• |
ide | kryesore

Rama në Bruksel: Open Balkan mishëron shpirtin europian

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Interesimit të gazetarëve të huaj para nisjes së samitit të Brukselit mbi bashkëpunimin rajonal, Edi Rama iu përgjigj me projektin e tij të preferuar, Open Balkan.

Sipas Edi Ramës, Open Balkan bën të mundur që Ballkani të mos mbetet mbrapa dhe se ky projekt mishëron shpirtin europian.


“Open Balkan është një përgjigje e vërtetë në një situatë, ndërsa rruga e integrimit do të vazhdojë sigurisht, pasi nuk ka alternativë tjetër. Por, një shpirt europian duhet të ndërtohet në rajonin tonë, që rajoni të mos mbetetet mbrapa” – u shpreh Rama.

“Open Balkan është i hapur për të gjithë.” – shtoi kryeministri.

Komentet e Edi Ramës erdhën pasi ai foli ashpër kundrejt Bullgarisë dhe shteteve të unionit europian, ku tha se Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut po merren peng nga një vend i NATO-s, ndërsa BE po tregon impotencë. ©LAPSI.AL 

36 Comments

  1. Po edhe BE keshtu ka nisur si open ballkan edhe ja ku jemi sot , niseni edhe ju qe te bashkepunini me thjeshte me vendet e rajonit ndersa bullgarine mos e perfshini ne te

 1. ne i kemi permbushur te gjitha kushtet dhe objektivat e vendosura nga beja tani problemi i vetem eshte bullgaria qe nuk ka lidhje fare te bej me ne dhe shtetet antare te bes duhet ta marrin parasysh kete fakt

 2. Ballkani i hapur eshte nisma me e mire qe mund te merrej ne keto dite lufte.Mua personalist me vjen shume mire qejemi pjese e kesaj nisme kaq te mire

 3. Ne kemi bere gjen me te mire qe jemi pjese e ballkanit te hapur.Fal politikave te rames ne arritem te benim miq pafund

 4. Ne si vend jemi zhvilluar dita dites dhe e meritojme plotesisht te jemi pjese e bashkimit europian ,ballkani i hapur eshte nje nisme ne te mire te te gjitha ketyre shteteve

 5. Open ballkan eshte nje marveshje shume e mire e cila na afron akoma dhe me shume me europen por nese nuk zgjidhen mosmarveshejt me bullgarin vendet tone perseri nuk do te antarsihen

 6. C’ben kriza e ushqimeve. E vetmja gje qe shtohet eshte numuri i sufllaqexhinjve. Turp i madh i ketij populli skllav.

 7. Shume mire ja the o rama sepse cdo gje eshte shume e kot.Rrin e merren me gjera kot dhe nuk shohin punen qe kemi bere per te rrit standartet e vendit tone

  1. Kjo europanpo tregohet shume e dobet qe per shkak te nje vendi si bullgaria qe eshte futur me te shtyre ne BE te penalizohemi ne qe jemi 100 here me mire se bullgaria ne cdo aspekt

 8. Open Ballkan eshte zgjidhja e shume problemeve te rendesishme te vendit dhe eshte projekti me i mirmenduar i koheve te fundit dhe shyqyr kemi Ramen qe na ka perfshire ne kete ide

 9. Po ku ka me mir se ballkani i hapur kemi per tu permiresuar dhe zhvilluar pa fund. Jemi me fat qe jemi pjese e saj

 10. fale nismes se open ballkan do behet e mundur zhvillimi i shqiperise dhe i gjithe rajonit dhe jemi shume optimist per kete gje

 11. ballkani i hapur eshte nje plus i madh per shqiperine por a do na lej bullgaria te futemi? dhe pse po e pengon

 12. perhere nxirren justifikime e pengesa nga ana e europes per integrimin ton ne BE dhe everia jone i ka plotesuar vazhdmisht. e meritojm te jemi aty

 13. ballkani i hapur i realizuar me vendosmerine e kryeministrit tone eshte nje plus i madh qe tregon punen e mire te vendit tone

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.