• |
ide | kryesore

Inteligjenca britanike: Rusia po dështon, ka humbur 25% të forcave tokësore

-Instant, Lajme, Planet

Kreu i forcave të armatosura të Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se Rusia tashmë e ka “humbur strategjikisht” luftën në Ukrainë dhe fuqia e saj është  zvogëluar, sipas The Guardian.


Admirali Sir Tony Radakin tha se Rusisë po i mbaronin trupat dhe raketat e avancuara dhe nuk do të ishte kurrë në gjendje të pushtonte të gjithë Ukrainën.


“Ky është një gabim i tmerrshëm i Rusisë. Rusia nuk do të marrë kurrë kontrollin e Ukrainës ”, tha Tony Radakin për PA Media në një intervistë të botuar të premten.

Oficeri më i lartë ushtarak i vendit tha se presidenti rus, Vladimir Putin, kishte humbur 25% të forcave tokësore. Rusia tashmë ka humbur strategjikisht. NATO është më e fortë, Finlanda dhe Suedia po kërkojnë t’i bashkohen aleancës”, tha ai.

Rreth 50, 000 njerëz kanë vdekur ose janë plagosur, Rusia po dështon, tha ai.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.