• |
ide | kryesore

De Laurentiis dhe e gjithë familja po hetohen për bilanc të rremë në çështjen Osimhen

-Instant, Sport

Aurelio de Laurentiis, gruaja e tij Jacqueline Baudit, djali i tyre Edoardo dhe vajza e tyre Valentina po hetohen për kontabilitet të rremë në kuadër të transferimit të Victor Osimhen te Napoli. Guardia di Finanza, me urdhër të Prokurorisë Publike të Napolit, kreu një sërë kontrollesh në zyrat e klubit në Castel Volturno dhe Romë për të kontrolluar kontratën që kishte përfunduar tashmë në shënjestër të Prokurorisë Federale, në çështjen e fitimeve kapitale, ku ishin përjashtuar parregullsitë nga ana e klubit napoletan.


Objektivi i kontrolleve, sqaron Prokuroria, është marrja e dokumentacionit dhe elementëve të tjerë të dobishëm për të hipotezuar sjelljen e paligjshme në lidhje me shitblerjen e të drejtave të shfaqjeve sportive të disa lojtarëve të ndodhura në verën e vitit 2020, kur Osimhen u ble nga Lille (ka patur kontrolle edhe selinë e klubit francez). Në marrëveshje kishin hyrë edhe Karnezis dhe të rinjtë Manzi, Palmieri dhe Liguori.


“Historia – raporton një deklaratë për shtyp e Prokurorit Publik të Napolit – në lidhje me transferimin e futbollistit profesionist Victor Osimhen, tashmë objekt i një kërkese për një urdhër hetimi evropian nga Prokuroria JIRS (Juridiction Interregionale Specialisee – Juridiksioni interrajonal i Specializuar) nga Gjykata e Lille, ka çuar në fillimin e procedimit penal edhe pranë kësaj Prokurorie Publike. Hetimet nga Reparti i Policise Ekonomiko-Financiare të Napolit kanë për qëllim zbatimin e masave të kërkuara nga autoriteti hetimor francez dhe ato të nxjerra nga Prokuroria Publike e Napolit”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.