• |
ide | kryesore

Takimi me dyer të mbyllura, zbardhet pse Rama kërcënoi kryetarët e bashkive

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Lajmi më i rëndësishëm në takimin që Edi Rama pasi sot me kryetarët e bashkive në Pallatin e Kongreseve, nuk ishte ai që u transmetua në regjinë e kontrolluar të ERTV. Kur kamerat u fikën dhe aty ngeli vetëm ai dhe Belinda Balluku në sallë, pati debate të ashpra mes Kryeministrit dhe të emëruarve të tij në 60 bashki të vendit përmes zgjedhjeve njëpartiake të 30 qershorit 2019.


Po çfarë kishte Edi Rama sot me të vetët? Lapsi.al mëson se me tone kërcënuese ai kërkoi që në këshillat bashkiake të votohet shkrirja e ndërmarrjeve të ujësjellësave nëpër Shqipëri për të krijuar shoqëritë e reja ku aksioneri kryesor do të jetë Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë e drejtuar nga Belinda Balluku. Pjesa më e madhe e bashkive në vend nuk kanë vijuar me këtë proces, duke nxjerr si justifikim se akti refuzohet nga këshillat bashkiakë njëngjyrësh. Pra, kryetarët e bashkive i thonë Ramës se s’ka konsensus mes këshilltarëve për të votuar pro shkrirjes së ndërmarrjeve të ujësjellësave dhe kalimin ne shoqërinë e re ku shumicë me 51% të aksioneve do të jetë Ministria e Infrastrukturës.


Më i guximshmi sot ndër kryetarët që belbëzoi përpara Ramës se ky vendim cënon autonominë e bashkive, ishte kryetari i Beratit, Ervin Demo. Përvecse mori shikimet e vëngërta të Ramës, atë e shpotiti edhe ministrja Belinda Balluku duke i thënë ndër të tjera se “ke mbushur donatorët me llafe se ky vendim cënon autonominë, na ke prishur shumë punë”.

Qesharak doli kryetari i Malësisë së Madhe, i cili i pyetur nga Rama se përse nuk e ka kaluar ende në Këshillin Bashkiak vendimin për ujësjellësin, i dha vetëm këtë përgjigje pohuese: “po pra..”. Të tjerët u zotuan përpara liderit të tyre se do të ecin me porosinë e tij dhe brenda muajit shtator do të heqin dorë nga ndërmarrjet e ujësjellësit.

Çfarë po bën Rama me centralizimin e ndërmarrjeve të ujësjellësave në të gjithë Shqipërinë është një tjetër lëvizje për të përqëndruar akoma më shumë pushtet në duart e Belinda Ballukut. Pasi i kaloi në varësi Postën Shqiptare dhe me këtë rast Balluku nxitoi të shkonte në zyrat e kësaj ndërmarrje shtetërore për t’iu thënë gjithë drejtuesve kryesorë se këtej e tutje keni keni punë me mua, dorëzimi i ujësjellësave tek ajo është një tjetër akt për ta fuqizuar akoma më tej ministren e cila është në një rivalitet thuajse të hapur me Erion Veliajn.

Pas hartës së re gjyqësore që redukton numrin e gjykatave në vend, shkrirja e ndërmarrjeve të ujësjellësave është një tjetër goditje që bëhet në qytete të vendit. Lëvizja më shumë sesa në emër të një menaxhimi më të mirë duket se ka të bëjë me centralizimin e mëtejshëm të parasë dhe pushteti në pak duar. Gjiçka tek Rama dhe super të besuarit e tij. Nëse deri më tani kishim një super ndërmarrje si OSHEE, me centralizimin e ujësjellësave do të kemi një të dytë.  ©LAPSI.al

28 Comments

  1. Zoti gazetar. Arsyea eshte e thjeshte: administrata dhe te ardhurat. Pra me kete manover shtie ne dore kontroll te plote te personelit, punesimit dhe te ardhurave edhe aseteve. Nese nuk behet para zgjedhjeve lolale, opozita mund te rimarre disa bashki dhe kesisoj te kete mundesi te punesoje antaresine e saj. Pra rrise votat. Rama po strategjizon per zgjedhjet e ardhshme te pergjithshme. Ne menyre te fuse nen kontroll cdo sektor publik qe gjeneron punesim, pra vota. Pra vertet e kane kapur shtetin 99% por po luftojne edhe per ate 1% se nuk i dihet.

   Sulmin tjeter do ta drejtoje ndaj zgjedhesve jashte vendit. Per te bllokuar votimin e tyre ose minimizuar impaktin.

   Keni parasysh se cdo veprim synon vetem dy shenjestra: pasurimin e paligjshem permes kapjes se shtetit, dhe zgjedhesit.

  2. duhet te zhduket nga qeveria e nga vjedhjet ajo rrugace Balluku me ate shoqen e saj Matilda. Super hajdutet !!!!!

 1. Kujdesi i Sali Berishës për të treguar që familja e Bledi Çuçit është e ndarë, pasi djali është me martesën e parë, tregon po ashtu makthet e njëjta që ka në familje.

  Por nuk është krim që djali jeton në një familje të ndarë me nënën e tij. Më krim do ishte një familje e bashkuar si kjo e Sali Berishës, nën diçiturën “non grata” për korrupsion madhor bashkë me familjarët”. Atë fat mos e pastë kush. Familjarisht si hajdutë.

  1. Si vajti ajo pune me kryebashjiakun LELI?
   Kishte naj shpres tvogel mos kushedi lepujt e bashkive beheshin te eger.
   Por me cduket ky i paska EMERU te gjithe kryebashkiaket me te njjten stampe ‘kukull’ sic EMEROI presidentin ‘kukull’.

 2. ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU E FATOS LUBONJA TALLIN KARIN ME ZAGARIN E MJERUAR DHE FRUSTRUAR SEXUAL YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE GREG KRISTAQ RAMES

 3. BLENDI FEVZIU ALBIN KURTI DHE FATOS LUBONJA TALLIN KARIN ME YMER G KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH CARLO BOLES BOLINO DHE LORENC VANGJELIT DHE ALEXANDER VUCIC

 4. ARIAN CANO TALL KARIN ME ZAGARIN E FRUSTRUAR SEXUAL YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT SE ZENI I BABIT JA FUT KARIN ME PIDH ARMINA MEVLANIT

 5. Rama po deshiron te ndjek sistemin komunist te çentralizimit te ekonomise. Nje pervoje e deshtuar ne kohen e komunizmit. Duke u perballur me krizen ekonomike qe na ka pllakosur e paaftesine financiare te qeverise per te nderhyre per te lehtesuar krizen Rama po deshiron te kaloje ne ekstrem per te grumbulluar para. Pasja pushtet politik te plote ne ekonomi nuk e shpeton ekonomine shqiptare e zhytur keqas ne borxh, e koruptuar, dhe e deshtuar. Kriza ekonomike e ka nxjerre qeverine lakuriq para popullit. Fishekzjarret kane mbaruar ka pllakosur nata!

 6. Po te vendosesh ne keshillat bashkiake “biznesmene qe marrin asistence”, normal qe do falimentosh…

  Po ku di ti cfare eshte ekonomia?!! Ti vetem “ekonomine e te bardhes dhe jeshiles” di!! Ik futi ndonje zhgarravine…

 7. Mesues vizatimi,shqiperia ka me mijra.zhgarrravinat e ketij te cmenduri jane produkt i se bardhes qe mer.allucinacion total.

 8. Ram zgjebsi kerkon qe buxhetin e rrenuar ta arnoje me fatura te ujsjellsit. Per kete i duhet kjo Biba kurvice Balluke-Balla. Aktualisht bashke me faturen e ujit qytetaret paguajne dhe taksen e baneses, kjo takse eshte dyfishuar prej 2 muajsh. Se paku per kete dyfishim te kesaj takse, nuk perdorin dot ate justifikimin “nga lufta ne Ukraine” !!

 9. Me pak fjale, cdo gje ne kete vend, cdo pushtet, cdo zyrtar,dmth servil te tij, duhet te vihet ne funksion te bizneseve te Edi Rames. Cdo gje Rama e sheh si mundesi per te vjedh. E rropi kete vend psikopati

 10. Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU

 11. Ate te famshmin – ‘Nuk keni pare gje akoma’
  kur qe ne fillim ashtu serbes-serbes jua thash,
  nuk e kisha llafin une vetem per opozitaret, Jo,
  por per mbare kete milet burrash edhe grash,

  Dhe vertet ‘ Nuk keni pare gje akoma’,
  nga une qe ne lindje nje kokerr Idiot,
  kur dhe pa breke neper foto me shikoni,
  me budallallenj se une jeni juve pra sot!

  1. E ktheu dhe PD e sales gati ktu. Madje shi kur te dali sala ne kshu kemi qen qe ne fillim. Ju te tjereve ju ka kthyer ne parazit bythlepires por qe vertetohet vetem tek serverat e qeverise. Ne te tjeret qe vazhdojme ngrejme zerin e qe kemi ngel dy veta skemi me as ku te perplasemi.

 12. Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU
  Fuck EU

 13. Gonorre e qelbure ramedroga…
  Ai e di dhe vete c’fare funderrine e mallkuar eshte vete ai dhe pjella e si-vellezerve te tije bolsheviko kopile blloku.
  Por problemi eshte se jane shume here me kurva e baxhello se rameshurra …
  Ata qe i japin voten= bithen =gojen e te gjitha vrimat me rradhe.
  Skeni pare gje akoma o popull kurve….
  Mire e keni llozin ne vrimen e qelbur proletare.

  1. He mo ti i uruar bolsheviket bolsheviket dhe sala jot te njejten gje do bente ne vend te rames, sic dhe ka bere

 14. Lexoj në një media shqiptare një shkrim për reformën teritoriale me titullin “Taulant Balla ka deklaruar se sa më të pakta bashkitë , aq më të fuqishme.
  Në parim, nëse nisemi nga fakti se “bashkimi sjell fuqinë”, doktor Balla me doktoratë të vjedhur, ka sjellë një deklaratë realiste,
  Vërtetë se sa më e bashkur të jetë Shqipëria e jo më vetëm bashkitë, do të bëhet “më e fuqishme”
  A nuk ishte Shqipëria e bashkuar nën mësimet e PP e të shokut Enver për gati 5 dekada , “shkëmb graniti i socializmit në botë” nën moton “të gjithë pushtetet sovjetëve” ?
  Po aty lexoj se Balla paskesh deklaruar që opozita kërkon që të ketë 100 bashki , kurse “doktori” në fjalë thotë që unë mendoj që ti përgjysmojmë edhe këto 61 bashki që kemi, pra ti pakësojmë në 30 bashkti, apo edhe më tej ta ndajmë gjithë Shqipërinë vetëm në 5-6 rajone.
  Mundësisht të eliminohen edhe “këshillat bashkiake” e të ekzistojnë vetëm “parlamentet rajonale”, të komanduara me një “guvernator” me vartësi të drejtëpërdrejtë nga Rama.

 15. sikur fati te na kish sjelle Saliun ne vend te Enver Hoxhës ne krye te diktaturës, atëherë me siguri Enveri do na dukej nje engjëll ne krahasim me Saliun. Do e kishte kthyer vendin ne nje thertore. S’do kishte nevoje për dyqan kasapi”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.