• |
ide | kryesore

Samiti i BE-së, reagon Edi Rama: Sa turp për Evropën kjo çështje bullgare

-Instant, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për Samitin e BE që do të nisë pas pak, ku do të vendoset nëse do të çelen apo jo negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.


REAGIMI


Është një ditë e re në Evropë, por jo në Bullgari! Sa turp për Evropën kjo çështje bullgare! Në mes të një lufte shumë të nxehtë në oborrin e pasmë të Evropës, një vend i NATO-s rrëmben dy vende të tjera të NATO-s nën mbikëqyrjen e 26 vendeve të BE-së që qëndrojnë të qetë në një shfaqje të frikshme impotence!


37 Comments

  1. kur flet corapekuqi per turp
   hapu dhe
   ky qe eshte mbuluar me turp ne lidhje me babane e vet
   dhe lakuriqesine etij

  2. Sorroistet e shitur te 100flamujve si edvin rama perdorin termin ‘nato’ dhe ‘turp’ ne fjalor per te coroditur audiencen e bere politike presioni ndaj BE. Ky e rruan per vlerat e BE sa c’e rruan per ngjyren e flamurit te padronit nga merr parate. Me sa dime NATO eshte vegel e usa per qellime hegjemonie amerikane dhe te industrise se saj ushtarake. Usa ka kohe po shtyn zgjerimin e NATOs ne Paqesor me vendet aziatike e Amerikes Latine. Vete lufta Rusi- Ukraine ka si shkak daullet e zgjerimit te Natos per ne Rusi e rreth saj. NATO duhej te kish vdek me Murin e Berlinit e fundin e Luftes se Ftohte sic u premtua nga Reagan. Por mashtroi e sot eshte pararoja kercenuese per me vendos hegjemonine boterore te sorros, te kapitalizmit financiar, te globalizmit. Si dikur kolonizatiret evropiane qe me USHTRI rrembenin token e pasurite, skllaverinin vendasit. Ky eshte roli i Natos.
   Ky perversi ka lobu fort permes sorros qe BE ta fusin ne klub. Arma e ketij ka qene frika e evropit nga rusi, qysh ne fillim bertiste hajdeni se do na marri Kina e Rusia.
   Nga ana tjeter i ben apologji politikes anti-sanksion te Vucic ndaj Rusise dhe ia puth kembet ndonese ka Kinen nga investitoret e pare ne Serbi.
   Ky shantazhon BE me Bullgarine, njelloj si e shantazhon ate Vucic, sic e shantazhonte ate gjate pandemise e shantazhon ate tani. Me qellim per te perfituar nga cdo pale e mundshme politike, per tia heq BE mundesine e kontrollit ndaj politikave te pista antidemokratike qe Edvin rama ka per parim.

  1. ke permbushur karin
   ti je vend mysliman – nuk te pranon kush
   sa kushte plotesoi turqia dhe nje mut i dhan

 1. Unioni europian eshte ne kalbje te plote. Shtete te lodhura, kombe te plakura, politika interesash te ngushta, dhe politikane qurrash. Krejt e kunderta e brezit te viteve 80.

  1. Unioni evropian i sotem i ka tradhuar idealet e viteve 80. Nese pranon kandidat plehra perverse si rama (qe do e pranoje), ka marre fund . Britania beri breksit me dridhe like, Merkel iku, Makron po i dridhet kolltuku nen kembe… Inteligjenca amerikane e britanike ne ofensive kundra ish- vlerave te Bllokut kane stabilizu nderhyrje ne qeverisjen e ish-socialdemokracive te 80 aq sa vende neutrale si Suedia e Finlanda u kan kthyer ne kukulla dhe aplikojne per NATo me lehtesine me te madhe politike nga pseudo-parlamentet e tyre.

 2. Shqiperia si perhere i ecen ters me keto klecka qe se lene te eci perpara dhe te antrasohet ne be , BE po humb jo ne

 3. Epo ne si vend duhet te ndjekim interesat tona dhe te integrohemi sa me shpejt sepse e meritojme.Bullgaria dhe maqedonia le ti zgjidhin vet hallet e veta

 4. Kjo eshte vertet dicka e turpshme bullgaria nuk mund ta mbaj peng vedet per antarsimin ne be euproa duhet te mar masa qe shqiperia te vecohet nga maqedonia dhe te fillojn negociatat

  1. Shpresojme qe negociatat te celen per shqiperine dhe maqedonine e veriut eshte turp qe nje shtet si bullgaria nuk po jep okej per antaresimin ne bashkimin europian

 5. Shum turp eshtw qe te varemi nga bullgaria per kete ceshtje kaq te dendesishme. Anetaresimi jone duhet te kishte ardhur shume kohe me pare sepse Shqiperia eshte permiresuar pafund dhe duhet te vleresohet per ate qe kemi arrire.

 6. Uroj qe mos te varemi nga ai vend dhe Rama dihet qe do te beje dicka per ta zgjidhur kete ceshtje e te arrijme anetaresimin ne be

 7. Uroj qe nga kjo mbledhje te gjendet nje zgjidhje dhe te mos penalizohemi nga Bullgaria per tu anetaresuar ne BE

 8. Shqiperia eshte zhvilluar shume dhe me vjen keq qe te penalizohemi nga Bullgaria per te mos u anetaresuar ne BE!Uroj te kemi pergjigje pozitive nga ky samit

 9. Shqiperia ka qene dhe eshte gati. Kemi ngelur dhe vazhdojme te ngelemi peng e politikave e konflikteve qe vendet e tjera kane me njeri tjetrin

 10. Shqiperia ka qen gjithmon gati por turp qe smund te futemi
  Prej konflikteve qe shtete te tjera kane dhe na ndikojne ne

 11. eshte me te vertet turp sepse ne i kemi permbushur kerkesat qe nxjerrin vazhdimisht vetem e vetem qe mos t na pranojn ne BE kjo tregon qe kan vetem justifikime

 12. po penalizohemi padrejtsisht dhe kjo sesht gje e mire fare. e kemi mese te merituar integrimin ne BE sepse kemi permbushur cdo kerkese dhe vetem bullgaria behet pengese

 13. Besoj se duhet te luani fort se prapa bullgarise jane lojrat dhe pazaret e frances
  Nje evrope me
  francen gjithmone do jete nje evrope e vogel ne peshen globale.
  Dhe nje rusi gjithmone e me dominuse ne jeten ekonomike dhe politike
  Te evropes .

 14. Europa po tregohet shum e dobet kur ne njerin cep te saj ka lluftw dhe ne krahun tjeter nje vend si Bulllgaria pengon 2 vende te rendesishte te hyjne ne BE

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.