• |
ide | kryesore

Rama i përgjigjet ashpër gazetarëve bullgarë në Bruksel: Jeni një turp

-Instant, Lajme, Të fundit

Kryeministri Rama ka folur para Samitit të BE-së në Bruksel.

Teksa u ndal te çështja bullgare dhe e quajti një turp për Evropën, kryeministri tha se nuk shpreson që të zgjidhet asgjë.


I pyetur nga gazetarët bullgarë, Rama nuk ngurroi t’ia thoshte në sy se janë “një turp.”

“Ohh Bullgaria këtu. Jeni rrëmujë ju djema. Një rrëmujë e madhe dhe jeni një turp teksa mbani peng dy vete të tjera të NATO-s. Nuk pres lajme të mira sot, sepse siç e thashë dje u ngrit optimizmi por këtu jemi dhe është një ditë e re në Evropë, por jo në Bullgari”, u shpreh ai.

Teksa u pyet nëse ka frikë se do të jetë Shqipëria, viktimë, Rama tha: “Ne s’do të jemi kurrë viktimë se e dimë që në këtë rrugë ka një Bullgari këtu dhe një Bullagri atje, por ne nuk e ndryshojmë kursin tonë dhe do e ndërtojmë Eruopën në vendin tonë”.

35 Comments

  1. Nderton Mendellin ne zemer te evropes.
   Pastaje shane BG ose shtete tjera.
   Shko te vathi i deleve tua te nderkyera dhe bleua prape votat per 60 bashkite dhe mandatet 4-5-6 e derisa te ngordhesh ti dhe sorollop haremi i dobicheve te kuq.
   Skeni pare gje akoma…

 1. ne i kemi permbushur te gjitha kushtet dhe objektivat e vendosura nga beja tani problemi i vetem eshte bullgaria qe nuk ka lidhje fare te bej me ne dhe shtetet antare te bes duhet ta marrin parasysh kete fakt

  1. Pse nuk u be te henen Mocioni i Mosbesimit te Qeverise Bullgare, qe dje ne Parlament te hiqej Vetoja e Bullgarise, kur edhe opozita e Borisov ishte dakord. Regjizura e gjithe ketij pislleku europian eshte ne Bruksel, eshte te Makron. Shqiperine nuk e duan sepse ne quajne myslyman, jemi vital dhe na kane zili, jemi proamerikan. A nuk na coptoi Europa me 1913 ? A donin te na coptonin perseri me 1920 dhe na mbrojti Amerika. Por o popull duhet ta kesh te qarte qe realisht qeverite shqiptare bejne sikur duan te futemi ne Europe, por nuk duan se nuk kane mbaruar me hajdutllekun dhe keshtu si jemi askush nuk i denon.

 2. Ashtu dhe e ka mbajtur shume veten.Turp te varemi nga nje vend si bullgaria.Duhet te na japim ate qe meritojme.

 3. bullgaria duhet te terrhiqet, e kemi te merituar kete gje sepse kryeministri dhe qeveria jone kan punuar fort turp i madh

 4. Duhet hyre fuqishem ne Europe. Open ballkan duhet ti sherbej fuqizimit te Shqiperise, ku duhet te luaj rol kyc per vete pozicionin qe ka Shqiperia hapjen ne dy dete

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.