• |
ide | kryesore

Me shqiponjën tatuazh, edhe Milan ka një Asllani: ‘Ibrahimovic femër’ është një shqiptare

-Instant, F1, Sport

Klubi kuqezi është afër mbylljes për sulmuesen suedeze me origjinë shqiptare dhe kosovare. Pas Kristjan Asllanit te Inter, ishte radha e kuqezinjve të kishin një Asllani, por ajo do të luajë në skuadrën e femrave. Le të zbulojmë sekretet e saj, nga TV te pasarelat e deri te medalja e argjendtë Olimpike.


Milani është një hap larg firmës me Ibrahimovic-in femër. Klubi kuqezi, në fakt, është afër mbylljes së marrëveshjes me Kosovare Asllanin, sulmuesja suedeze e lindur në vitin 1989 e Real Madrid, e cila do të forcojë formacionin e Maurizio Ganz. Ajo do të jetë trashëgimtare e Valentina Giacinti.


Për një muaj ajo do të mbushë 33 vjeç dhe në Suedi ajo konsiderohet si Ibrahimovic femër. Kjo për shkak se ajo është sulmuese dhe për shkak të origjinës së saj, pasi ka një familje me origjinë kosovaro-shqiptare. Në kyçin e këmbës Asllani ka bërë tatuazh shqiponjën shqiptare.

Kur ishte e vogël, në Suedi, ajo ishte e ndarë mes hokejit mbi akull dhe futbollit. Ka pasur gjithmonë dy pasione: detin, ku arratiset sapo mundet dhe futbollin, aq sa ka luajtur në klube prestigjioze si PSG, Manchester City dhe tani Real Madrid.

Me Suedinë, Kosovare Asllani fitoi dy medalje të argjendta olimpike, një bronz të Evropës dhe një të bronztë botërore. Sekreti i saj është stërvitja, veçanërisht stërvitja e pjesës së sipërme të trupit. Duke pasur gjenetikisht këmbët shumë muskuloze, ajo i kushton vëmendje të veçantë pjesës tjetër për të pasur gjithmonë një trup në ekuilibër. Një aspekt tjetër për të cilën kujdeset shumë është vrapimi: ajo është një sulmuese atipike, në fakt nuk luan vetëm si sulmuese e parë, dhe është një lojtare me shpejtësi dhe shkëputje të madhe. Një nga karakteristikat e saj kryesore është vrapimi me topin në këmbë.

Kosovare Asllani në Suedi konsiderohet një yll, një ekselencë e vendit të saj dhe ajo është shumë krenare për origjinën e saj shqiptare dhe kosovare. Kjo është arsyeja pse ajo është e përkushtuar në vijën e parë në luftën kundër racizmit dhe lufton për barazinë gjinore. Për këtë arsye, në Vimmerby, në lagjen Bullerbyn, në vitin 2018 lindi “Asllani Court”, një fushë futbolli që qëndron pikërisht aty ku Kosovare nisi të luante me top. “Ndodhet në një vend ku jetojnë shumë njerëz me prejardhje të huaj. Tani kampi është një vend ku edhe vajzat e reja mund të mendojnë se kanë mundësi për të realizuar ëndrrat e tyre.”

Kosovare Asllani merret edhe me modë dhe televizion. Ajo pozon për marka të mëdha, ka marrë pjesë në dokumentarë të ndryshëm dhe kur të reshtë së luajturi futboll, ka nga ata që e shohin të angazhuar në sesione fotografike apo duke drejtuar ndonjë program televiziv.


1 Comment

  1. Lajm i madh, o shkoeni ! Gezohemi shkrihemi, per famen dhe dinjitetin shqiptar, Jam i kenaqur natryrisht, per nje futbolliste me origjine shqiptare, por qe te ngazellehemi me hipkrizi nuk me pelqen! Eshte nje ngjarje e zakonte qe ndodh shpesh! Aaaa……po hipkrizia dhe prasi bashke me te, nuk na ndahen! Nje pyetje te interesuarve: Ka shkolle gazetarie ne kete vend?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.