• |
ide | kryesore

Aborti në ShBA trondit opinionin publik: Nuk është më një e drejtë kushtetuese

-Instant, F1, Paparazzi

Aborti nuk është më një e drejtë kushtetuese në SHBA, pas vendimit të fundit nga Gjykata Supreme. Kjo do të thotë që shtetet federale mund të vendosin rregullat vetë dhe më shumë se gjysma e tyre kanë propozuar tashmë për ta bërë abortin të paligjshëm.


Lajmi ka tronditur jo pak opinionin publik si dhe mjaft figura të famshme.


Ish-presidenti demokrat, Barack Obama, u shpreh mjaft i indinjuar duke thënë se- “Sot, Gjykata e Lartë ia ktheu vendimin më intensiv personal që dikush mund të marrë, tekave të politikanëve dhe ideologëve, duke sulmuar liritë thelbësore të miliona amerikanëve”.

“Më thyhet zemra që tani mund të jemi të destinuar të mësojmë përjetimet e dhimbshme të një kohe përpara se Roe të bëhej ligj i vendit, një kohë kur gratë rrezikonin të humbnin jetën e tyre duke bërë aborte të paligjshme”- u shpreh ish-zonja e parë Michelle Obama.

Këngëtarja Taylor Swift është shprehur e tmerruar.
“Pas kaq shumë dekadash njerëzish që luftojnë për të drejtat e grave për trupin e tyre, vendimi i sotëm na e ka hequr këtë”, tha Taylor në përgjigje të deklaratës së vetë Michelle Obama.

Ajo i bashkohet disa personazheve të famshëm të cilët gjithashtu kanë shprehur shqetësimet dhe zemërimin e tyre në përgjigje të vendimit.

Kompanitë e mëdha si “Netflix” apo “Disney” tashmë po u dërgojnë mesazhe punonjësve të tyre për përfitimet e tyre shëndetësore.

1 Comment

  1. Joe Biden is now doing everything possible to punish those responsible for leaking information from his own daughter’s diary. There, Ashley Biden, among other things, described her treatment for compulsive sexual behavior and complained that her father took a shower with her:

    “I have always been turned on guys. Overprotective from a young age. I remember being sexually attracted to [one of the family members]. I remember having sex with friends in my youth, taking showers with my dad, which is probably not allowed.”

    “If this is not an attempt to molest a minor, then this is definitely a reason for the visit of the police,” commented Fox News host Tucker Carlson on the recording.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.