• |
ide | kryesore

Karvani me oligarkë kundër Albin Kurtit

1, Ide

Edi Rama e shfrytëzoi në mënyrë perfekte fabulën e një qeni që lehte rastësisht gjatë ekzekutimit të himneve të Shqipërisë dhe Kosovës, për të stigmatizuar ata që flasin për një marëdhënie gati armiqësore mes tij dhe Albin Kurtit. “Qentë le të lehin, karvani shkon përpara”-tha ai, duke iu përgjigjur lajmit të përhapur në mediat e dy vendeve, sipas të cilit shefi i qeverisë së Tiranës, po komploton për të rrëzuar nga pushteti homologun e tij në Prishtinë.

Personalisht nuk e vë dot dorën në zjarr, se scoop-i i zbuluar nga Nacionale.com, e cila pretendon se ekzistojnë edhe përgjime, është i vërtetë. Madje më duket çudi që një shtetar të lërë gjurmë kaq të dukshme në një samit ndërkombëtar si ai i Ohrit, apo që një manipulator i sofistikuar, ti bëjë gjërat kaq trashë.


Por, historia e Ramës, që do ti presë kokën Kurtit edhe nëse rezulton e pavërtetë është e shpikur mirë. Ajo u pa haptasi në takimin bilateral mes dy qeverive, ku tensioni dhe mëria dukej sheshit, pavarësisht hipokrizisë të protagonistëve për ta fshehur atë.

Fjalorin e mbingarkuar me përbetime vllazërore, projekte strategjike dhe shifra nga shkëmbimet tregtare mes dy vendeve, e zeronin aktet në terren të kryeministrit shqiptar.

Ndryshe nga ç’raportuan mediat e Prishtinës, këtë herë, provokimi nuk ishte vetëm simbolik. Karrshillëku ndaj Albin Kurtit nuk qëndronte, as në faktin se kryeministri shqiptar, shtroi një darkë për kritikët e qeverisë në Prishtinë, as se ai vizitoi familjen e kundërshtarit më të madh të Vetëvendosjes, Hashim Thaçit.

Akte të tilla simbolike ka bërë në të shkuarën edhe Kurti në Shqipëri, duke shkaktuar bezdi, por jo tronditje në marrëdhëniet mes dy vendeve.

Ajo çka Rama duket se synon këtë herë, është më perfide, më e rrezikshme dhe më afatgjatë. Duke u nisur nga modeli i këtushëm, ku përdor oligarkinë për të sunduar, ai po tenton të njëjtën skemë në Kosovë, për të destabilizuar qeverinë .

Në konferencën e përbashkët për shtyp u duk qartë se dy kryeministrat kishin një mosmarrëveshje të thellë, lidhur me heqjen e taksave të ndërsjellta doganore. E meqënëse nuk kanë rënë dakord, pala Shqiptare ka propozuar që ti heqë ato në mënyrë të njëanëshme, duke i lejuar biznesit të Kosovës të kalojë me kosto zero kufirin e përbashkët.

Kështu për shembull, me vendimin unilateral të Ramës, dyshekët e Devollit dhe paisjet shtëpiake “Comodita” do të zhvishen nga detyrimet doganore kur të mbërrijnë në Tiranë.

Shembulli i mësipërm nuk është marë rastësisht. Sepse Devolli është një nga oligarkët më të anatemuar nga Vetëvendosja, si i mbështetur nga regjimi i vjetër, pasi i vinte në shërbim të kapjes së shtetit, fuqinë e vet mediatike.

Për të kuptuar se gjithçka është e paramenduar duhet parë në Youtube, vizita e Ramës në “Devolli Company”, një ditë përpara sesa ai të shtrëngonte duart me kryeministrin Kurti. Nuk ka imazhe më të neveritshme, pamje më përçmuese se sa të shikosh një biznesmen, që vë në rresht të gjithë ata që paguan si skllevër, për të duartrokitur dhe brohoritur politikanin që inspekton fabrikat e tij.

Por këto sekuenca të ngjashme me turpin e vizitave të dikurshme të marshallit Tito në Kosovë (shiko ketu), ishin larg të qenit thjesht propagandistike. Po të dëgjoje fjalorin e takimit me “biznesin”, aty shquheshin thirrjet kundër qasjes se Albinit ndaj Ballkanit të Hapur dhe pro qëndrimeve të dyshes Rama- Vuçiç. Një tjetër klient i diktatorëve lindorë, Behgjet Pacolli (shiko ketu, minuta e pare), Mabetex i të cilit po ndërton koncesionin e aeroportit të Vlorës, jo vetëm që e shpalli në mes të publikut fondlëvruesin e tij, si “kryeministri më i mirë në botë”, por mori dhe mikrofonin në duar për të bërë apel pro “Open Balkan”.

Të vëna në sfondin e thirrjeve që një sërë shoqatash biznesi bënë ditët e fundit për ti’u bashkuar “Open Balkan”, këto lëvizje e kanë shumë të vështirë ta fshehin prapavijën e frymëzimit nga Tirana.

Rama e ka vënë tashmë bastin për krijimin e një aleance me kastën e kamur të Prishtinës. Ai e ka filluar procesin e joshjes.

Ai po u ofron lehtësira doganore dhe fiskale, për t’i kthyer – ashtu sikurse ka bërë me oligarkët shqiptarë-, në ushtarë financiarë kundër rivalëve të tij. Ai po e krijon tashmë karvanin e luftës ndaj Albin Kurtit, prandaj shqetësohet gjithnjë e më pak për “lehjen” e kritikëve në media dhe atë të kundërshtarëve politikë. 

©Lapsi.al   

31 Comments

 1. Kurti ka thene nje fjale te meçme qe e deshirojne dhe e thone te gjithe shqiptaret qe e duan kombin e tyre : “Eshte me interes dhe mire te jemi bashke” . Une besoj se bashke jemi ma te begate e ma te mire. E pershendes mbledhje e dy qeverive shqiptare dhe aritjet qe u arriten.

  1. Z. Bushati. Kot lodhni trurin. Rama nisi operacionin per te rrezuar VV dhe me kete rast Gjermanine qe eshte pas tyre. Dhe kete nuk e ben me mendjen e vet se ashtu eshte koqe, por sipas vijes se sjelljes se padroneve mga SHBA. Ai po do te ringreje krahun e “luftes” dhe kedo element te korruptuar dhe lidhur me krimin e organizuar ta bashkoje dhe financoje kunder Kurtit. Sic beri ne Shqiperi. Me deputete kriminele si Doshi, Frroku, Qimja apo Qifja e gjithe barbaret e tjere. Rama nuk eshte as problem dhe as shkaku. Ai eshte mjeti dhe perfituesi. Pronlemi me madhor eshte liria dhe demokracia dhe fakti qe idote neper zyrat e Washingtonit talli bythen me ne shqiptaret.

   1. Drejt e ke sakte vec dicka, zyrat e Washigntonit nuk jane aspak idiote kur tallin bythen me shqiptaret se ato tallin bythen me gjithe boten per ate pune. Kush kujtoni se ia mesoi lojen e oligarkise karakurves kryeminister pervec zyrave te ujqerve ne Washington e Londer?

  2. Kurti doli qe eshte bythqiri i rames, dmth doli sumzbuluar

   Tani albini ta beje sic e beri zoti llull basha dhe ti ulet ne preher Rames e tja ferkojë me sumë toçin.
   Albin bytha nacionalisti i ktij timit. Pun ojfsh

 2. ANDI BUSHATI ,ARMAND SHKULLAKU,FATOS LUBONJA DHE ALBIN KURTI TALLEN ME ZAGARIN E FRUSTRUAR DHE MJERUAR SEXUAL YMER G KELLIREN thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH DULLA KOTIT EDI RAMES ALEXANDER VU DHE FRROK CUPIT

 3. YMER KUR E KE FUTUR KARIN NE PIDH PER HERE TE FUNDIT,VEREM SPARTAK NGJELA KA ME SHUME KOHE PA E LAGUR KARIN NE PIDH SE YMER GELBAZA KELLIRA

 4. Ska karvan, Dukagjin& Dua Lipe, grup partish apo partickash, shtete (qe nga Rusia deri tek Serbia),aleanca politike, mediatike apo biznese qe mund te rrezoje Albin Kurtin, nqs vazhdon te na udheheq keshtu si deri sot. Porva me e fundit eshte pikerisht para pak ditesh. Pasi ishte planifikuar qe fotoja 5 shtete kunder 1 shteti te izoluar(Kosova) do bente namin, dhe pastaj ajo loja ku u erdhi ne ndihme edhe Dugagjini (sipmatizanti i vjeter i PDK se thacit),mendonin se i dha goditjen e fundit qeverise Kurti, u nxituan dhe porositen sondazhin e radhes(duke shpresu qe Mbeshtetja per Kurtin pas ketyre 2 goditjeve kishte rene) por u zhgenjyen kur mesuan qe megjithese sondazh jo real dhe i ndikuar, Kurti doli nja 10% me lart se ne zgjedhjet lokale. Keshtu qe Kurti ehte i pazevendesueshem dhe i parrezueshem, karvani le te vazhdoje te bejne plane dhe te enderrojne

 5. ANDI BUSHATI TALL KARIN ME ZAGARET E TREDHUR NGA KOQET NGA EDI RAMA DHE ALEXANDER VUCIC thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH YMER PATES DHE FRROK CUPIT

  1. mandi o t….perderisa qendron ne pushtet me shantazh patronazhistash e vota te vjedhura si do jesh?????? ik e haje nji sufllaqe se ajo ju qeteson ju!

 6. ANDI BUSHATI TALL KEQ ZAGARIN E MJERUAR DHE FRUSTRUAR SEXUAL YMER GELBAZA KELLIREN thotë:

  YMER IK FUTJA LLAPEN NE BYTH SALI BERISHES DHE ARMAND SHKULLAKUT E MOS SHKRUEJ KETU TE LAPSI

 7. Me gjith ato “atentate” qe i ben ks ky gratis kujtoni ju se “kosovaret” qe i rezistuan serbeve do i perulen rames per ca kikirike??? Shqiperia ka zero atraksion per biznes; ca do shes me sh se shet comodita mendoni juve apo nuk esht “ngrit” fuqia blerese e shqiperis me ket gjendje thuaj…

  1. Gjendje kurverimi prej kopilesh qe pollen monstra e bllokut gjakatar.
   Narkoshtet
   Harem
   Dhe vathe delesh te zgjebosura qe i shesin voten dhe shpirtin shejtanit.
   Sihtir milet.
   Pake e keni ramemutin.
   Meritoni nje sátrap bishe si izet haxhia…
   Te ju thyeje brinjte dhe turinjte …. Dhe te buzeqeshni si zombi.
   Skeni pare gje akoma.

 8. ANDI BUSHATI TALL KARIN ME YMER GELBAZA KELLIRA:YMERIT I MBAN GOJA ERA BYTH PRANDAJ NUK I OFROHET ASKUSH thotë:

  YMER IK FUTJA KARIN NE BYTH FRROK CUPIT DHE BLEJE NJA 6-8 BIRRA HSHS

 9. YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH FRROK CUPIT ALEXANDER VUCIC DHE EDI RAMES thotë:

  YMER MOS MASTURBO AFER PALLATIT TE ZENIT TE BABIT DHE ARMINA MEVLANIT

 10. I vetmi interes I Rames ne kete takim-show, ka te beje me lehtesimin e qarkullimit ne piken kufitare te Vermices( Morinit). Ai turp I pervitshem, qe e shohim si ritual cdo fillim-sezoni veror,meriton te pastrohet! Por, radha dhe pritja raskapitese qe do shmanget ne kufi, nuk eshte e thene qe do shmanget gjate rruges! Do kete ca radhe dhe vonese edhe ne tollin e Kalimashit, edhe ne segmentin Thumane – Fushe-Kruje-Durres-Tirane!..
  Rama ka hallin e atyre 2.6 milione vizitoreve qe te shpetojne sezonin turistik. Te tjerat jane garniture…

  1. Hallin qe ka Rama e tha vete, kerkon qe te jetesoje vendimet e Ballkanit te Shqyer ne Kosove, me hir a me pahir.
   Kosova ka shume pasanike shkerdhata (te cilet ne pergjithesi jane shkerdhata pa dallim kombesie, prandaj shkerdhata kryeminister i ka aleate te mire se sinkronizon shkerdhateria).
   Rruga qe po ndjek rama, ku ndersen politikisht Biznesin s’eshte as e re as e panjohur. Prandaj Kapitalizma s’eshte thjesht ceshtje ekonomike por ideologji e politike.
   Me shume heret sesa vone, Kurti do i kete kunder shumicen e bizneseve, fale karshillekut e nderhyrjes qe po i ben rama, prandaj Kurti te shtrengoje bythen e hapi syte. Vetvendosja te levize se po flen.

 11. Albin Kurti sulmohet nga Mediat e Vucicit ne Beograd dhe Uturaket mediatike te Ed Rames ne Tirane!
  Pune e madhe, Albinit keto sulme me shume ja shtojne perkrahjen e kosovareve qe shohin tek ai kryeministrin qe punon per interesat e Kosoves, ndryshe nga Rama kjo Cingia e Vucicit qe rri parkuar poshte shaleve te tij ne tavolinen e Open Ballkan.

 12. FATOS LUBONJA TALL KARIN ME ZAGARET E TREDHUR NGA KOQET YMER GELBAZA KELLIREN DHE BATON HAXHIUN thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH BATON HAXHIUT DHE FRROK CUPIT

 13. Vendimi/ Gjykata e Tiranës shpall “shpifës” Sali Berishën, si fabrikoi akuza të rreme për Edi Ramën

 14. Edhe po nuk shiten dot te shqiptaret, se keta skane fuqi, do nderhyje rama me fonde publike tua bleje a ti subvencionoje. Rama thjesht merr hua dhe ja ku i pagoi biznesmenwt financues te tij.

 15. ANDI BUSHATI DHE ARMAND SHKULLAKU TALLIN KARIN ME ZAGARET E FRUSTRUAR SEXUAL DHE TREDHUR NGA KOQET NGA EDI RAMA thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA JA FUT KARIN NE BYTH SKENDER MINXHOZIT ,FRROK CUPIT DHE KOL SALLAKU SKYPE

 16. SHBA nuk pati Sali Berishën si mikpritës, por qeverinë e Ylli Bufit, të cilën ishte SHBA që kontriboi për ta formuar në vitin 1991. SHBA dhe kancelaritë europiane atëherë përkrahën një qeveri koalicioni mes PD-së dhe PS-së. E partnerja zyrtare e SHBA-së ishte pikërisht ajo qeveri që drejtohej nga Ylli Bufi, zyrtar i PS-së dhe Gramoz Pashko i PD-së.

 17. Ke harru edhe Abelard Tahirin ne hyrje te nderteses se Devolleve k cili edhe fshihet edhe do te jete prezent.

  Cudia ku eshte:
  Kundershtia midis slloganit
  Liria ka emer dhe
  Dashurise per Ballkanin e Hapur nga keahu i Luftetareve te lirise. 🤣🤣🤣

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.