• |
ide | kryesore

Inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar arrin nivelin më të lartë të 40-viteve

-Instant, Lajme, Planet

Inflacioni vjetor britanik ka arritur në një nivel që nuk është parë prej 40 vjetësh.


Të dhënat e reja tregojnë se do të ketë presion ndaj Bankës së Anglisë për të vazhduar rritjen e normave të interesit, teksa pagat e punëtorëve vazhdojnë të zhvlerësohen.


Norma u rrit në 9.1 përqind në maj nga 9.0 përqind në prill, duke mbetur në nivelin më të lartë që nga viti 1982, tha në një deklaratë Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS).

Inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar pritet të arrijë në 11 për qind përpara fundit të vitit, sipas Bankës së Anglisë, i nxitur nga rritja e çmimeve të energjisë që kanë rritur perspektivën e një recesioni global.

Inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar u rrit në maj për shkak të rritjes së vazhdueshme të çmimeve të ushqimit dhe çmimeve të larta rekord të karburanteve, tha kryeekonomisti i ONS, Grant Fitzner.

Kjo u kompensua nga kostot e veshjeve që u rritën me më pak se një vit më parë dhe një rënie në çmimet e lojërave kompjuterike, shtoi ai.

Inflacioni i lartë prej dekadash po shkakton një krizë të kostos së jetesës.

Punëtorët britanikë të hekurudhave po organizojnë këtë javë aksionin më të madh të grevës në sektor në më shumë se 30 vjet, pasi çmimet në rritje zhvlerësuan pagat.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.