• |
ide | kryesore

Kancelari gjerman: Jemi gati për të mbrojtur çdo vend të NATO-s që kërcënohet nga Rusët

-Instant, Arkiva, Lajme, Planet, Të fundit

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, duke folur para deputetëve në Bundestag, u tregua edhe njëherë i prerë në qëndrimin e tij, duke theksuar se Gjermani dhe NATO janë të vendosura për të mbrojtur çdo metër katror të Europës lindore, nga çdo agresion i mundshëm.


Sipas tij çdo vend i Europës lindore duhet të ketë besim tek Gjermania dhe NATO.


Ndërsa shtoi se të mendosh sot se mund të kesh të njëjtat marrëdhënie me Rusinë e Putinit është e paimagjinueshme.

“Ajo që thashë më 27 shkurt është vërtetuar: ne do të mbrojmë çdo metër katror të NATO-s. Partnerët tanë të Evropës Lindore mund t’i besojnë Gjermanisë sot. Për të qenë i qartë: të kesh objektivin e një partneriteti me Rusinë si ai që kishte ende në konceptin strategjik të vitit 2010, me Rusinë imperialiste agresive të Putinit është e paimagjinueshme në çdo kohë të parashikueshme”, tha ai.

Më tej Scholz theksoi se Ukraina ka nevojë për një plan “Marshall” për rindërtim.

3 Comments

  1. thuaj shyqyr qe eshte Amerika se te jete per Sholtz e ka marre ferra uraten. Politikan i korruptuar dhe i paguar nga Putanka

  2. Per Kosoven mos e ke problem se e mbron ky trapi yne. Ky qe bente greva kunder anetarsimit ne NATO.
    Ky bicim frikacaku qe eshte i kapur koke e kembe nga krim-korrupsioni.
    Po te sulmohet Kosova ne do jemi me te, tha KY. Tani sa nuk do te sulmohet jemi me vella Vucicin. Turp.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.