• |
ide | kryesore

Muzikali i ‘Back to the Future’ së shpejti në Brodway

-Instant, Paparazzi, Slider

Së fundmi është zbuluar se Broadway do të sjell një adaptim skenik të filmit ikonik të viteve ’80, ‘Back to the future’.

Të mërkurën, Twitteri zyrtar i ekskluzivitetit Back to the Future publikoi një trailer për shfaqjen, i cili është planifikuar të debutojë vitin e ardhshëm. “Sinkronizoni orët tuaja”, fillon videoja, përpara se kamera të kap dy aktorët – që përfaqësojnë Marty McFly dhe Emmett “Doc” Brown – duke udhëtuar në kohë në DeLorean.


Njoftimi përmban një lidhje për t’u regjistruar për të blerë biletat . Aktualisht nuk ka detaje të tjera rreth shfaqjes, duke përfshirë se cili teatër i Broadway do të jetë mikpritës i muzikalit ose kush do të jenë producentët, kastë, krijues dhe ekipi i prodhimit.

Muzikali mbajti premierën e tij mbarëbotërore në Shtëpinë e Operës së Mançesterit në Mars 2020 përpara se të transferohej në West End në shtator 2020 në Teatrin Adelphi. Marty McFly luhet nga Olly Dobson ndërsa Roger Bart luan si Emmett Brown, të cilët të dy janë paraqitur në teaser-in e Broadway. Duke shfaqur muzikë origjinale me tekste të Alan Silvestri dhe Glen Ballard, dhe një libër të përshtatur nga Bob Gale – bazuar në skenarin e tij origjinal kinematografik me regjisorin Robert Zemeckis, produksioni i West End fitoi një çmim Olivier për muzikalin e ri më të mirë.

Filmi origjinal Back to the Future u drejtua nga Zemeckis dhe u shkrua nga Zemeckis dhe Gale, me prodhimin e Amblin Entertainment të Stephen Spielberg dhe shpërndarjen e Universal Pictures.

Në film luajti Michael J. Fox në rolin e McFly, një adoleshent që u dërgua aksidentalisht në vitin 1955 së bashku me mikun e tij shkencëtar ekscentrik Doc, të luajtur nga Christopher Lloyd. Në të kaluarën, Marti prish afatin kohor, duke i penguar prindërit e tij të bien në dashuri, dhe duhet të gjejë një mënyrë për t’i bashkuar përsëri për të mbrojtur ekzistencën e tij dhe për t’u kthyer në të ardhmen.

Thuhet se ‘Back to the Future’fitoi më shumë se 222 milionë dollarë në arkat globale dhe krijoi dy vazhdime, të 1989-ës Back to the Future: Pjesa II dhe 1990 Back to the Future: Pjesa III. Së bashku, të tre filmat fituan më shumë se 965 milionë dollarë në mbarë botën./Lapsi.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.