• |
ide | kryesore

Votimi për heqjen e veto-s bullgare, Rama i bën një thirrje BE-së (Reagimi)

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Edi Rama reagoi pasi Parlamenti i Bullgarisë miratoi një rezolutë që i hap rrugë Maqedonisë së Veriut në BE, për rrjedhojë edhe Shqipërisë.


Me anë të një postimi në twttiter, Rama thotë se lajmin e mori një telefonatë e liderit të opozitës bullgare, Boyko Borisso. Kryeministri Shqiptar i bën thirrje BE që tani të veprojë sa më shpejt.


Sapo mora një telefonatë nga Boyko Borissov. Nuk mund ta falënderoja sa duhet për mendimin e tij të mirë, por mund ta falënderoja për rolin e tij përcaktues në heqjen e VETO-s në parlament! Mik i vërtetë, lider i vërtetë. Partia e tij GERB dhe të tjerët shpëtoi fytyrën e Bullgarisë dhe BE-së! Tani BE duhet të veprojë shpejt”, shkruan kryeministri Rama.

VOTIMI PER HEQJEN E VETOS

Sot Parlamenti bullgar votoi një rezolutë për heqjen e vetos ndaj Maqedonisë së Veriut, bazuar në një propozim të Presidencës franceze të Këshillit të BE. Kjo praktikisht zhbllokoi procesin e integrimit në BE për Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë.

Pas më shumë se katër orësh debati, projektvendimi u miratua me 170 vota pro 37 kundër dhe 21 abstenime. Pas miratimit të projektvendimit nga Kuvendi Kombëtar, ajo duhet të miratohet edhe nga Këshilli i Ministrave, raportojnë mediat bullgare.


35 Comments

 1. Prape i flet me arrogance europianeve. Tani BE duhet te veproje SHpejte. E cna beri gaz i botes, bythqiri. Po na dhane statusin e kemi fale te tjereve se te ishte per ty. e pame dje se ca shfaqje te shemtuar bere ne Bruksel

  1. Ti duhet te jesh nga ato shpellkare bythqira e karelepires i salihut,zeri me nerv i rames beri ate qe sot u hoq vetoja,qe ti shpellkar neser te shkerdhesh ate bythen tende me shpellkare nga europa

 2. Po si do futesh ti “turpmadhi” tek ajo Europe qe nuk kishte turp. Ky e njeh turpin aq sa prostituta virgjerine

  1. Uroj qe BE te kete nje zgjedhje per antarsimin e shtetit tone pasi e meritojm sepse i kemi arritur te gjitha kriteret dhe qellimet qe ne na kane vendosur.

 3. Rrot kari totale je o rama. Borisovi ta vuri veton dy here dhe ti e falenderon. Nuk e meriton ti dhe shqiperia jote e kriminalizuar te negocjoje per antarsim.

   1. Me vjen mire qe po behet kjo gje qe do e ndihmoje Shqiperine per tu antarsuar ne BE. Shpresoj qe te vi sa me shpejte kjo dite .

 4. Z.Rama ne jemi krenar per ju sepse gjithmone jeni perpjekur dhe keni bere te pamunduren per zhvillimin e Shqiperine qe te jete pjese e BE

 5. Gjithmone jeni munduar per te miren e ketij vendi dhe me vjen keq qe shtetet e be kete gje se vleresojne sepse na refuzuan seriah

 6. Me menyren se si edi i ka zhvilluar politikat e jashtme tashme do te kemi nje shqiperi me afer europes bravo dhe bullgarise qe i therriti mendjes

 7. Nje vendim shume i drejte, me ne fund Shqiperia vendoset nje hap me para drejt rrugetimit te saj ne Bashkimin Europian

 8. Shpresojme qe kjo te ndikoje pozitivisht ne ecurine e Shqiperise dhe presim lajme sa me pozitive ne te ardhmen

 9. Po ben nje perfaqesim dinjitoz ne cdo takim te arenes kombetare. Me vjen mire qe kjo situate ka per tu kthyer pozitive per Shqiperine shume shpejt.

 10. Shpresojme qe te ndikoj pozitivisht ne vendin tone dhe e meritojme te futemi ne Be sepse kemi bere nje pune shum te mire

 11. Ne kemi bere nje pune shum te mire dhe me vjen inat per pezullimin qe na beri bullgaria per kete gje duhet te marrin masa

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.