• |
ide | kryesore

Rama sfidon Kurtin një ditë para mbledhjes së qeverive

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama ka premtuar qeveria e tij do të heqë të gjitha tarifat doganore për mallrat që do të importohen nga Kosova. Njoftimi vjen një ditë para mbledhjes së dy qeverive që pritet të mbahet të hënën në Prishtinë.


Pasi vizitoi një fabrikë mielli Rama tha se Shqipëria do t’i heq të gjitha tarifat doganore duke nisur nga produktet bujqësore. Përjashtim bën vetëm taksa e skanimit që është vendosur me anë të një koncesioni në parlament.


“Bashkë me ministren Frida Krifca flisnim për rritjen e bashkëpunimit dhe për shkrirjen komplet të të gjithë pengesave të kufirit me Kosovën, edhe kur vjen puna tek produktet bujqësore, kjo është A-ja. Ne kemi bërë një plan që do t’i heqim krejt tarifat doganore me Kosovën, do t’i heqim plotësisht.

Dëshirën e kemi që të bëhet bilaterale me Qeverinë e Kosovës, por ne do ta bëjmë, ata kanë kërkuar më shumë kohë për ta analizuar.

Kështu ne do t’i heqim tarifat për gjithçka që vjen nga Kosova, përjashto atë të skanimit se ajo është e trashëguar dhe s’lëviz por në gjithë pjesën tjetër më nuk do të ketë më tarifa për të gjithë ata që do eksportojnë nga Kosova në Shqipëri” – tha Rama që më pas u duk se ia la “topin” në dorë Albin Kurtit duke i përmendur edhe “Ballkanin e Hapur”.

“Anasjelltas duhet ta bëjë qeveria e Kosovës por qeveria e Kosovës do më shumë kohë për ta studiuar, ne do ta bëjmë gjithsesi. Sepse ne nuk duam që ta kemi pa tarifa për Ballkanin e Hapur e mos ta kemi me Kosovën, është e pakuptimtë,” – tha Rama.

Albin Kurti e ka kundërshtuar fuqishëm nismën Ballkani i hapur e cila ka shkaktuar jo pak herë përplasje mes tyre. ©LAPSI.al


42 Comments

  1. Cfar po shkruan o debil?
   Ke ndonje koment per heqjen e tarifave doganore me kosoven ?
   Apo vjen ketu thjesht per te share .
   Ju eshte bere e shara si valjum.
   Po nuk u futet ketu dhe te shani , nuk ju ze gjumi.
   Sa per dhunen , e provove .
   Me du lotsjellsje shkove me bisht ne shale duke qare si kalama i vogel.

   1. kam gopin e satom o prostitute e ridhjerjes
    do ta shifni se ku do perfundoni o shushunja te kombit shqiptar

   2. O plehra mavi ky muti gjat i heq tarifat doganore me Kosoven vetem per nje arsye qe nga Shqiperia te futet malli serb pa tarifa doganore O PLEHRA TE RIDHJERJES

 1. Zoti Rama eshte vertete i vecante pasi po punon vertete shume per te sjelle sa me shume lehtesira tek qytetaret. Uroj marredhenia me kosoven te forcohet akoma me shume dhe shpresoj te kemi sa me shume bashkepunime pasi do ndikojne pozitivisht tek gjithesecili

 2. Rama ne Kosove nuk eshte as i deshiruar dhe as nuk i ben dot hije bijve te zgjedhur te saj. Ojnat me Thacin e vizitat familjare nuk mund te permiresojne imazhin e tij ne Kosove, ndersa shashkat me dogana e tatime jane pjese e projektit Open Ballkan.

  1. Po ku mund te krahasohet Rama me Kurtin ! Kurti eshte shume inteligjent shume i shkolluar , burre qe ka dhene prova te forta karakteri kurse Rama …, bir Selmani nenes cfare te qaj me pare, shkolle nul, karakter zero , njeri i pabese etj

 3. Po cfar sfide thjesht vizitoi disa biznese sepse dha lajmin e hapjes se doganave me kosoven cfar ka te keqe ketu

 4. Kurti te behet pjese e open balkan sa me shpejt se me qendrimin e tij konservator po e izolon kosoven nga pjesa tjeter e ballkanit

 5. Nuk krahasohet Rama me kurtin e me asnje tjeter sepse eshte nje njeri shume i vecante dhe ka nje objektiv me te cilen ecen derisa ta arrije kete gje.

  1. Te drogohet e qihet ne byth.keto jane objektivat e nipit te njeriut me te ndyre qe ka jetuar ndonjehere ne keto troje.edhe pse me pampers pasi shurronte vend e pavend,bente thirrje per vrasjen e demokrateve.

 6. Rama ka nje vizion i te cilit duhet ndjekur sepse ai i mendon gjerat mire para se ti vendose dhe kurti duhet ti bashkohet sa me shpejt thirrjes se Rames per ballkanin e hapur

 7. z.rama po ben hapa teper pozitiv per marredheniet mes dy vendeve dhe te gjithe jemi ne dihjeni e duhet te jemi mbeshtetes ndaj ketyre situatave

 8. aman mo dhe ju portalet e keni mendjen me vendos ktotituj kshu,,,rama po u ofron disa hapesira per te miren e shqiperise dhe te kosoves njekohesisht

 9. Bahshkepunimi duhet te zgjerohet ne te gjitha fushat jo vetem ne bujqesi , duhet te behemi shembull te bashekpunimit 👏🏻👏🏻

 10. Nje gjemjaft pozitive per te gjithe ne kete kohe qe nodhemi qe kalimi i mallrave dhe transoperteve te jet sa me i lehet

 11. Pergezime z.kryeminister per kete gje qe bere duke hequr tarifat doganore kalimin dhe transportimi i mallrave do te jete me i lehte dhe sa i perket kurtin duhet te filloje te mendoje akoma dhe me shume per te miren e popullit te vet sepse po tregohet shum egoist

 12. Rama nje lider i zoti dhe vizionar ne drejtimin qe ka marre.Celsi i suksesit per te ecur pwrpara eshte zhvillimi i vendit dhe marredhenia e mire qe mban me vendet e tjera,nw kete rast me kosoven

 13. ahah e paska pushtuar kete portal nje person i vetem , qe shkruan me shume pseudonime.
  E paska mbytur kete lajm me komente , cdo minute.
  Nuk ju paska lene vend fare salikareve , shkurdhakeve dhe Bushateve per komente.

 14. Duallen te tere -Patronazhistet,moter dhe gra qiretdhe po komentojne per -Liderin e tyre-.O moterdhe gra qire ae shikoni c’po behet me cmimet qe vajti 1L vaj 5mije lek te vjeter o fis qire ,Nafta 3 mije lek o soj qire,Ju shkruani -Lavde-per gruaqirin e gjate.

 15. Rama ka ber zgjedhj3n e duhur per lehtesimin e levizjes se mallrave. Urojm qe te ndermar dhe qeveria e kosoves vendime te tilla

 16. Urojm qe qeveria e kosoves te marri vendimin e duhur lidhur me open balkan sepse do ndihmoj vete kosoven ne zhvillimin ekonomik te saj

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.