• |
ide | kryesore

PE miraton statusin e kandidaturës në BE për Ukrainën dhe Moldavinë

-Instant, Lajme, Planet
Parlamenti Europian ka miratuar me 529 pro, 45 kundër dhe 14 abstenime raportin e KE-së në të cilin i kërkohet Këshillit Europian që t’i jepet menjëherë statusi i vendit kandidat në BE, Ukrainës dhe Moldavisë. Megjithëse tregon mbështetjen e gjerë për kërkesën e vendeve për të hyrë në BE, vendimi përfundimtar u takon udhëheqësve evropianë.Më herët presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel, tha sot është një ditë historike.

‘Ky është një moment vendimtar për BE-në. Besoj de do t’i japim Ukrainës dhe Moldavisë statusin e vendeve kandidate për në BE. Ne do të shprehim një një perspektivë të qartë dhe të fortë evropiane për Gjeorgjinë’, deklaroi Michel.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.