• |
ide | kryesore

Ujë nga Syri i Kaltër për Korfuzin? Reagon Ministria e Turizmit

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ministria e Turizmit dhe e Mjedisit ka reaguar pas lajmeve të fundit se Korfuzi synon të furnizohet me ujë nga burimi i Syrit të Kaltër. Ministria bën të ditur se nuk ka asnjë marrëveshje të tillë dhe as nuk ka pasur diskutime për një projekt të ngjashëm.


REAGIMI


Ministria e Turizmit dhe Mjedisit, nisur nga disa lajme të përhapura në media të ndryshme mbi një propozim/memorandum teknik të supozuar të furnizimit me ujë me transferim burimi nga Syri i Kaltër drejt Korfuzit, sqaron: Nuk ka asnjë marrëveshje të tillë dhe as nuk ka pasur diskutime për një projekt të ngjashëm sipas lajmit të përhapur nga mediat. Pretendimet e ngritura janë të pavërteta.

Syri i Kaltër është një pasuri natyrore e Shqipërisë, i cili me vendimet e muajit janar 2022 ka marrë një status më të lartë mbrojtjeje, atë të “Parkut Natyror” me një sipërfaqe të rritur në 293 hektarë, për të mbrojtur më mirë Monumentin e Natyrës me të njëjtin emër, që mban brenda parkut.


7 Comments

  1. Keshtu thoni ju kurvat e pushtetit dhe mbas tre muajsh e beni VKM . Saranda eshte pa uje per vete , pse duhet tja jape jevgjiteve te greqise?

  2. Mavite , perveçse nuk kane turp tani kane çendur fare. Ne kemi 1 ore uje ne dite e keta thone tja japim grekut . A jeni te terezi?

  3. Bagetite shpellaro berishiste po ankohen per ujin. A qyqaret ju, jeni bo si ata budallenjt e lagjeve dikur, qe tallshin trapin edhe femijt. Po normal, talli trapin edhe nje bythec si puna e lulushit me ju. 😂😂😂

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.