• |
ide | kryesore

Mbledhja e përbashkët, reagon Albin Kurti: Nuk duhet ta masim suksesin tonë me njëri-tjetrin

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar në lidhje me mbledhjen e përbashkët të dy qeverive që u mbajt këtë të hënë në Prishtinë.


Përmes një postimi në Twitter, Kurti shkruan se mbledhja e tetë e dy qeverive Shqipëri-Kosovë shërbeu për të vlerësuar progresin e bërë deri tani, si dhe nënvizon se në takimin e sotëm u nënshkruan marrëveshje të reja të rëndësishme, në në fushën e arsimit, shëndetësisë, rinisë, energjisë, transportit, bujqësisë, si dhe heqjen e kufizimeve kufitare.


“Sot mbajtëm mbledhjen e 8-të të përbashkët të qeverisë me Shqipërinë për të vlerësuar progresin që kemi arritur dhe për të nënshkruar marrëveshje të reja në fushën e arsimit, shëndetësisë, rinisë, energjisë, transportit, bujqësisë, si dhe heqjen e kufizimeve kufitare”, shkruan Kurti.

Në një postim tjetër në Twitter Kurti shton se: “Shqiptarët sot jetojnë më mirë se kurrë. Por ne nuk duhet ta masim suksesin tonë me njëri-tjetrin, por të krahasojmë me botën. Ne kemi nevojë për më shumë unitet btë ne dhe përafrim në çështjet rajonale dhe të jashtme. Nuk ka dyshim se historia do të na gjykojë se si e përdorim këtë mundësi historike”.

29 Comments

 1. Kurti ben mire ta degjoje me shume vellain e madh. Edi Ramen se ka treguar qe di ta luaj shume mire politiken e brendshme dhe te jashtme ne interes te shqiptareve

 2. Edi Rama eshte Lider global dhe shume nuk i kuptojne vizionet e tij po Albini me sa duket pak e nga pak po e kupton qe Rama cdo gje po e ben per interes te kombjt. Respekt dhe kshu ju pafshim gjithmone si vellezer

 3. Marreveshjet qe po behen shpresoj te ndikoje potitivisht tek te dy vendet dhe eshte nje gje shume e mire qe te jemi se bashku🇦🇱

 4. Pas ketyre marreveshjeve shpresojme qe do jemi akoma me prane njeri tjetrit dhe do bejme projekte me qellime te perbashketa

 5. Sot u mbajt nje mbledhje ku u diskutuan dhe u planifikuan projekte ne shume aspekte per te dyja vendet. Keto jo vetem qe so te na bashkojne me shume por do te na jape zhvillim dhe so te ecim perpara

 6. Te Perbashkuar!!! Sa falls i kemi keta barinjte tane!

  Me thoni pak sa mbledhje qeverie Kosove – Shqiperi jane bere? Dhe cfare eshte arritur, pervec llustrave qe ju vihet ketyre takimeve?!

 7. Keto marreveshje lehtesuese dhe projekte te cilat shume shpejt do te finalizohen. Nje nga te cilat eshte terminali i vlores me rendesi te madhe ne prodhimin e energjise por edhe ne levizshmerine e gazit ne rajon. Me vjen mire dhe ju pergezoj per kete pune te mire

 8. Cfar thenie e bukur ne jemi nje dhe smund te matemi me njeri tjetrin por duhet te punojme dhe te arrijme marrveshje si kjo e sotmja qe cdogje te behet me e mir se dje

 9. Sa te peshtire qe jeni mor kurva mavi,te gjithe komentet njelloj e per c’fare: nje sufllaqe plot me mut. Ju befte mire

 10. Ka folur sic duhet ne nuk jemi kundershtare dhe nuk kemi konkurence ndaj njeri tjetrit dhe kurre nuk duhet tia ushqejme kete ndjenje bashkeatdhetareve tane.

  1. Askush pervec media nuk i kan ber hype kti lloj rivatlteti te pretenduar nuk ka sesi te ket rivalitet midis kurtit e rames

 11. Bravo i qofte dhe Albin Kurtit dhe Rames qe po bashkojne forcat per te ndryshuar disa ceshte shume te rendesishme dhe po i sqarojne qytetaret qe ne duhet te gezojme per arritjet e njeri tjetrit dhe jo te tregojme shenja xhelozie ose konkurence.

 12. ne jemi nje dhe skemi si te masim sukeset me njeri tjetrin ,kemi qene gjithmone krah njeri tetrit dhe kete gje e kemi treguar me kohe

 13. ne nuk jemi kundershtare por jemi vellezer e motra,gjithmone do jemi bashke dhe do zhvillohemi akoma me shume me mbeshtetjen e njeri tjetrit

 14. Ne jemi nje dhe shpresojme qe te dyja vender te zhvillohen dhe te ecim perpara kjo do ndodhi vetem ne qofte se bashkpunojme

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.