• |
ide | kryesore

Shehaj: Rama i fali Xhaçkës plazhin publik për 30 vjet. Si mund ta mbajë postin ministrja?

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ditën e sotme në Kuvend, Agron Shehaj hodhi akuza ndaj qeverisë së Ramës dhe Ministres së Jashtme Olta Xhaçka, të cilën e ka denoncuar për përfitime nga pasuritë shtetërore, konkretisht, nga resorti prej 5 milionë eurosh në Dhërmi.

Deputeti demokrat Shehaj kishte kërkuar interpelancë me Ramën për investimet strategjike, i cili ndodhet në Bruksel dhe në vendin e tij kishte lënë ministren e Shtetit, Elisa Spiropalin.


Lexo më tej: Grupi i Berishës dhe Alibeajt në garë për t’i hequr mandatin Olta Xhaçkës 

Shehaj tha se se Kryeministri Rama ka favorizuar familjen e ministres Olta Xhaçkës duke e bërë atë investitor strategjik në projektet në plazhet e jugut.

“Të bësh interpelancë për vjedhje në këtë qeveri duket absurde, – tha Shehaj. – Çdo koncesion – një krim, çdo ligj – një favor, çdo tender- një grabitje. Xhaçka, Rama marrin përfitime për veten e tyre. Afera për të cilën flasim sot është e paprecedentë: një qeveri mblidhet dhe merr vendim për favore publike ndaj një politikani!!! A e dinte Rama që po i falte plazhin publik për 30 vite, Ministres së Punëve të Jashtme?!” theksoi deputeti.

Rama i dha statusin e investitorit strategjik familjes së Xhaçkës nëpërmjet bashkëshortit dhe vëllait të saj: “Për të mashtruar ligjin, familja ministrore krijon një kompani me emër të ngjashëm, jo në emër të bashkëshortit por në emër të një personi të ngushtë. Pronarja e kësaj kompanie në letra është një shtetase amerikane, 31 vjeçe; kapitali i saj- bashkëjetesa me vëllanë e Xhaçkës!!! A mund ta mbajë postin, ministrja pas kësaj?!”, ngriti pyetjen Shehaj.

36 Comments

  1. I fali i beri ju ngeli goja juve se ju kur keni qen pushtet i benit plazhet ne gjiret private sazan e karaburun ….sesht si ju rama

    1. Si mund ta mbaje postin? Po pse sthua si mund te rrije pa e fut ne burg dhe pa i marr token por ke hallin e postit.

  2. Si parti jeni shume e felliqur ne rradh te pare e dyja berisha e ka shitur shqiperin ne cdo menyre te mundshme qe kshu para se te flasesh per ramen fol iher paer ate plakun qe ju bo ligjin tek partia

    1. nga ty o çim dhe per te gjithe patronazhistet e tjere ka ngel veçse mut , mut me grushta per te gjithe ju kurvat pa dinjitet

  3. paaftesia juaj o shehaj ka arrit majat kshu qe boll e tregut qe jeni budallallenje se e kemi marr vesh me kohe

  4. Ah more shehaj te kishe mend ti ishe bere kryetar partie po kshu katandisesh kur je vegel e atij kriminelit saliut .

  5. Ne nji vrim i bien kta sdin gje tjeter. Po ago vjedhjet e juja i keni pa e mat ndonjher apo jan aq shum sa si llogarisni dot

  6. E ju qifsha rracen ju qe komentoni per sa lek e keni shit veten o plehra po nuk e shikoni ca po bohet qe merr burri i ministres tok ne mes te detit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.