• |
ide | kryesore

‘Jurassic World: Dominion’ kombinon ADN e vjetër dhe të re në një mediokritet të përmasave XL

-Instant, Stil

Fatkeqësisht, ka diçka simbolike në lidhje me “Jurassic World: Dominion”. Një kombinim i ADN-së s♪ vjetër  dhe gjeneron një rrëmujë mjaft të pamend. Faktori i nostalgjisë i jep filmit një tronditje fillestare dhe sigurisht, ka disa emocione të përmasave të dinos, por jo të mjaftueshme për të hequr këtë mediokritet të madhësisë XL nga fundi i cekët i pishinës së gjeneve.


Edhe fushata e marketingut shfaqet si një fije mjaft e dukshme, duke e konsideruar këtë si “përfundim epik” të sagës, i cili është i diskutueshëm për sa i përket gjysmës së parë dhe i vështirë për t’u gëlltitur në këtë të fundit, pasi, ashtu si ADN-ja e dinosaurëve, ndërsa projekti mund të jetë të ndryshuara, këto lloj atraksionesh në arkë janë shumë joshëse për t’u lënë në gjumë për një kohë të gjatë.Me Colin Trevorrow të rikthyer në karrigen e regjisorit, historia rikthen Chris Pratt dhe Bryce Dallas Howard, duke vazhduar aty ku e la “Fallen Kingdom” për sa i përket mbikëqyrjes së tyre ndaj Maisie tani një adoleshente e shqetësuar.

Megjithatë thelbi emocional vjen nga ribashkimi i yjeve të origjinalit të vitit 1993, Sam Neill, Laura Dern dhe Jeff Goldblum.

Në të vërtetë, komploti i ngatërruar funksionon në shina paralele që vetëm gradualisht fillojnë të kryqëzohen, me karkaleca gjigantë prehistorikë që fshihen në të gjithë tokën, duke krijuar një kërcënim ekzistencial për zinxhirin ushqimor. Të gjitha shenjat në mënyrë transparente tregojnë për një keqbërës klasik, Biosyn Genetics, CEO me syze të së cilës (Campbell Scott) duket se është nxjerrë në mënyrë të pazakonshme nga një nga filmat e mëvonshëm të Bond.

“Jurassic Park” (si libri i Michael Crichton ashtu edhe filmi) përmbanin një paralajmërim themelor “Mos mashtroni me Nënën Natyrë” dhe “Dominion” përfshin haptazi atë që kushdo që i kushton vëmendje do ta njohë si një mesazh mjedisor.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.