• |
ide | kryesore

Sjellje josportive pas Real-PSG, një ndeshje pezullim për Leonardon: kërcënim me vdekje, UEFA fal Al-Khelaifin

-Instant, F1, Sport

Në fund e paguan vetëm Leonardo. Ka ardhur edhe vendimi i Komisionit Disiplinor të UEFA-s për kaosin e ndodhur në dhomat e zhveshjes së Bernabeut në përfundim të ndeshjes Real Madrid-Psg, kthimi i 1/8 të Ligës së Kampionëve: nën lenten zmadhuese ishin si ish-drejtori sportiv i parisienëve, ashtu edhe presidenti Nasser Al-Khelaifi, por nëse i pari u sanksionua me një raund skualifikimi për “shkelje të rregullave bazë të sjelljes dinjitoze” dhe “sjellje josportive”, për të dytin ka ardhur arkivimi.


Ajo e 9 marsit ishte një mbrëmje makthi për francezët: ata kaluan në avantazh me golin e Mbappe dhe të fortë në 1-0 e ndeshjes së parë, ata pësuan tregolëshin e Benzema, me golin e parë të lindur nga një gabim flagrant i Donnarummas, por i kushtëzuar (sipas portierit dhe sipas drejtuesve të PSG-së) nga një faull i sulmuesit francez.


Zemërimi i Leonardos dhe Al-Khelaifit u shkarkua mbi arbitrin e ndeshjes, holandezin Makkelie, por mbi të gjitha edhe një kërcënim i supozuar me vdekje, i numrit një i klubit parisien ndaj një punonjësi të Real Madrid, i cili po filmonte me celular shpërthimet e kundërshtarëve. Episodi u tregua dhe u hetua për një kohë të gjatë nga mediat spanjolle. Tani vendimi i UEFA-s i jep fund historisë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.