• |
ide | kryesore

Xhaçka flet për herë të parë për akuzat ndaj saj: Im shoq merret me biznes që në vitin 1991

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ministrja për Punët e Jashtme dhe Evropën, Olta Xhaçka i është përgjgjiur deputetit të PD Agron Shehaj në lidhje me investimet strategjike. Më herët, Shehaj e akuzoi atë se bashkëshorti i saj ka përfituar statusin e investitorit strategjik. Xhaçka tha në parlament se nuk ka shkelur asnjë ligj dhe se investimi i bashkëshortit të saj në hotelin me pesë yje në jug është tërësisht privat.

“Që unë nuk jam në konflikt interesi, këtë nuk e them vetëm unë sepse po ta thosha vetëm unë do të ishte fjala e deputetit Shehaj përballë fjalës time. Këtë e thotë ligji, e ka thënë Gjykata Kushtetuese, e ka thënë ILDKPI. Dhe një përfaqësues serioz i popullit e aq më shumë një parti në këtë kuvend minimumi duhet të kishte bërë detyrat e shtëpisë përpara se t’ju merrte qytetarëve, por edhe kolegëve kohën e vëmendjen. Dhe për të bërë detyrat e shtëpisë do t’i mjaftonte të kërkonte në arkivat e partisë së tij, për raste të ngjashme kur të tjerë përpara tij kanë ngritur furtuna në gotë për të cilat ka folur Gjykata Kushtetuese e cila në asnjë moment nuk i ka ndaluar familjarëve të deputetëve apo ministrave të merren me biznes.


Im shoq merret me biznes që në vitin 1991. Edhe im shoq, si z. Shehaj e ka nisur biznesin si emigrant në Itali, për ta vazhduar më pas në Shqipëri. Dhe pas 30 vitesh në biznes, është angazhuar sot për të bërë një investim serioz, një hotel me 5 yje në Jug. Tani, qytetarët kur dëgjojnë z. Shehaj që ulërit për statusin e investitorit strategjik, e konfliktin e interesit apo përfitime abuzive nga publikja natyrshëm ju lind e drejta të mendojnë që këtu po bëhet nami. Që këtu po falen prona e fonde e po shkelet ligji e kushedi çfarë tjetër.”, tha Xhaçka.

17 Comments

 1. KLASA POLITIKE, P S, JONE TE GJITHE TE KORUPTUAR, NUK KA NEVOJE TE TE HULUMTOSH PER AS NJERIN, FUTI NE BURG PAA NDONI MEDYSHJE SE GABON…!!! KRIM DHE HAJNI, VRASES,NGA KETA NJEZ UDHEHEQET VENDI TURP…

  1. ke shume te drejte . Marrja me biznies nuk nenkupton domosdoshmerisht fitim. Por nese ke dhe e tregon qe ate e ke bere me kete biznes atehere , eshte per ti hequr kapelen.
   Por lapsaxhinjte , me qellim si gjithmone , vune si argument mbrojtes ne titullin e ketij lajmie , ate me te dobtin. E degjova me vemdje ate qe tha Xhacka se pse me te vertet kur degjova cfare tha Shehaj , mendova qe ‘ u be nami’ .
   Per mua argumentet kryesore mbrojtes te Xhackes ishin, INVESTIM NE NJE TOKE PRIVATE, ME PARA PRIVATE ( te cilat dhe mund te merren nga bankat) , NGA INVESTIORE PRIVATE QE NUK KANE MARRE ASNJE TENDER SHTETEROR !
   E vetmja ‘ ndihme ‘ qe ka marre ky insvestitor ‘ stragegjik’ eshte qe ne plazhin perpara hotelit ( qe eshte prone e bashkise dhe per te cilen do te duhet te kerkoje leje shfrytezimi cdo vit dhe do hyje ne gare per ta marre te drejten e shfrytezimit dhe do pagoje qirane e tokes cdo vit , si gjithe bizneset e tjera jo stragegjike ) do te kete nje mbrojtje juridike .
   Cfare eshte kjo ” mbrojtje juridike” ? Qe ne ate plazh , per 20 vite , nuk do te lejohet te ndertohet nje ndertim qe tranformon qellimin e tij fillestar , plazh per shezllone. Pra , nese kryetarit te bashkise i shkon nje njeri me para ne dore dhe i thote dua te ndertoj nje diskoteke ne plazh, kryetari i bashkise nuk e ben dot. Kjo i heq mundesine bashkise ta marri peng hotelin duke i shkaterruar mundesin per pushuesit te perdrin shezllonet.

   Edhe nje here , si gjithmone, Lapsaxhinjte ju ( te) peshkuan me titullin shkerdhat qe kane bere !

    1. Ore idjot / idjote jo e lindur ! Keto jane kushtet e kontrates. Ne mbi ate po diskutojme.
     Me trego ti o idjot jo i lindur, se cfare metrash katror nga prona publike i jane falur ketij hotelit ?
     Nese ti vertet i beson atij Shehajt , je debil ne gjeneze . Une i besoj Xhackes.
     Tani te shohim se si do shprehet drejtesia.

     1. Çdo thote drejtesia sipas teje o pall partie ? Po te kishim drejtesi nuk do debatonim tani , ngaqe mungon ose me sakte eshte e kapur totalisht kjo drejtesi prandaj beje si cuba keta pushtat e politikes . Mos shko larg , shko ne greqi ne vendin me bastard te BE-se dhe do ta shikosh se çdo ndodhte . Jetojme ne xhunglen shqiptare ku edhe lepuri behet luan

 2. Keto vemje duan te na bejne qorra me zor . Po pse moj zonje biznes quhet ky?
  Ju duheni var te gjithe ne litar ose te pakten duhen bere dhjetra qindra shembuj per te sjell besimin e popullit tek politika . Ndryshe bordellhane do behet ky vend .

 3. Nese sot nuk ndeshkohesh ti e te ngjashmit si ty do jete nje turp per ju dhe Shqiptaret . Por me shume se turp do jete nje preçedent ku çdo deputet , politkan apo punonjes i larte i administrates do ti jepet mundesia te jete investitor strategjik . Ose e thene ndryshe , çdo politikani do ti jepet mundesia te vjedh e te grbis me ligj ça ti dete kokra e qejfit dhe ne nuk do kemi mundesine as te bejbezojme . Ne kete vend asnje çudi nuk çudit askend , ne kete vend politikash e politikan menxyrash akrepat e ores ecin vetem mbrapsht . Mungojne ose nuk zbatohen rregullat e lojes , mungone ose nuk zbatohet ndeshkueshmeria , mungon hakikati . Revolucioni eshte zgjidhja e vetme , fjalet e tjera jane dokrra hini e humbje kohe . Nese nuk reagojme sot , akrepat e ores so ecin perseri dhe vazhdimisht anapolla .

 4. Duhen rralluar derrat qe te mbizotrojne njerezit .
  Deri ne çastin qe derrat jane shumice do jete problem i madh per njerezit .
  Duhen hap thertore te reja , çdo thertore e re eshte shprese per ne .

 5. BRAVO BARDHI JA ÇORRE MASKEN KESAJ PUTANE . ME LETRA QENKA PER TE ARDH KEQ AQ KEQ SA MERR NDIHME LUFTE NDERSA NE REALITET ESHTE INVESTITOR STRATEGJIK .
  ÇA NDOH NE KETE MUT VEND? PSE NUK KANE FRIKE KETA XHEPISTA NGA LIGJI ? KUSH I MBRON? PO NE EDHE SA DO DUROJME QE CA LOPÇARE E KERMA QE NDOTIN GJITHÇKA TE NA TRAJTOJNE SI QNIE INFERIORE ?

 6. Ja do ta vendosim ne ketu me komente, a ka shkelje apo jo.
  Ketu lexon cudira.
  Njeri thot ta shikoj drejtesia.
  Tjeri thote jo se ne nuk kemi drejtesi. Dhe me qe nuk ka drejtësi, eshte e sigurt qe ka pisllik.
  Me keto lloj mendimesh dhe mendimtaresh. Jo ne europ qe se kemi vendin. Po edhe afrika na bie pak si teper.
  Kemi ngel ne dore te militantve.
  Fara me e keqe qe egziston.
  UN KAM TE DREJT. TI E KE GABIM.
  DHE RRI MOS FOL SE TE VRAVA E TE PREVA.
  Zot na rruaj nga idiotet politik.

 7. Sa vjec ka qene yt shoq ne 91 dje me cfare biznesi eshte marre, pasi per here te pare ja degjuam emrin kur u be deputet mavi me urdher te vellait qe ka qene dhe eshte dashnori jot

 8. ?Do t? i bëj një ofertë që nuk mund ta refuzojë.? Fraza-kyç e kryebosit mafioz në romanin dhe filmin ?Kumbari? është ajo që ndryshoi jetën e Olta Xhaçkës. Ofertën e bëri Edi Rama dhe njeriu të cilit ia bëri ishte miku i tij Artan Gaçi, një biznesmen i njohur në Tiranë si Tani i ?Firences?, pasi ishte pronari i butik ?Firences? dhe që furnizonte Edi Ramën me veshjet e tij luksoze. Por biznesi legal ishte veç pjesa e dukshme e punëve të Tanit të ?Firences?. Në një raport të OSBE, të disa viteve më parë ai figuron në listën e biznesmenëve që pastrojnë para të pista. Për arsye që nuk i bëri të qarta, Z. Gaçi e dorëzoi vullnetarisht mandatin e deputetit të marrë në 2013, para përfundimit të legjislaturës.

  Oferta që nuk mund të refuzohej për z. Gaçi ishte që të martohej me Olta Xhaçkën, politikanen e re socialiste, ose t? i bëheshin letrat për ta ekstraduar në burgjet e vendit ku kishte gjetur emrin butikut. Edi Rama, në kohën që PS ishte në opozitë, e kishte sjellë Olta Xhaçkën nga SHBA ku ishte emigrante, për ta promovuar nëpërmjet Lëvizjes ?Mjaft? të Erion Veliajt.

  Shumë vetë në PS, që nuk i dinë kodet konfidenciale me të cilën funksionon partia në kohën e Edi Ramës, habiten që Olta Xhaçka është në rrethin e ngushtë të Ramës dhe e shpjegojnë këtë me faktin që ajo është e afërme e Servet Pëllumbit. Por ata që e njohin Ramën e dinë se ai nuk do të bënte kurrë kaq shumë për një të afërm të një ish-drejtuesi të lartë të PS-së me të cilin nuk ka pasur kurrë një marrëdhënie të afërt. Rama e bëri djalin e Servet Pëllumbit deputet për shkak se donte të kishte në grupin parlamentar të rinj nga familje të spikatura si të majta, por për Oltën ka bërë shumë më tepër.

  Shkaqet e pozitës së posaçme që ka Olta në rrethin e ngushtë të Ramës duhen kërkuar pikësëpari në lidhjet që ka pasur Rama me nënën e Oltës, Natashën. Dikur nëna e Oltës u arratis nga Shqipëria për shkak se ndaj saj nisi një procedim penal pas zbulimit të skandalit të birësimeve të fëmijëve të mitur, ku Natasha Xhaçka ishte përzier në vitet nëntëdhjetë. Në këtë skandal ishte përzier dhe Edi Rama që kishte ndërmjetësuar për disa birësime jashtë vendit te njerëz me rekorde pedofilie. Nëna e Oltës i kishte provat për ta përzier Edi Ramën në këtë histori, por heshti dhe heshtja e saj u shpërblye sipas kodeve mafioze.

  Kur Olta u martua me z. Gaçi në vitin 2014, në Regjistrin e Gjendjes Civile të Republikës së Shqipërisë nuk ekzistonte një person me emrin Olta, apo Holta Xhaçka. Kjo për arsye se Xhaçka e kishte lënë shtetësinë shqiptare, të cilën me sa duket e rifitoi nga martesa. Emri i Olta Xhaçkës u përfol në Shqipëri në kohën e krizës së skemave financiare piramidale, si Miss ?Gjallica?, e dashura e djalit të Gani Kadrisë, pronarit të kompanisë ?Gjallica?. Emri i të dashurit të saj të asaj kohe, Parid, shprehte në mënyrë romantike përgjegjësinë e Oltës për falimentimin e kompanisë ?Gjallica? që në fund iu detyrohej kreditorëve një shumë prej 250 milionë dollarësh. Paridi rrëmbeu Helenën, e cila shkaktoi Luftën e Trojës. ?Helena? jonë, Olta, duke shpenzuar një pjesë të madhe të parave të ?Gjallicës? ka një pjesë të madhe të përgjegjësisë për humbjet e kreditorëve dhe luftën e vitit 1997 në Shqipëri.

  Holta, apo Olta është një përrua në Gramsh, i bërë i njohur nga kujtimet e Enver Hoxhës për shkak se kapërceu atë përrua në fillim të vitit 1944. Gjallica është një mal në Kukës. E veçanta e këtij mali është se ai është shumë i pjerrët prandaj në shpatet e tij krijohen shumë orteqe. Financat e ?Gjallicës morën tatëpjetën? qëkurse në to futi duart Olta. Kompania ?Gjallica? nuk ka letra për shpenzimet e saj, por nja 20 milion dollarë thuhet se i ka shpenzuar ose marrë Olta. Një pjesë të këtyre parave u investuan dhe pastruan te butik ?Firence? që në fund të viteve nëntëdhjetë, kur daton lidhja e Oltës me Artan Gaçin. Pasi Rama u bë kryetar bashkie një pjesë e këtyre parave u investuan në ndërtim pallatesh, falë lejeve të dhëna nga Edi Rama.

  Që nga koha që PS erdhi në pushtet në 2013, Olta ka marrë dy portofole ministrore njëri pas tjetrit, atë të Mirëqënies Shoqërore dhe atë të Mbrojtjes. Nuk është ironi e vogël që shpërdoruesja e parave të kreditorëve të ?Gjallicës? të bëhet Ministre e Mirëqënies Shoqërore! Por është ironi e madhe që Olta të bëhet Ministre e Mbrojtjes. Olta në këtë post është Bella Mafia që merr çelësat e Ministrisë së Mbrojtjes. Karteli i drogës në Shqipëri që ka mbushur tunelet e ushtrisë dhe të gjithë depot e mundshme me drogën e mbiprodhuar në këto vite, kërkon ta nxjerrë atë jashtë vendit dhe mënyra më e mirë për ta transportuar është me aeroplanë. Por kjo nuk mund të bëhet pa bashkëpunimin e Ministrisë së Mbrojtjes që kontrollon radarët të cilët mbulojnë territorin e Shqipërisë nën një lartësi të caktuar, poshtë nivelit mbi të cilin hapësira jonë ajrore kontrollohet nga NATO. Pikërisht nën këtë nivel që supozohet të kontrollohet nga radarët tanë, kryhet transporti ajror i drogës. E ku ka garante më të mirë për vazhdimësinë e këtij trafiku se Miss ?Gjallica?, nusja e butik ?Firences?!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.