• |
ide | kryesore

Heqja e vetos kundrejt Maqedonisë së Veriut, Rama: Partia e Borisov shpëtoi fytyrën e Bullgarisë dhe BE-së

-Instant, Lajme, Të fundit

Edi Rama ka reaguar pas votimit në Parlamentin bullgar, vendim që i hapi rrugën heqjes së vetos ndaj Maqedonisë së Veriut.


Ai bëri me dije se kishte marrë një telefonatë nga kreu i opozitës bullgare, ish-kryeministri Boyko Borissov, i cili pati një rol përcaktues për heqjen e vetos. Rama i bën thirrje BE-së që të veprojë shpejt.


“Nuk mund ta falënderoja sa duhet për mendimin e tij të mirë që më thirri, por mund ta falënderoja për rolin e tij përcaktues në heqjen e VETO-s në parlament! Mik i vërtetë, lider i vërtetë. Partia e tij GERB dhe të tjerët shpëtoi fytyrën e Bullgarisë dhe BE-së! Tani BE duhet të veprojë shpejt!”, shkruan Rama në Twitter.

Kujtojmë se kryeministri Edi Rama nuk i kurseu kritikat ndaj Bashkimit Europian dhe Bullgarisë gjatë ditës së djeshme në samitin e mbajtur në Bruksel.

Ai u drejtua ashpër ndaj Bullgarisë duke e quajtur “një turp” dhe u shpreh i zhgënjyer për premtimet e pambajtura të BE-së.

 

36 Comments

 1. Sa shpejte e dredh, si kurvat. U desh nje telefonate e presidentit bullgar qe ky dhjaksi te nderronte komunikimin. Por per fat te keq nga ajo telefonate ku dihet ca i ka premtuar presidentit bullgar per minoritetin bullgar ne Shqiperi. Keta jane pasojat e sharlatanizmit te Rames. O kar kush t’ka genjy qe njerezit qeshin me batutat qe ben? Eshte humor burgu o legen, nuk qesh njeri me to.

  1. shaji shpellaret ti po me 7 korrik me duket se shpellaret do ta bejne bythen poligon qitjeje. Prandaj e ka kapur frika Ramen e mundohet ta marri statusin me zor. Por edhe po e mori, protesta nuk anullohet.

  2. Patrozhaniste lexo kush e ka thene. E ka thene Skenderbeu yt dhe jo gazetaret e Lapsit,prandaj fshij komentin se po e lexoi shefii……………………..

  3. I ke fiksim “shpellaret “. Ne shtepi vetem muhabeti se si shpellaret i kalojne ne qiellin e 7 gruan,gocen,nenen,motren. Bythqire mavi

  1. Eshte nje lajme i mire qe bullgaria vendosi te heqe veton per maqedonine dhe keshtu ne do e kemi me te lehte per te qene pjese e BE

   1. Borisovi i korruptuar i rrezuar me vota, shpetoi ftyren e te kryekorruptuarit surrels shqiptar.
    Po dihet, kush tjeter do rrezikonte aq shume sa ti japi nje dore ksaj fekaleje politike, pervec nje te korruptuari si ky bullgari i perzene me vota nga elektorati .

 2. Uroj qe BE te kete nje zgjedhje per antarsimin e shtetit tone pasi e meritojm sepse i kemi arritur te gjitha kriteret dhe qellimet qe ne na kane vendosur.

 3. Rama ka bere gjithmone nje pune shume te mire per vendin dhe gjithmone eshte munduar qe te plotesoje kriteret qe na ka sjelle be qe te behemi sa me shpejt pjese e saj

 4. Uroj qe ky problem qe na doli perpara te zgjidhet sa me shpejt nga ana e shteteve te be sepse kemi punuar shume qe te arrijme deri ketu

 5. Bravo keto jan vendimet qe duhet te kishin marr qe ne fillim i pergezojm dhe tani jemi me syte nga europa cfare do te bejne ata per kte ceshtje

 6. Ku do hyni o u futshit ne hale,
  Pse bythlepires do evropa,kur te beheni njerez tamam,te keni sensin e kritikes,atehere mund te shpresoni.
  Me lajka nuk shkohet askund,thirrni mendjen,apo ska çju duhet,mendon i gjati dhe ju uuurraaa!

 7. Vendi yne ka bere nje pune shum te mire dhe i ka plotesuar te gjitha kerkesat qe be na vendosi dhe shpresojme te antarsohemi sa me pare

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.