• |
ide | kryesore

Britania rikthehet në “lockdown”, kriza më e rëndë në 30 vitet e fundit

-Instant, Arkiva, Planet

Britania është në kontrollin e grevave më të mëdha hekurudhore për 30 vjet sot pasi 50,000 anëtarë të sindikatave u larguan duke kërkuar një rritje pagash prej 11 për qind ‘duke ndëshkuar miliona qytetarë që udhëtojnë, që të detyrojnë të punojnë nga shtëpia.

Mbretëria e Bashkuar është detyruar në një tjetër bllokim de fakto që mund të jetë “zilja e vdekjes” për shumë biznese të vogla që tashmë kanë luftuar për dy vitet e fundit për shkak të pandemisë dhe sapo po ngriheshin në këmbë.


Pasagjerët e trenave po përballen me kaos me gjysmën e rrjetit hekurudhor të Mbretërisë së Bashkuar të mbyllur plotësisht dhe vetëm një e pesta e shërbimeve funksionojnë për shkak të grevës më të madhe të punëtorëve hekurudhor për një brez.

3 Comments

  1. kjo ndodh kur ekzistojne sindikatat ,jo kur futesh me mik ne pune dhe nuk del te protestosh se ngjan keq …..shume mire e bejne ska menyre tjeter per te marre dicka qe kerkohet aq me teper kur eshte kerkuar shume me heret sesa te fillonin grevat ….

  2. Britania e filloi e para krizen sociale, si pasoje e buxheteve per luften ne Ukraine dhe perpjekjeve per zgjat j’en e saj ne kohe. Vendet e tjera qe kontribuojne me armatim e para, per vec sanksioneve ndaj Russise do ta shohin kete fenomen ne vjeshte e dimer, sepse ekonomia nuk ishte e pergatitur per aventura te medha ushtarake.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.