• |
ide | kryesore

Mediat bullgare: Rënia e qeverisë së Petkov mund të pengojë zgjerimin e BE-së

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Rënia e qeverisë bullgare e kryeministrit Kirli Petkov pasditen e së mërkurës, nuk është një lajm i mirë për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.


“APNEWS”, shkruan se rënia e qeverisë së Petkov fut në krizë jo vetëm politikën e brendshme bullgare, por edhe atë të jashtme, sidomos kur bëhet fjalë për zgjerimin e BE-së.


Sipas “APNEWS” Bullgaria u zhyt më thellë në krizë politike pasi qeveria e kryeministrit Kiril Petkov humbi një votë mosbesimi në parlament, duke rritur mundësinë e zgjedhjeve të katërta të përgjithshme brenda vetëm dy viteve.

Petkov, i cili kërkoi të trajtonte korrupsionin dhe të frenonte ndikimin rus që kur mori detyrën vitin e kaluar, do të duhet të japë dorëheqjen pasi një ish-partner i vogël në koalicionin e tij të brishtë iu bashkua ligjvënësve të opozitës për ta votuar atë të mërkurën. Rreth 123 ligjvënës në asamblenë prej 240 anëtarësh votuan kundër qeverisë; 116 ishin pro.

“Ne premtojmë se do të vazhdojmë betejën tonë për të rifituar vendin tonë,” u tha Petkov ligjvënësve në Sofje pas votimit, duke e quajtur votimin një “hap të vogël”.

Udhëheqësit e partisë do të kenë tani një shans për të formuar një qeveri të re, me Petkovin duke u dhënë përpjekjen e parë. Nëse tre përpjekje dështojnë, presidenti Rumen Radev do të duhet të emërojë një kabinet të përkohshëm dhe të caktojë një zgjedhje të parakohshme.

Qeveria e Petkov u rrëzua ndërsa u përpoq të thyente një bllokim në bisedimet e zgjerimit të Bashkimit Evropian me vendet e Ballkanit, gjë që bëri që një anëtar i vogël i koalicionit të largohej pjesërisht për shkak se kundërshtoi përpjekjet për të ndihmuar ofertën e hyrjes së Maqedonisë së Veriut në bllok.

Bullgaria u bë gjithashtu një nga vendet e para që iu ndërpre gazi nga Rusia, ndërsa Petkov u përpoq të diversifikonte furnizimet nga eksportuesi më i madh i energjisë në botë në mes të luftës në Ukrainë.

Rënia e qeverisë do të vonojë planet e zgjerimit të BE-së në Ballkan dhe mund të pengojë Bullgarinë, e perceptuar si anëtari më i korruptuar i bllokut, nga adoptimi i euros në fillim të vitit 2024. Gjithashtu rrezikon të vonojë transferimin e deri në 6.3 miliardë euro (6.6 miliardë dollarë). në financimin e BE-së sipas planit të bllokut për të ndihmuar vendet të rikuperohen nga kriza Covid.

Një votim i hershëm kombëtar mund të shtojë mbështetjen për forcat pro-ruse në një vend me lidhje tradicionalisht të forta me Rusinë. Sondazhet tregojnë se mund të dyfishojë mbështetjen për nacionalistët anti-BE që janë aktualisht në parlament dhe një parti e re konservatore, e udhëhequr nga ish-ministri i mbrojtjes i Petkov, mund të hyjë gjithashtu në parlament.


2 Comments

  1. Politikanet tane lehin gjithe diten. U digjet shpirti per popullin, gjumi nuk i ze. Per fund jave dietat i marrin. Aq sa marrin dietat per 1 muaj nje deputet une marr pension per 6 muaj, o qen e biri i qenit, o kryeqen ! Nuk ka leke per te rritur pensionet, 9 vjet nuk u rrit as 1 perqind pensioni, rritjen me normen e inflacionit e quajne rritje pensioni. Gjithemone qeveria kritikohet, mos te ferkojne duart ata te opizites se ata nuk dine te bejne asnje pune te mire te kohes, kjoska llamarine ku kercet shurra ne llamarine nga pijanecet, rruge pa standarte ku kalojne lopet, me injorant ne arsim, me alfabetin me 22 shkronja , shume te kamur ata qe moren poste. Por me komunikues me qytetarin, sepse me socialistet nuk flitet me goje, jane arrogante, jane te pa ngopur, te pa fryre. Veting ne drejtesi dhe e kemi pare qe nje gjyqtar e ka ngrene edhe per nje apartament 60 m2, ndersa politikanet e te gjitha ngjyrave, pushtetare te disa niveleve kane vila ne bregdet.. Vuaj si qen o popull se me doren dhe mendjen tende u jep voten zuzareve per te te marr jeten.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.