• |
ide | kryesore

Si e pasqyruan mediat e huaja eksperimentin e Ramës me frustrimin nga BE

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Pas 8 vitesh nëpërkëmbje, përpjekje, lobime, kushte dhe refuzime nga Bashkimi Europian, Edi Rama ka shfryrë dufin me sa mundej në Bruksel, duke shfrytëzuar faktin që liderëve europianë u kanë mbaruar pretekstet e ngërçit në integrimin e Shqipërisë.

Me deklaratat e kësaj të enjteje në Bruksel, kryeministri i shkeli me të dyja këmbët vijat e kuqe me të cilat BE e ka mbajtur nën presion kaq kohë. Me shfaqjen që dha në Bruksel, Rama grisi përfundimisht imazhin e përfaqësuesit të vendit të vogël me bindje proeuropiane, që është i dënuar të qëndrojë pafundësisht në pritje, deri kur të mbërrijë Godo.


Herët në mëngjes, ai ofendoi gazetarët bullgarë, të cilët i konsideroi një “turp”, më pas i krahasoi liderëve europianë me “priftërinjtë që flisnin për seksin e ëngjëjve ndërkohë që muret e Konstandinopojës shembeshin”, e deri te mbrojtja absurde, që i bëri vendimit të Vuçiçit, për të mos i vendosur sanksione Rusisë.

Pohimet e pazakonta për një kryeministër shqiptar, Rama i kishte paralajmëruar si “ndryshim kursi”.

Por a pati jehonë tentativa e kryeministrit të Shqipërisë, për t’u shfaqur cinik dhe kontrovers në lidhje me Bashkimin Europian?

Zëri i Amerikës i ka dhënë një hapësirë të konsiderueshme zhgënjimit të Ramës.

“Zoti Rama e quajti një turp faktin që “një vend i NATO-s që merr peng dy vende të tjera të NATO-s, ndërkohë që në oborr të Europës ka një luftë, dhe po ashtu nën sytë e 26 vendeve që janë krejt të pafuqishme së bashku”. Ai shtoi më tej se “agresioni rus kundër Ukrainës po merr kështu një ndihmë mjaft bujare dhe të pakërkuar nga një vend i NATO-s, Bullgaria, për të destabilizuar një vend tjetër të NATO-s, Maqedoninë e Veriut dhe për të fryrë më tej mllefin, pakënaqësinë në një fqinjësi si e jona, që është një hallkë e dobët në gjithë këtë situatë”, shkruan Zëri i Amerikës.

Në shkrim vihet në dukja dalja e treshes Rama, Vuçiç dhe Kovaçevski me projektin e Ballkanit të Hapur.

“Serbia thjeshtë nuk është në pozicion për të realizuar kaq shumë, kaq shpejt dhe çuarja deri në kufij, do t’i japë efektin e kundërt dhe pastaj ajo çfarë do të ketë kosto, është agjenda europiane e Serbisë, për çka do të jetë kosto për popullin e rajonit” citohet Rama teksa mbron pozicionin e Vuçiçit në lidhje me luftën e Ukrainës.

“Ballkani Perëndimor rebelohet ndaj BE” është nëntitulli i Deutche Welle, që përcjell frustrimin e Ramës dhe Kovaçevskit.

“Rama nuk i përmendi qytetarët e vendit të tij por e nisi me ironinë: “Më lejoni të shpreh keqardhjen e thellë për Bashkimin Europian. Më vjen keq për ta dhe shpresoj që të mund t’i ndihmojmë”. Retorika e tij e ashpër ndaj rezultatit të këtij samiti, u komentua edhe nga homologu i tij serb Vuçiç, i cili i buzëqeshur, e komentoi sjelljen e Ramës “si të frustruar” shkruan DW.

Një hapësirë e veçantë i jepet edhe Ballkanit të Hapur dhe asaj që Vuçiç dalloi në sallë.

“Kur filluam këtë proces, vetëm dy ose tre gazetarë kishin interes për të. Shihni tani, salla është mbushur plot” – citohet të ketë thënë Vuçiç me krenari.

Ndërkohë agjensia e lajmeve AFP raporton se qëllimi i vendeve të BE-së ishte të jepte një mesazh inkurajimi për ballkanasit, por nuk ia doli.

“BE-ja, një klub politik dhe ekonomik që mburret me tregun e vetëm më të madh në botë, dëshiron të qetësojë vendet në Ballkan që kanë pritur vite të tëra për pranimin se dyert e bllokut mbeten të hapura” shkruan AFP që citon Ramën të komentojë vendimin për Ukrainën.

“Është një gjë e mirë të jepet statusi i kandidatit, por shpresoj se populli ukrainas nuk do të bëjë shumë iluzione për këtë”, thotë Rama.

Pikërisht këto “shpresa të rreme” për Ukrainën, i vë në dukje edhe BBC, që citon të njëjtin pasazh nga Edi Rama.

Deklaratat e forta në Bruksel kanë pasur jehonë jo të vogël në mediat ndërkombëtare dhe janë raportuar si shprehje e frustrimit, që vjen nga pritja e gjatë. Por a është vetëm kaq?

Pak kohë më parë, në një nga konferencat e përbashkëta për mediat, Rama fliste me zili për pozicionin e Vuçiçit përballë Bashkimit Europian. Sipas Ramës populli serb i kishte dhënë Vuçiçit mundësinë të zgjidhte mes Lindjes dhe Perëndimit, ndërsa kryeministri shqiptar ishte i “dënuar” të shihte veç në njërën anë.

Përmes projektit të Ballkanit të Hapur, përmes njehsimit me politikat e Vuçiçit dhe me cinizmin ndaj Bashkimit Europian, Rama po tenton të krijojë iluzionin tek europianët sikur dielli i shqiptarëve mund të lindë edhe ndokund tjetër përveç perëndimit. Mbetet për t’u parë se çfarë efekti do të ketë në politikën e brendshme një eksperiment i tillë./Lapsi.al

17 Comments

 1. Laderi botror ka shkuar te ndihmoje evropen, se e shkreta ka ra keq dhe ky kurva e fjales derdellit ne ajer.. Pré tram nul e fut Evropa Shqiperine me korrupsion e me vjedhje, per te cilat ti punondite e nete o palço… E di qe nuk e pjerdh njeri, por ben sikur ja ka fajin BE. E gjithe kjo estrade vetem per tu dukur, per te règne sur vemendjen si ato kurvat vjetra qe nuk ja var njeri…

  1. Një parti që zgjedh në krye të saj liderin e vetëm në historinë e Shqipërisë të shpallur “a non grata” nga SHBA dhe të ndjekur në politikat e izolimit edhe nga BE, nuk ka nevojë të mbajë fjalime kundër perëndimit se ka votuar ndërkohë kundër Perëndimit.

 2. Kjo eshte loja e Amerikes duke na i futur thiken mbas shpine. Pas Frances dhe Gjermanise fshihet dora tinzare e Sorosit aka USA.

 3. Do ishte turpi i europes ti jepesh banditit rama statusin.Cfare kushtesh plotesom shqiperia ?Ase edhe nje kushte.Niveli ekonomik.zero. niveli i qeverisjes qendrore,korrupsion banditizem,vjedhje marramendje.Niveli i qeverrisjes vendore bandite te droguar,hajdute,vrases dhe kriminela. Gjykatat te korruptuara, te varur nga pushteti qendror dhe vendor.Pokuroria e pafuqishme e pambrojtur politike e korruptuar.Policia eshte terroriste ,bandite e lidhur me pagese nga bandat e krimit dhe droges,terrorizon kush ngrihet per pune dhe buken e gojes i sherben verberishte pushtetit ju mer pronat shtepite per bizneset e pushtetareve dhe te fuqishmeshve.Te ardhurat kombetare 90 perqind i marin pushtetaret 10 perqind i mer 90 perqind e popullsise .Niveli i varferise eshte baraz me shtetet me te varfera te afrikes.Shqiperia nuk eshte defakto republik parlamentare,por shtet diktatrorial ne dore te nje njeriu.Shtet qe ne gjithe historine e tij te postkomunizmit nuk eshte rrezuar asnje kryeminister,qe verteton se mazhoranca ,deputetet e saj jane qener te lidhur me zinxhir nga kryetari i tyre kryeminister qe eshte mbreti defako i vendit.Media eshte sa e peshtire aq dhe qesharake ,sa e korruptuar aq dhe bandite.mjafton te lezosh temen dhe mero bazen,mjafton te shikosh analizat politike te sokol balles, alban dudushit,dritan hila, muc nanos breking te fuarit e tyre,qe jane jashteqitja e medias me baton,l.vangjeli.gjikondin,cupin,zogajn ,ngjelen ska njeri me te peshtirosur se ai muhamet veliu nje tellall sa i peshtire aq dhe alabak ,dhe dhjetra te tjere plera si keta.Populli i degjon vete cthone vete me njeri tjetrin dhe jo fake off i agron llakaj qe jep vetem plerat qe i bejne temena sulltanit pervers rama, Mendoni ju se europa do bjeri aq poshte sa te pranoje nje shtete te zgjebosur te droguar ,te pamoral,te tredhur dhe keta plerat gibelse te medias qe permenda me larte qe bejne propaganden e qelbesit rama dhe qelbesave pushtetare.Shume thone qe shqiperia eshte nje vend strategjik ne ballkan.Injorance e madhe kurre shqiperia ska qene dhe eshte vend strategjik as per europen as per usa.Greqia eshte nje vend strategjik si per europen,si per usa,prandaj mer dhe miljarda.Shqiperine europa dhe usa e perdorin per te magazinuar plera dhe mbetje toksike,si relike per te diskredituar dhe poshteruar komunizmin.Asnje interes tjeter ska.Ata vendosin kriminelat ne pushtet dhe i mbrojne qe ti mbajne shqiptaret si lypsat e perendimit, te poshteruar te varferit e europes,te bredhin rrugeve te europes dhe punen me te sigurte ju japin drogen dhe vajzave ju tregojne semaforet,mbushin semaforet per te shuar epshet e psikopateve rrugeve te vendeve te tyre dhe pastaj i fusin burgjeve dhe torturojne dhe mediat e tyre vetem shajne dhe poshterojne ,sa dhe rasti me i fresket polici gjerman ju thote shkoni ne vebdin tuaj te derrave,aq poshterishte i ofendojne.Ata tallen me shqiptaret.I vene vete pushtetaret . I masakrojne ne analizat shteterore dhe medjat e tyre ne vendet e tyre dhe ju thone ambasadoreve te tyre ju skeni pune ca themi ne ju keni per detyre te mbroni kryeministrin dhe qeverine e tij me gjithe forcen dhe mjetet.Jane pallavra qe i besojne vetem injorante dhe i perhamin gibelsat e rames,se njehere na bllokoi franca njehere hollanda,njehere x dhe sot bullgaria.Vendimarja e brukselit eshte jo ne be shqiptaret dhe per te bllokuar kete vene vende te vecanta gjoja eshte ky shtet qe sdo.Pse ne nato nuk vune dot veto as franca as hollanda as x apo y ,se natoja nen kupton kontroll te plote ushtarak e xhveshin nga armet dhe rasti me flagrant UKRA INA pasi e carmatosen ja hoqen te gjitha armet ja dhane putinit ta shqyej ta masakroje e cuan ate vend me ekonomi mahnitse ne gremine.Dhe shqiperse i shkaterruan ekonomine fabrikat uzinat,bujqesine,blektorine.Se fusin shqiperine ne BE se be nenkupton qe si i japin greqise miljarda ti japin edhe shqiperise dhe nga kjo do perfitonte gjithe populli.Por e lene jashte be -se miljonat jepen per pushtetaret,apo per personat qe piketojne ata qe tu sherbejne qe kur populli te ngrihet per pune dhe buke ti masakrojne fizikishte me policine e lleshit me gaz dhe napalm sikur jane qenie jo humane .Te jeni te sigurte si nje dhe nje qe bejne dy se nga 90 deri me sot per popullin nuk eshte dhene asnje ndihme financiare nga perendimi apo fondacionet e tyre.Ato kane shkuar vetem per pushtetaret qe i vene vete ata.Shqiptare varferine ata na i nguliten qe te mbjellin drogen, krimin korrupsionin Shqiptare perendimi me nje strategji brilante,vene pushtetare nga me kriminele te paafte te paatdhe,te droguar e bejne qe shqiperine dhe shqiptaret te jene vend i varfer dhe kriminelesh e bejne qe te justifikojne mospranimin ne be e bejne ta mbajne edhe te izoluar ku edhe po te kete shtete humane qe ta ndihmojne shqiperine dhe shqiptaret cfare zbejne ta pengojne.Shqiptare perendimi keto 30 vjet vetem nje gje ju ka dhene shqiptareve emigrimin.Por ky emigrim vertet na ushqeu dhe ndihmojme edhe te afermit qe kemi lene pas ne shtepite tona,por sa tragjedi dhe dhimbje shpirterore kemi hequr dhe heqim,ku lotet nga dhimbja kurre sna kane ikur ,ku nenat dhe motrat derdhin lote mallengjimi nga hidherimi.Ku me mijra shqiptare mallkojne MALLKUAR QOFSHE O EMIGRIM.Shqiptare shume kemi vuajtur,shume na kane masakruar na kane vrare dhe masakruar,por kush eshte me mend,,,, perseri me metoda moderne po na masakrojne i dilni zot vendit,i dilni zot familjeve tuaja.Shqiperia eshte masakruar dhe do masakrohet edhe me keq Ky eshte qellimi i perendimit.Edi rama tallet me shqiptaret.Ai punon me dhembe dhe me sa fuqi ka qe shqiperia te mos futet ne be.Keta e ka urdher dhe nga ata qe e vune dhe e mbajne ne pushtet,por kete e ka se ai i urren shqiptaret,se eshte gjak serbi gjak rusi gjak antishqiptari.Kete e dinin ata qe e vune dhe e mbrojne.Ai dhe familja e tij dhe kupola bandite e pushtetareve e kane europen me para dhe pashaporte qe vene ne cdo vend te botes perendimore dhe hotelet me lloksoze,ata vene ne vendet prallore te azise dhe shijojne parajsen,qe te pasdurit e botes i shijojne..

  1. Një parti që zgjedh në krye të saj liderin e vetëm në historinë e Shqipërisë të shpallur “a non grata” nga SHBA dhe të ndjekur në politikat e izolimit edhe nga BE, nuk ka nevojë të mbajë fjalime kundër perëndimit se ka votuar ndërkohë kundër Perëndimit.Shpellkari e maloku terra qe cdo dark i mban shishen qe salihu te shurroje dhe ky terra nje kampion e mban vete

 4. kryeminister me tradhetar dhe imoral si ky nuk ka patur vendi yne ndonjehere!!! thotë:

  e vertete si drita e diellit !!! Qelbesi Edi Rama dhe qelbesira LINDA E SHKATERRUAN KETE VEND!!!Tradhetare hajdute dhe imorale!!!sot ka qene si dite zije!!!Qelbesi te gjithe i ben fajtore vetem veten dhe gruan e tij jo!!!!! Rrace e felliqur imoralesh dhe hajdutesh !!!

 5. Nuk e fusin Shqiperine ne Europe per aq kohe sa Kryeministri i Shqiperise mban dhe nje pozicion tjeter, ate te kapokartelit te kokaines. Europa vjen e te lutet te hysh ne organizmin e tyre kur je qeveri e shtet tamam. Nuk i futesh dot nga dritarja e me zor Europes kur dhe vete e di qe je qeveri pleher!

  1. O Terra.Shqipëria e ka marrë statusin kandidat për të qenë pjesë e BE që më 2014. Bota i ka bërë jehonë shumë pozitive fjalëve të goditura e plot sarkazëm të Edi Ramës.Për politikën e jashtme Edi Rama është 1👍👍, për të brendshme ka diskutime.Me gjuhën e urrejtjes ndaj Edit ju tregoni shkallën e inferioritetit ndaj kulturëns së gjerë e plot sarkazëm të Edi Ramës.Është kryeministri më i votuar në NATO për të qenë Sekretar i saj pas Stotelberg.Pritni dhe shihni.Kurrë s’ka qenë Shqipëria kaq e respektuar dhe kaq fine në Evropë dhe më gjerë.Kjo padyshim edhe për merita të Edi Ramës.Bëhuni racionalë.

   1. Me tre mandatet qe i bleu me kta spiuna 80 leksha se kshtu quheshin dikur me kta media totalisht te blera ktu nuk quhet me shqiperi emrin gjejeni vete

   2. hajde lili hajde, trute i kontrolloni ju sufllaqet e rilindjes kur ngriheni ne mengjes apo skeni nevoje se merrni trute e udheheqesit. mjere shqiperia qe paska qene e mallkuar prej gomereve dhe gomaricave si ju

 6. Mike Pompeo që vizitoi Shqipërinë pak javë më parë, shmangu trumpistët e Tiranës, me doktor Berishën në krye, që mendon se me ri-ardhjen në pushtet të Donald Trump, atij dhe familjes së tij do t’iu hiqet damka “non grata”.

  Në takimin e Pence, në fakt kanë qenë present Taulant Balla dhe Enkelejd Alibeaj, që njihet si përfaqësuesi zyrtar i PD.Shpellkare te pd masturbohuni me foton lakuriq te rames,se salihu ka ngordhur

 7. Me shume lexova komente dhe interpretime te Lapsit se sa cfare kane shkruar mediat e huaja.
  Mu kujtua ajo shprehja e Qazim Mulletit.
  “lexote ka i rresht ke komunikata ky , ne i shtote ne i sahon me llafe ka vetja , kyna , qi mi ka da floket ndysh ‘

 8. Kujton Edi Rama se Europa e she si lider global. Po vuan kompleksin e inferioritetit, nuk je ne shqiperi atje, atje ta tregojne vendin, sidomos per shitesin e PORDHAVE edvin rama!

 9. Terra,fatkeqesisht ky eshte realiteti lakuriq i atdheut tone… “memedhe” i thone politiqenet se keshtu e kthejne ne gjinine femerore dhe e kane me te lehte per ta shkerdhyer

 10. Lapsi,
  Artikull me fillim interesant,
  dhe perfundim idiot !

  Sipas jush *Rama po tenton të krijojë iluzionin tek europianët sikur dielli i shqiptarëve mund të lindë edhe ndokund tjetër përveç perëndimit.” ???

  Nga c’brime e logjikes e nxorret kete perfundim ? Mos keni pare gje deklarata qe te tjeret s’i paskan pare ?
  Jo per gje po ne konference shtypi etj, me gjithe megallomanine e perhershme, Rama foli per Europen si “religjion te Shqiptarve” e per “ballkanin e hapur” si nje hap integrimi qe e afron me shume rajonin drejt europes (megjithese kjo nuk eshte totalisht e vertete).

  Duhet te te pjelle gpxha mendja qe nga keto te nxjerresh si perfundim se Shqiperia po hidhka syte dhe nga “jo-perendimi” – Qe i bie te jete lindja…

  Te pakten thuajeni qe ne fillim qe shkruani HARTIME, keshtu dhe lexuesi i shkret nuk lodh mendjen e qartesohet qe nuk po lexon GAZETARI

 11. Ne nje foto,ne Bruksel,duket ne mes te tjereve,Rama duke biseduar me Makronin,por nuk kuptohej se cfare bisedonin.Gazetari zbulues,i gjithckaje,deshifron,kete bisede: Makroni- as mos prit,te hyni ne BE…..Rama- Pse?…..Makroni,ne plazhet tona,nuk kam dale une-nje francez 24 karat,lakuriq,ndersa ti,vjen me disa halabake,si ty,e na felliq,plazhet tona.

 12. Fenë ja ka lujt,…. europe kurv e motit e ka thene gjigandi Fishta, ……komentet e tjera ato gazetareske dhe opinioniste,…. bullshit

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.