• |
ide | kryesore

Pink Floyd, në bisedime për shitjen e katalogut të tyre muzikor

-Instant, Paparazzi, Slider

Pink Floyd është në bisedime për të shitur të drejtat për katalogun e tyre të muzikës së regjistruar dhe po kërkojnë të paktën 500 milionë dollarë, që do të ishte një nga shitjet më të mëdha të muzikës në histori.


Grupi legjendar i rock-ut ka lëshuar 15 albume në studio midis 1967 dhe 2014, ku përfshihen tre nga albumet më të lajmëruara dhe më të shitura, albumet rock të të gjitha kohërave: The Dark Side Of The Moon (1973), Wish You Were Here (1975) dhe Muri (1979).Pavarësisht nga paratë e ofruara, pranimi i anëtarëve të grupit pritet të jetë një sfidë, duke pasur parasysh se dy kantautorët kryesorë të tij, Roger Waters dhe David Gilmour, kanë qenë në mosmarrëveshje për dekada.

Warner Music Group Corp., Sony Music Entertainment dhe BMG thuhet se janë ndër listën e blerësve potencialë si  edhe përfaqësuesi i grupit, Patrick McKenna në këtë moment.

Pink Floyd u formua në vitin 1965 nga i ndjeri Syd Barrett , Roger Waters (bas, vokal), Richard Wright (tastierë, vokal) dhe Nick Mason (bateri).Barret hoqi dorë nga grupi vetëm tre vjet më vonë për shkak të përkeqësimit të shëndetit mendor.Ai u zëvendësua nga kitaristi dhe këngëtari David Gilmour.

Pas tensioneve personale, Wright u largua nga grupi në 1979, i ndjekur nga Waters në 1985. Gilmour dhe Mason vazhduan si Pink Floyd, dhe u bashkuan përsëri nga Wright.

Waters përfundimisht do të ngrinte një padi kundër ish-shokëve të tij të grupit për përdorimin e emrit Pink Floyd, por në fund, pasi arritën një marrëveshje, ata lëshuan albumin e tyre të fundit, The Endless River, në 2014./Lapsi.alLini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *