• |
ide | kryesore

Edi Rama flet në mediat italiane: Brukseli nuk i ka mbajtur premtimet

-Instant, Lajme, Të fundit

Ai thotë se i vjen keq për Bashkimin Evropian, jo se është i zhgënjyer. Megjithatë, dje në Bruksel, kryeministri shqiptar, socialisti Edi Rama, e kishte të vështirë të fshihte zhgënjimin dhe nervozizmin për një ngërç në procesin e anëtarësimit në BE që prek vendin e tij dhe Maqedoninë e Veriut . “Ishte një ditë e keqe për Unionin,” tha ai gjatë një interviste telefonike me Corriere della Sera .


Intervista:


Ditë e keqe pse?

“Sepse nuk ishte e mundur të lironim Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, pengje vetëm të një vendi të BE-së, Bullgarisë, e cila është edhe anëtare e NATO-s njësoj si ne. E gjithë kjo përballë 26 shteteve të tjera anëtare që duken të pafuqishme dhe me një luftë te porta”.

Pse jeni peng i Bullgarisë?

Thjesht për çështjet e tyre të brendshme politike, asgjë më shumë”.

A prisnit një hap përpara për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut?

“BE nuk i ka mbajtur premtimet. Dhe nuk e them unë, të njëjtët drejtues të komunitetit e pranojnë që ne i kemi bërë detyrat e shtëpisë, por pavarësisht kësaj jemi ende të vendosur”.

Ju diskutuat me presidentin francez Macron, me atë të Këshillit Evropian Michel dhe me Komisionin von der Leyen, çfarë i thatë njëri-tjetrit?

“Ne diskutuam se si të dilnim nga kjo situatë dhe u thashë se mbështesim idenë e një komuniteti të ri evropian.

A duhet hequr unanimiteti nga vendimet e BE-së?

“Unë në të vërtetë mendoj kështu, 100%. Jam i vetëdijshëm se kjo është një çështje e ndjeshme për vendet anëtare, e cila ka historinë dhe rëndësinë e saj. Por ka ardhur koha për ta hequr atë”.

Keni folur për këtë me kryeministrin italian Mario Draghi?

“Sigurisht. Diskutuam këtë situatë, urgjencën e gjetjes së një zgjidhjeje. Diskutuam edhe ndikimin rus në Ballkan”.

A rrezikohet Ballkani nga infiltrimi nga Rusia dhe Kina me këtë ngërç?

“Nuk ka dyshim që zona përfaqëson një pikë të dobët të kontinentit për sa i përket rrezikut të depërtimit nga subjektet e tjera. Nëse shikojmë Rusinë, është e qartë se ajo ka mënyrat dhe kanalet e veta që e bëjnë Ballkanin të pambrojtur: kjo është arsyeja pse ne dhe shtetet e tjera të zonës po punojmë për Ballkanin e Hapur që pret të anëtarësohet në BE”.

Putini do të jetë i lumtur me këtë ngërç…

“Putini mund të mos jetë në gjendje të mirë shëndetësore, por Bashkimi Evropian nuk është më mirë”.

Pra, si kujdeset BE për veten?

“Nuk mund të them asgjë për këtë: ne nuk jemi ende brenda Unionit dhe nuk na takon neve të ofrojmë kujdesje. Por nevoja për të nisur një reformë të thellë të BE-së është shfaqur qartë mes liderëve të BE-së, diçka që ata e kanë thënë prej vitesh”.

A e mbështesni idenë e një BE me dy standarde?

“Unë mendoj se çdo gjë e re në BE është më e mirë se kjo situatë, por kjo status quo është e papranueshme.”

A e lë në hije fatin tuaj dhënia e statusit të vendit kandidat Ukrainës?

“Aspak. Janë dy skedarë të veçantë. Ukraina meriton të jetë një kandidate për anëtare të BE-së, edhe nëse statusi i vendit kandidat nuk sjell shumë më tepër, siç e dëshmon edhe historia e Shqipërisë”.

A duan ende shqiptarët të anëtarësohen në BE?

“Nuk mund të jap përqindje, por qëndrimi i shqiptarëve ndaj Europës nuk ka ndryshuar: duan të jenë anëtarë dhe protagonistë aktivë të BE-së”.

Kur mendoni realisht se Shqipëria do të anëtarësohet në Bashkimin Evropian?

“Sinqerisht? E pamundur të thuhet. Të parashikosh lëvizjet e BE-së është si të parashikosh fatkeqësi të mëdha natyrore”.


43 Comments

  1. E vertet ne NUK e meritojm vendin te jemi kandidat te bashkimit europian
   E vertet ne NUK e meritojm vendin te jemi kandidat te bashkimit europian
   E vertet ne NUK e meritojm vendin te jemi kandidat te bashkimit europian
   E vertet ne NUK e meritojm vendin te jemi kandidat te bashkimit europian
   E vertet ne NUK e meritojm vendin te jemi kandidat te bashkimit europian
   E vertet ne NUK e meritojm vendin te jemi kandidat te bashkimit europian
   E vertet ne NUK e meritojm vendin te jemi kandidat te bashkimit europian
   E vertet ne NUK e meritojm vendin te jemi kandidat te bashkimit europian
   E vertet ne NUK e meritojm vendin te jemi kandidat te bashkimit europian
   E vertet ne NUK e meritojm vendin te jemi kandidat te bashkimit europian
   E vertet ne NUK e meritojm vendin te jemi kandidat te bashkimit europian
   E vertet ne NUK e meritojm vendin te jemi kandidat te bashkimit europian
   E vertet ne NUK e meritojm vendin te jemi kandidat te bashkimit europian
   E vertet ne NUK e meritojm vendin te jemi kandidat te bashkimit europian

   ….. E kupton tani ??!!

 1. Samiti i djeshem nje turp i madh per vendet e BE te cilat nuk arrin dot te mbajn as premtimet e veta dhe te mbeshtes bullgarin per zvartitjrn e vendeve tona

 2. Tani kjo gje ka ik duhet te shohim te ardhmen dhe te ecim perpara qe nje dite te realizohet endrra jone e shume pritur qe te jemi pjese e antaresimit te BE

 3. Normal o rei… kan vepru ne menyr shum te gabume dhe sigurisht me kto perpjekje qe kena bo duhet te na kishin hap negociatat

 4. Shum mir ka then se sikur po tallen me ne. Ve kushte plotsoji ne, shtoji prap plotsoji prap e si perfundim nuk antarsohemi per dicka qe ska lidhje fare me ne

 5. BE e tregoj qe nuk eshte gjithmon ne anen te ai qe i behet padrejtesia ne nuk mund te mbajm barren e maqedonis dhe bullgaris prandaj vecimi me maqdonin do te ishte vendimi i duhur qe mund te merni

 6. Aman se na lodhen dhe kta ve 100 kushte plotsoji ne e prap se prap asgje. Tamam turp qe ngelemi mbrapa se nje europ e ter nuk mund ti imponohet bullgarise e po na zvarrisin

 7. Eshte me te vertet per te ardhur keq sepse cdo kusht qe kan vendosur e kemi plotsuar dhe e meritojm te jemi aty

 8. Edi Rama ka shume te drejte ne kete rast se qe kur ka ardhur ne pushtet eshte munduar qe ne te hyme ne BE…ka plotesuar cdo kusht qe i eshte vene e me vjen keq qe as kete radhe nuk u anetaresuam ne BE vetem prej Bullgarise.Shpresoj qe kjo ceshtja bullgare te zgjidhet sa me pare nga samiti i BE-se

 9. BE po tallet dhe nxjerr bullgarine si pretekst. Me te vertet na vjen keq per menyren si sillen dhe e trajtojne ceshtjen tone , se qeveria jone ka punuar fort per te qen aty

 10. Me vjn keq qe ato nuk e mbajten fjalen dhe kete radhe per shkak te Bullgarise,nje argument koti me duket por gjithsesi jam e sigurt qe ne do hyme ne BE kam besim te kryeministri yne

 11. Duhet te ndahemi nga maqedonia e veriut per tu antaresuar ne be sepse po ngelim peng pa e merituar prej nje vendi qe si ka plotesuar kushtet si maqedonia

 12. Brukseli duhet te na kishte dale ne krah dhe te na anetaresonte sepse ne i kemi plotesuar te gjitha kushtet e nevojshme dhe kjo situate nuk eshte aspak normale.

 13. Be u tregua e dobet ne kete rast , nuk e meritojme te mos antaresohemi sepse i kemi plotesuar te gjitha kushtet

  1. Te gjitha kushtet i kemi plotesuar, madje i kemi tejkaluar disa prej tyre, sic eshte mbjellja e kanabisit, DEFORMA ne drejtesi, korrupsioni, a mjere ju o militante te verber dhe sherbyes servile.

 14. Nuk e kuptoj pse e zgjasin kaq shume.Rama e beri punen qe i takon dhe kushtet e kerkuara i ka plotesuar. Pse spo marim ate qe meritojme?

 15. Ne duhet te ishim ne be me kohe e vakte nuk i kuptoj te gjitha keto skena qepo luhen ndaj nje shteti te vogel si puna jone

 16. Sa shume justifikime po nxjerrin qe ne mos te futemi ne Be. Eshte shume e pakuptimte kjo por shpresoj shume qe te gjejne nje gjuhe te perbashket

 17. Zoti Rama ka punuar kaq shume per te arritur deri ne kete pike dhe nuk po vleresohet vetem nga juatifikimet qe po nxjerrin

 18. E turpshme vertete ne nuk duam te behemi pjese e nje gjullurdie duam te behemi pjes e dickaje te paster keni shume te drejte zoti rama

 19. Jemi teper te zhgenjyer nga Brukseli qe nuk u tregua i drejte me ne dhe nuk e vleresoi te gjithe progresin qe ka bere shqiperia vitet e fundit

 20. Eshte punuar vertete shume per ti permbushur te gjithe kriteret qe na u vendosen, dhe me vjen keq qe nuk u treguan te drejte me ne

 21. Rama ka te drejte kur thote se BE ka nevoje per nje réforme te thelle,pa folur per lufte kunder korrupsionit ne Komisionin Europian, i cili shpesh trazon politiken, si brenda BE, ashtu edhe ne vendet qe duan te behen pjese.

  Synimi i hershem per tu bere fuqi boterore dhe menyra si funksionon sot BE, jane dy gjera te kunderta. Politika europiane behet shpesh viktime e interesave te dites, qofte edhe te nje vendi te vetem, si dhe e konjukturave elektorale apo zgjedhjeve te vendeve anetare, te cilet e perdorin ate edhe per imteresa elektorale.

  Duan apo jo europianet, ballkanasit jane historikisht pjese e familjes se tyre, por kjo tallje me kusherinjte e varfer nuk mund te vazhdoj pa fund.

  Para se te shohe enderra me sy hapur per Euro-Azine, BE ka detyrime historike ne Ballkan, qe fuqite e medha duan ta mbajne si “fuci baruti”.

 22. Mendoj se ne momentin kur te ndahemi nga maqedonia ne proces do arrijme te pranohemi sepse maqedonia po na mban pas

 23. Shqiperia i beri me se miri detyrat e saj dhe ishte gati per antarsim pas kesaj pergjigje qe morem dalim ne konkluzione qe BE sdo qe ne te jemi pjes e kesaj gjeje e jo ne

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.