• |
ide | kryesore

Rrëzohet qeveria në Bullgari

-Instant, Arkiva, Lajme, Planet, Të fundit

Qeveria e kryeministrit bullgar Kiril Petkov është rrëzuar me vota në Parlament. Rrëzimi i qeverisë bullgare erdhi pasi mocionit të mosbesimit nga ana e opozitës ku u votuan 123 vota pro shkarkimit nga 116 kundër. Ky vendim vjen në një moment kur Bullgaria pritet të heqë veton ndaj Maqedonisë së Veriut për të ecur përpara me negociatat me Bashkimin Evropian. Tashmë pritet që vendi të shkojë drejt zgjedhjeve të parakohshme.5 Comments

  1. SHBA nuk pati Sali Berishën si mikpritës, por qeverinë e Ylli Bufit, të cilën ishte SHBA që kontriboi për ta formuar në vitin 1991. SHBA dhe kancelaritë europiane atëherë përkrahën një qeveri koalicioni mes PD-së dhe PS-së. E partnerja zyrtare e SHBA-së ishte pikërisht ajo qeveri që drejtohej nga Ylli Bufi, zyrtar i PS-së dhe Gramoz Pashko i PD-së.Rralla per te ngordhur e ka salih karaxhic berisha o shpellkare

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.