• |
ide | kryesore

Korrupsioni i të drejtat TV nuk u provua dot: Al Khelaifi shfajësohet edhe në shkallën e dytë

-Instant, Sport

I shfajësuar, edhe në shkallën e dytë. Pavarësisht akuzave, me zhurmë të madhe mediatike, që e kanë në shënjestër vazhdimisht, Nasser Al Khelaifi është shfajësuar nga drejtësia zvicerane. Katarioti, si kreu i grupit BeIn, ishte nën proces penal në Bellinzona për “nxitje të menaxhimit të padrejtë” në atribuimin e të drejtave televizive të Kupës së Botës 2026 dhe 2030. Një histori që ishte shtrirë edhe në Sardenjë me një vilë të blerë dhe të vënë në dispozicion të sekretarit të atëhershëm të FIFA-s, Jérome Valcke, i dënuar me 11 muaj, por për lidhjet me biznesmenin Dinos Deris, i dënuar me 10 muaj me kusht.


GJYKIMI – Për Al Khelaifin, prokurorët kishin kërkuar 28 muaj në shkallë të parë, prej të cilëve vetëm 4 me kusht, dhe më pas e sollën aktgjykimin në apel pas një shfajësimi fillestar. I dyti erdhi mëngjesin e sotëm: “Vendimi i sotëm – komenton avokati i presidentit të PSG-së, Marc Bonnant – shfajëson plotësisht Al Khelaifin pas vitesh akuzash të pabazuara, fiktive dhe të vazhdueshme për shpifje. Është një vendim krejtësisht i justifikuar që dëshmon pafajësinë e tij të plotë”. Al Khelaifi ka mohuar gjithmonë akuzat që kanë destabilizuar mediatikisht rolin e tij menaxherial, jo vetëm të PSG-së, por edhe të grupeve të mëdha që ai drejton. Katarioti në fakt është presidenti i BeIn Media, fondit sovran të specializuar në sport Qsi, është anëtar i bordit të fondit të Katar Investment Authority dhe si president i ECA-s edhe i komitetit ekzekutiv të UEFA-s.


PADEL DHE ZIDANE– Në atdhe Al Khelaifi është një ministër pa portofol dhe kryeson federatën e tenisit. Ai gjithashtu themeloi së fundmi Federatën Ndërkombëtare të Padelit, me italianin Luigi Carraro. Një nismë e re që në korrik do të konkretizohet në takimin e parë të Greenweez në Paris, në Rolland Garros. Imazhi nuk është askush tjetër përveç Zinedine Zidane, një adhurues i padel-it si Al Khelaifi. Një mënyrë që presidenti i PSG-së të mbajë të hapur një kanal të drejtpërdrejtë me trajnerin francez që aspiron pankinën e Francës, por nuk përjashton një ditë që të drejtojë edhe klubin e Emirit të Katarit, siç pranoi dje për Equipe: “Kurrë mos thuaj kurrë”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.