• |
ide | kryesore

Qytetet me jetesën më të mirë për vitin 2022

-Instant, F1, Paparazzi

Mendoni për një lëvizje të madhe këtë vit? Ju mund të dëshironi të mendoni për Kanadanë ose Evropën Perëndimore.
Renditja vjetore e qyteteve më të jetueshme në botë sapo është publikuar nga Njësia e Inteligjencës Economist (EIU), dhe Indeksi Global i Jetesueshmërisë së 2022 tregon disa ndryshime të dukshme nga viti i kaluar.
EIU, e cila është një organizatë motër e The Economist, renditi 173 qytete në mbarë botën për një sërë faktorësh, duke përfshirë kujdesin shëndetësor, shkallën e krimit, stabilitetin politik, infrastrukturën dhe aksesin në hapësirën e gjelbër.


Kush dominon listën

Në përgjithësi, Europa dominoi listën, me gjashtë vende në top 11 (kishte një barazim për vendin e 10-të). Kopenhagen, zuri vendin e dytë në Indeksin Global të Jetesës.
Zvicra ishte i vetmi vend në Evropë që kishte dy hyrje në top 10, me Gjenevën në pozitën e gjashtë dhe Cyrihun në vendin e tretë.
Megjithatë, fituesja e përgjithshme e vendit ishte Kanadaja. Veriu i Madh i Bardhë kishte tre nga qytetet e tij të përfaqësuara, Calgary, Vancouver dhe Toronto.


Qytet që zsbritën ndjeshëm nga lista

Fituesi i vitit të kaluar, Auckland i Zelandës së Re, doli nga top 10 në 2022 për të arritur në vendin e 34-të, befasues.
Australia pati rënien më të dukshme në renditje këtë vit. Pavarësisht se ishte në krye të listës në të kaluarën, Melburni ra në vendin e 10-të në vitin 2022.
Në vitin 2021, Australia dominoi indeksin e EIU-së, me Brisbane, Adelaide dhe Perth që iu bashkuan Melburnit në top 10. Këtë vit, ato renditen respektivisht në vendin e 27-të, të 30-të dhe të 32-të.

Indeksi Global i Jetesueshmërisë së 2022: 10 më të mirat

1. Vienna, Austria
2. Copenhagen, Denmark
3. Zurich, Switzerland
4. Calgary, Canada
5. Vancouver, Canada
6. Geneva, Switzerland
7. Frankfurt, Germany
8. Toronto, Canada
9. Amsterdam, Netherlands
10. Osaka, Japan and Melbourne, Australia

LAPSI.AL


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.