• |
ide | kryesore

Bie kërcënimi/ Rama ndryshon qëndrim për bojkotin e samitit të BE

Kryesore, Lajme

Edi Rama ka ndryshuar qëndrimin e një dite më parë se tre vendet që kanë përqafur Ballkanin e Hapur po përgatiteshin të bojkotonin samitin me Bashkimin Evropian që do të zhvillohet të enjten më 23 qershor në Bruksel.

Lajmi u bë i ditur nga kryeministri shqiptar përmes Twitter. “Ne do të marrim pjesë në mbledhjen e Këshillit të BE-së”, shkruajti Rama.


Sipas tij, nuk do të ketë shumë për të dëgjuar “për ne, por ne do të kërkojmë të dëgjohemi për idenë e një Komuniteti të Ri Politik Evropian”.

Një lloj konfuzioni u kriua të hënën kur presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi i pari se ende nuk ka vendosur nëse do të marrë pjesë. Vuçiç tha të martën se do të konsultohet me liderët e Open Balkan dhe qeverinë serbe për këtë çështje.

“Do të pres të konsultohemi në kuadër të Open Balkan me zotin Rama dhe zotin Kovaçevski. Do ta konsultoj dhe me qeverinë. Pastaj do të marrim vendim, nëse do të shkojmë në Bruksel dhe cili do të jetë pozicioni ynë”, tha Vuçiç.

Lexo me tej:

Rama i kërkon pazar BE: “S’po na integroni, por mbështesni Ballkanin e Hapur”

Pas paralajmërimit të presidentit serb, foli edhe kryeministri ynë duke ngritur pyetjen: Çfarë të bëjmë atje?

“Ne diskutuam gjatë sot me liderët e Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut për Samitin e ardhshëm të BE-së. Duket se një tjetër “Jo, më fal!” do të jetë ajo që do të dëgjojmë në fund! I gjithë Unioni i rrëmbyer nga Bullgaria nuk është një spektakël i mirë për t’u parë! Çfarë duhet bërë atje?!”, shkruajti Rama në Twitter.

Konferenca e nivelit të lartë me Ballkanin Perëndimor do të mbahet një ditë para sesionit të Këshillit të BE-së 23- 24 qershor, që pritet të vendosë për integrimin e vendeve të rajonit.

Shqipëria dhe RMV presin hapjen e negociatave, gjë e cila kërkon heqjen e vetos nga Bullgaria, kurse Kosova pret liberalizimin e vizave.

Konferenca me Von Der Leyen/ Rama kundër presidentes së BE për “Open Balkan”

Mirëpo ky kërcënim paraprak i vendeve të Open Balkan ngriti më shumë sesa një dilemë. E para: Cilët janë partnerët strategjikë të Shqipërisë me të cilët Rama po konsultohej për këtë vendim, Beogradi dhe Shkupi,  apo SHBA e BE? 

Vetëm pak ditë më parë, Gabriel Escobar tha nga Ohri që Open Ballkan s’duhet të jetë nismë politike (ndërkohe të tre liderët u konsultokan per punë politike në ketë nismë). Ai porositi gjithashtu se ajo s’duhet të jetë kundër integrimit europian, por të tre liderët e pëedorën bojkotin si shantazh pikërisht në këtë drejtim.

Intervista/ Rama në mbrojtje të Vuçiçit: Nuk i duhet bërë Serbisë presion për sanksionet”

Por me sa duket e gjitha ka qenë një shaka dhe pas Twitterit të parë: Çfarë duhet bërë atje? sot pasoi edhe i dyti: “Do të jemi atje”.

©Lapsi.al

86 Comments

  1. Po eshet bythqir Rama. Eshte kameleon i ndryshon qendrimet brenda dites. Hajde sufllaqe per patrozhanistet se kane feste sot

   1. Tani ta shohi mire BE, po vjen banda e vucicit me zagarin tone te ndersyer, ham ham, ham ham, duam nje Komunitet te ri Politik ne BE, na degjonj, ham ham, ham ham

  2. Po pra. I bejne presion BE, a nuk e sheh? Majmuni Rama tani ben dhe pordhe. Duke treguar indiferentizem. Pamvaresisht se firmen e BE do ta vervise prape si fitore personale duke na gajasur me kelyshin Veliaj, ne fakt i prish pune. Sepse me shume fokus do kete ne punen e tij kriminale te kapjes se shtetit.

   1. Po ca lesh presioni ben Rama o MArtin. Eshte puna e Ukraines dhe prandaj duan ta afrojne pak Ballkanin me BE, se nuk pjerdh njeri per Ramen. Ramen po e perdor dhe Vucici si lole, njehere i thote mos shko pastja i thote shko, e si do e haka presionin e Rames BE,kur Ramen se merr asnje seriozisht,pervec ne qe e votojme

    1. Po ca lesh presioni ben Rama o MArtin. Eshte puna e Ukraines dhe prandaj duan ta afrojne pak Ballkanin me BE, se nuk pjerdh njeri per Ramen. Ramen po e perdor dhe Vucici si lolo, njehere i thote mos shko pastja i thote shko, e si do e haka presionin e Rames BE,kur Ramen se merr asnje seriozisht,pervec ne qe e votojme. Ja tashi do filloje dhe te shesi pordhe e te thote me 2-3 levizje i bera shah mat Evropianeve. Shahist i modh fare !

  3. Njesojë si baxhellot që shtiren sikur nuk ua kënda llozin…..
   Kështu dhe laviret pështira tirane beograd…. i bëjne naze çdo kollovari…

 1. Mor kryeminister, mor karakurva me e madhe e globit tokesor – thone 3 milion shqiptare te Shqiperise dhe 2 milione shqiptare te Kosoves sot….

  1. Shqiptaret karakurve quajne Non Graten o shpellar prandaj votojne vetem Edi Ramen Saper kosovaret askush nuk e can trapin cfare thone pasi nuk jane qytetare shqiptare po Kosovare

   1. Moj kucke 16:32, ti per kete termin shpellar qe perdor, duhesh kapur dhe tredhur live para kamerave. po ska shtet e bile shteti te perkrah se me patjeter ti duhet te kapesh e te biesh ne duar te “shpellareve”

   2. ik or t qifsha robt e shpise ty me gjithe teorine idiote te nongrates, po kaq gomar je mor goamr? qe nuk kupton?

    1. Vendim i drejte ky i juaji kryeminister
     Normal qe sduhet ta bojkotoni po thjesht duhet te luftojme qe te hyme me shpejt ne BE

 2. Ja dhe nje arsye tjeter e madhe pse duhet te jemi kunder Open Balkan:(jo qe nuk e dinim, por mundohesshin t’ia fshihnin popullit) Nuk qenka vetem klub ekonomik por dhe politik, ku Vuco marrka vendime ne emer te 3 shteteve. Serbise i leverdis qe as vete mos te jete pjese e BE(per shkak se interes nacional i serbeve eshte Open Ballkan),keshtu qe thote t’i prish pune Shqiperise dhe Maqedonise, dhe pastaj edhe me kollaj i fus ne Open Ballkan. Drejt BE, jo drejt Lindjes.Skemi pse i bejme shantazhe BE,dhe jo qe pine uje ne fakt

  1. Ti o Arber Kosova je tipik kosovar i trashe dhe mendje pjerdhur Na plasi ne se ju jeni kundra Ballkanit Hapur Shqiperia ka interesat e veta dhe ska pse te ngelet peng e idiotizmave kosovare Sapo lidhet marrveshjen per energjine elektrike me serbine ,gje qe ju ben te varur koke e kembe nga Serbija plus 97% te importeve i merrni nga Serbija

   1. E para, Une spo e mohoj qe jam shqiptar Kosove, dhe e them me krenari(sic e sheh nga nickname) kurse ti hiqesh si shqiptar Shqiperie por ne fakt je ose gjakprishur, ose perzierje rracash(por jo shqiptar).E dyta nqs ste intereson se jemi kunder Ballkanit te shqyer(sic e quan me te drejte nje komentues)atehere pse shqetesohesh nga komentet e mia? E treta, po ta perseris per here te trete, dhe do ta perseris sa here ta besh kete propagabnde, qe Kosova eksporton 20% nga Serbia dhe jo 97%, ndoshta po aq sa eksporton qeveria e liderit qe mbeshtet ti.Dhe nderkohe qe Kosova ska det, tregun me serbet e ka te trasheguar nga koha e pushtimit(si i vetmi opsion), nderkohe lideri yt o patrozhanist, pse nuk shfrytezoi rastin kur Qeveria e KS i vuri takse serbeve, per ta mbizoteru tregun ne Kosove?(se ne fund te fundit ne diku duhet te bleme). Jo vetem nuke shfrytezoi,porakoma me keq,i bente thirrje Haradinajt ta hiqte taksen, keshtu qe te pakten na kurse kete propagande

    1. Bravo Arber, kosovareve shume shqiptare u kane hyre ne hak .. nje nder ta kam qene dhe une me mendimet e gabuara qe na percjell ky lideri batutaxhi. Kerkoj ndjese, juve ju duhet durim me ne sepse nqse Milloshevic ka vdekur ne Serbi ai eshte ringjallur ne Shqiperi nen petkun e kriminelit te korruptuar qe po qeveris Shqiperine. Respekte nga nje vlonjat.

     1. Flm vlla. Respekte dhe juve dhe per Vloren legjendare qe eshte nje nga qytetet me te preferuara te mia,dhe te gjithe Kosoves ne fakt.

     2. Nuk ka pse bojkoton mot ne momentin qe ai mer ate qe meriton nuk ka pse nese nuk i japin ca meriton normal qe po

    2. Koqevaro, pse duhet bejme ne si beni ju? Ne kemi shtetin ton, ju tuajin, befshi hajer por mos na jepni mend o kokkar

   2. ste pals ty o gjakprishur i kuq . se ju nuk keni as nder e as atdhe . per ju partia mbi te gjitha o te qifsha librin e dasmes se mamit

   3. 16:36 o pusht i rames kundra ballkanit te hapur jan vet shqipetaret e shqiperis me ose pa ks. ti as vet ai gomari veshgjat nuk di ca shet vec e ben sikur po bej dicka per inat te euqe perbuz regjimin e tij e ky si gjithmon nuk permbush kushtet se esht km m…kerkon t’i bej “shantazh” eu ; jo po na merr erdogani, jo rusi jo kinezi tani edhe ide boshe e B hapur kur procesi i Berlinit esht gjithperfshires. Ky diktatoruc do zhgul me force

   1. Te cecenofsha motren, mamin, nusen dhe sidomos gocen se ta kam fiksim, dhe kam besim se nje dite do ndodhi

 3. ZENIT TE BABIT I ZVISHET LAKURIQ ARMINA MEVLANI,KURSE YMER GELBAZA KELLIRES JA KTHE BYTHEN ME MUT DHE QIME FRROK CUPI- haha haha thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA KA FUT KARIN NE BYTH RXI RAMES DHE ALEXANDER VUCIC

 4. ZENIT NUK I PUNON KARI O IDIOT NDERSA MERUA JA KA FUT KARIN MAMIT DHE MOTRES TENDE DERI NE GERMOZ TE PIDHIT

  1. Po ti qenke Merua more rrot kari. Une e dija qe Bled Mane mbron dhe Mero Gelbazen po me duket se komentoka dhe Merua dora vete. Ju qifsha robt te dyve se te dy jeni qelbanika, si Merua ashtu dhe Bled Manja

 5. Lideret e BE-se te pakten e dine qe bojkoti i dy kelysheve jugosllave Vuçiç e Ramiç nuk eshte vullneti i (te pakten) shqiptareve!!!

  1. Ooo ARBER Kosova.po mos u merr me kta te qim none.kta snjohin Atdhe as Komb.kta jan me Q… grat e njoni tjetrit .me vjedh Shtetin e vet.djersen e Popullit vet.kta te njejt jan si Vucici Rama e deri te Socjalisti i fundit .nje bir Kavalli jan te gjith.kta se din as historin e Kosove ndaj flasin ne ate mynyr.von do e marrin vesh se kush esht Rama.por ather esht shum von do ti qihet nana.por mir e kan se vet te till jan si Rama.robt ku i kan duke fillu te 1 Rama e deri te Socjalisti i fundit.

 6. Sekti mavi nuk e do BE,s’ka si ta doje se nuk i le evropa te bejne palle ariu siç po bejne.
  Dhe bejne gjoja si te hatermbetur nga evropa,kur dihet qe ne kete gjendje ku lulezon krimi dhe e keqja,evropa normal qe s’te pranon.
  Ballkani i shqyer nuk na sherben ne,por sorrave te pa ngopura.
  Ata nuk eshte puna se nuk ngopen,qellimi tyre eshte te mbahet e varfer ne maksimum popullsia,se vetem ne kete menyre kontrollohet dhe kthehet siç e shohim si papagalle ne mbrojtje te hajduteve.
  I hipnotizon me propagande dhe ata lehin si qente paçka se kane ngele troke,mjaft te jene mire ata,zotat apo skenderbejte.
  Brezat e ardhshem,nese do jene akoma shqiptare,(e veshtire per tu besuar si kane ardhur punet)do i mallkojne me shpirt,se ky brez i sotshem eshte si i paralizuar.
  Po shpresa qe vdes e fundit ku eshte?
  Edhe ate e kane vrare?
  Sikur te ishte e gjitha nje enderr e keqe,por jo,eshte realitet prej makthi, i gjate dhe i pa fund.
  Kenaqen duke menduar se ia dolen tia shpifin jeten shqiptareve,ia arriten vertet,por harrojne se jane te perkohshem ne kte bote.
  Ne kete kuptim,te mjeret jane ata,per tiu qare hallin jane bere.

 7. Ca analize bejn keta te lapsit?
  Ta heqin petllen fare.
  O laps i thym.
  Po si nuk bere nje artikull, per tallje trapi nga be. Po nuk ka me tallje se kjo qe po bejn. Jo me ne, se per mua ne nuk e meritojm te futemi as ne afrik.
  Po per maqedonin e veriut. Qe ndroi emrin. Dhe prap tallen trapin me ta. Maqedonsit per mua paskan nerva celiku.
  Imagjino te na kerkonin ne te ndronim emrin, nga shqiptar… Ne shqiptariossss. Dhe ne fund te thoshin, tani nxirrini dhe bythen.
  Tallje qe nuk durohet me. Ky eshte kulmi.
  Maqedonsit duhet te marin NOBEL PER DURIMIN.

 8. Po vijne krushqit, rena rena
  Dil o babe, shtini mrena

  2x
  Shtini mrena bab, me pushue
  Se kan ardhun me mmarr mue

  2x
  Ej valla moj dera e shpis
  Sot tkom lon tek deri ciknis

  2x
  Ka dal nusja nvalle
  Me fustan me pika

  2x
  Ma e mira nshoqe
  Ma e mira ncika

  2x
  Luj nuse luj, luj, luj,
  Syni keq mos tpafte
  Kush nuk bon marshallah
  ani pika i raft

  2x
  Jam e re djal, jam e bukur
  lozonjare porsi flutur
  me shikim të djeg si prush
  ndaj më thrrasin xinxilush

  2x
  Xinxilushe hajde, hajde
  mos ëm bon moj lojna e kajde
  xinxilushe eja, eja
  se më dogje si rrufeja

  2x
  Emrin tim sma din askush
  veq më thërrasin xinxilush
  po më deshe me t’vërtet
  emrin tim djal gjaje vet

  5x
  Xinxilushe hajde, hajde
  mos ëm bon moj lojna e kajde
  xinxilushe eja, eja
  se më dogje si rrufeja

 9. o armand shkullaku ti je grada zh per median ci ke kto klysha qe futen e shajne keshtu o ordinera , sfutet dot robi te lexoje nnje lajm se dalin kto klyshat e tu duke share para mbrapa

 10. Vendim i duhur nga Rama shpresojme te marrim lajme te mira dhe ju a skeni pun tjtr qe rrini ter kohen dhe shani kot palidhje

 11. Tall kart ky me popullin pellazg (trim dhe paqedashes)!

  Pse jo, i ka ardhur dita. Kur gjen milet bageti qe e voton!

 12. O SHKULLAK O PLERE PO HIQI MOR KTO KURV QE SHAJNE NE LAJME SE E KENI BASTARDUAR VENDIN SFUTET DOT NJERIU TE LEXOJE NJE LAJM SE DALIN ZAGARET DUKE SHARE

 13. Nuk e di kur i merrni keto informacione qe shqiperia dhe cendet e tjera te ballkanit nuk do marrin pjese ne samitin e BE, dihet qe ato te te jene pjese e saje per te bere te mundure dhe celjen e negociatave sa me shpejte

 14. Vendimi/ Gjykata e Tiranës shpall “shpifës” Sali Berishën, si fabrikoi akuza të rreme për Edi Ramën
  Ndryshon europa,ndryshon dhe rama cfare ka qe nuk shkon per ju shpellkaret e salihut,nje shkrim qe maloket shpellkare te masturbohen duke klikuar syrin

 15. VAMPIRI SORROS KA KRIJUAR MINI SHTET BRENDA SHTETIT TE MADH AMERIKAN.
  MORTJA O AMERIKE PER c’ka nuk e imagjinonim per mbi 50 vjet qe pergjeroheshim per ty.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.