• |
ide | kryesore

Fraza homofobe e raciste gjatë një video-loje, Red Bull përjashton pilotin e tij: “Tolerancë zero”

-Instant, Sport

Pak më shumë se një muaj më parë në Barcelonë ai mori pjesë në seancën e parë të provave të lira të Çmimit të Madh të Spanjës në timonin e RB18 të drejtuar zakonisht nga Sergio Perez, por qendrimi i Juri Vips në familjen e madhe të Red Bull është në rrezik të madh, nëse nuk ka mbërritur në fund. Ndërsa merrte pjesë në streaming e një video-loje “me luftë” shumë të famshme, piloti 21-vjeçar estonez u lëshua në fraza homofobike dhe raciste. Një gjuhë e papranueshme që shkaktoi reagimin e menjëhershëm të Red Bull, përmes një deklarate që përjashton efektivisht Vips nga planet e skuadrës.“Red Bull Racing ka pezulluar me efekt të menjëhershëm pilotin e tij të ri Juri Vips nga çdo pozicion në ekip, në pritje të një hetimi të plotë për incidentin. Si organizatë ne dënojmë çdo lloj abuzimi dhe zbatojmë një politikë me zero tolerancë ndaj gjuhës dhe sjelljes raciste mes anëtarëve tanë”. Ky është teksti i komunikatës me të cilën skuadra austro-britanike në fakt i jep duart pilotit, që në vitin 2018 e kishte përfshirë në programin e tij për të rinjtë, nga i cili dolën shumë pilotë apo kampionë të vlefshëm si Max Verstappen.

Një goditje shumë e rëndë për karrierën e Vips, aktualisht në vendin e shtatë në kampionatin e Formula 2 (përvojë në këtë pikë po aq në rrezik, pa mbështetjen e RB), veçanërisht pas debutimit të fundit në fundjavën e GP së Spanjës, edhe pse vetëm në raundin e parë të provave të lira dhe i kufizuar në një program testimi që nuk përfshinte mundësinë e drejtimit me shpejtësi të plotë. Në çdo rast, një shans i parë, në këtë pikë i destinuar për të mos patur të tjerë.


1 Comment

  1. Po kjo ministrja jone e kultures Elva Margariti, qe e krahasoi nje zone te Butrintin me Bathoren, kur do denohet?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.