• |
ide | kryesore

Jep dorëheqjen nga Ministria e Jashtme motra e Nuredin Dumanit: Më rrezikohet jeta, u ekspozova!

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Motra e Nuredin Dumanit ka dhënë dorëheqjen nga posti i specalistes në Drejtorinë e Shërbimeve të Brendshme, tek Sektori i Shërbimeve. Mëngjesin e sotëm, ajo ka depozituar letrën e dorëheqjen, së bashku dhe me arsyetimin, me pretendimin se është ekspozuar publikikisht dhe i kërcënohej jeta.


Lajmi vjen pak orë pasi Ministria e Jashtme reagoi me një sqarim pas raportimeve se motra e Dumanit, ishte punësuar në këtë dikaster dhe ishte pajisur me certifikatë sigurie.


Në dorëheqjen e saj ajo sqaron se po i rrezikohet jeta me ekspozimin e vendit të saj të punës. Në një njoftim për mediat, MEPJ sqaroi se shtetasja me iniciale Xh.D. ishte përzgjedhur fillimisht për të kryer praktikën 3-mujore në ministri.

LETRA E PLOTE

Pas përfundimit të praktikës, me motrën e Nuredin Dumanit është lidhur një kontratë 1-vjeçare pune.

“Emri i znj. Xh.D ka qenë pjesë e listës që kanë aplikuar për këtë program sjellë në MEPJ nga Ministria e Arsimit. Pas marrjes së listës, ngrihet një komision që bën përzgjedhjen e studentëve, bazuar në metodologjinë e përcaktuar në VKM përkatëse dhe më tej, bazuar tek buxheti dhe kërkesat e drejtorive përkatëse të MEPJ, përzgjidhen një numer i caktuar studentësh, për të cilët lidhen kontratat e punës me afat të caktuar 1 vjeçar. Emrat e praktikantëve sugjerohen nga drejtoritë përkatëse ku ata kanë kryer praktikat e punës. Pra, znj. Xh.D ka hyrë në MEPJ si pjesë e një programi, ku përzgjedhja bazohet vetëm në rezultatet e studentëve dhe që synon krijimin e hapësirave për studentët më të mirë në administratën publike

Znj. Xh.D e ka kryer praktikën në gusht 2021 dhe në perfundim të praktikës, për shkak të vlerësimit të performancës së saj nga drejtoria, është lidhur kontrata e punës me afat të paracaktuar 1 vjecar deri ne 31.12.2022, si specialiste në Drejtorinë e Shërbimeve të Brendshme, Sektori i Shërbimeve. Znj. Xh.D nuk ka qenë për asnjë moment e punësuar në Kabinetin e MEPJ. Për punësimin e znj. Xh.D është kërkuar sipas ligjit, dëshmia e penalitetit nga autoritetet përkatëse e cila ka rezultuar e pastër. Në përputhje me ligjin, ashtu si për çdo punonjës tjetër të MEPJ, edhe për znj. Xh.D është kërkuar certifikata e sigurisë nga DSIK. Kjo certifikatë është, pas dëshmisë së penalitetit, një tjetër filtër nëpër të cilin kalon çdo punonjës i MEPJ” – thuhej në sqarimin e ministrisë.

13 Comments

 1. Çjane keto kurvlliqe . Dorheqjen duhet ta jap bushtra e madhe qe e futi ne pune kete kurviçk sepse i vellai punonte si vrases per mavite .

 2. Të dy ju më përpara qënkeni për t’u lëruar ropt. Sa trima që jeni mbas tastierës. I keni mbajtur kandilin kësaj ju?

 3. Vito, mashtruesi i kerrmillit , shoku i Nikos se Orneles se Varuzhan Piranjanit thotë:

  Eshte dhe nje emer tjeter po nga Elbasani qe ka lidhje me Dumanin dhe eshte emeruar me kontrate provizore ne perfaqesine tone ne UNESCO nen ndikimin e Taulant Balles. VERIFIKOHENI !
  Emri O.M.

 4. Fakti qe e kane lene motren e Dumanit kaq shume kohe pa mbrojtje eshte nje menyre per ti bere presion atij ne qeli qe te moes permende emra politikanesh.

 5. Xhuljana Dumani nuk mund te ish e panjohur per krimin e organizuar edhe kur ne burg kish njerin vella e tjetrin ne kerkim, por bente karriere fale mbrojtjes politike.

  Eshte e drejta e saj te ndertoje nje jeté normale, por jo karriere ne institucionet e larta te shtetit.

  Mendoj se histori te ngjashme ka me shumice ne administraten ku Ministra e bashkiake dalin pjese e krimit dhe korrupsionit. Ky eshte haraci qe partite i detyrohen krimit per votat qe u siguron.

 6. Me ate firme prej gjysem analfabete kjo tregon qe nuk ka mbaruar asnje shkolle, as edhe Kristalin e Mavive..

 7. Patronazhisra,keni ngele si peshku pa uje?
  Gjithmone e me shume tema te tilla po dalin,do ngelni pa pagese o te shkrete,ikni sa me pare se u degjeneruat krejt.
  Mjaft me “per inat te sime vjerre,shkoj e fle me mullixhine”

 8. Çfarë ka ajo, faji është i modelit të mbjellë nga zyrtarët injorant të vendit….
  Sa raste të tilla ka pasur Kallçuku, kur bënte vetting në FA

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.