• |
ide | kryesore

Lufta në Ukrainë/ OKB: Bota po përballet me katastrofë ushqimore

-Instant, Arkiva, Planet

Kreu i Organizatës së Kombeve të Bashkuara tha se bota përballet me katastrofë për shkak të mungesës në rritje të ushqimit në mbarë globin, sipas Al jazeera.


Antonio Guterres tha se lufta në Ukrainë ka rritur ndërprerjet e shkaktuara nga ndryshimet klimatike, pandemia e koronavirusit dhe pabarazia për të prodhuar një “krizë të paprecedentë urie globale” që tashmë prek qindra miliona njerëz.


“Ekziston një rrezik real që shumë vende të vuajnë nga zia e bukës në vitin 2022,” tha ai në një mesazh drejtuar zyrtarëve nga dhjetëra vende të pasura dhe në zhvillim në Berlin.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.