• |
ide | kryesore

Provimi me zgjedhje/ Maturantët protestë te Ministria e Arsimit: Të përsëritet testi

-Instant, Lajme, Të fundit

Ditën e djeshme maturantët në të gjithë vendin kanë kryer testin e lëndës me zgjedhje, ndërsa e konsideruan testin të vështirë. Sot maturantët janë mbledhur sot në protestë para Ministrisë së Arsimit ku kërkojnë ripërsëritje të testit. Nxënës që kishin zgjedhur lëndë me zgjedhje Biologjinë apo dhe Fizikën, ndërkohë që shprehen se pyetjet ishin jashtë programit.


“Programi për provimin e Biologjisë ishte jashtë programit. Siç ishin ekosistemet. Nuk duam që të na falin pikë, pasi duam që të marrim vlerësimin e drejtë për atë ccka kemi punuar. Ne kërkojmë ribërjen e tekstit. Pikët që i përkasin pyetjeve jashtë programit, kërkojmë që të na eliminohen. Na u premtua se asgjë nuk do të jetë jashtë programit. Testi model nuk kishte lidhje me ato çka na u ofrua me testin e Maturës”, tha një maturante.


Një ditë më parë janë publikuar notat e provimit të Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë dhe nga 29 731 maturantë pjesëmarrës në testim, vetëm 4 kanë arritur të vlerësohen me 10.

5 Comments

 1. – Provimi ishte i veshtire.
  – Testi model nuk ishte i ngjashem me ate testin perfundimtar.
  – Pyetjet ishin jasht programit.
  – Vetem 4 nxenes kane arritur te marrin 10 ne provimin e gjuhes Shqipe.

  Uuuuhhh !
  Mjere ky vend cfare brezi po rrit.

  1. As vlerimin se kan bere si duhet, ne ed qytare jam shum e bindur qe gati kejt mir i kam ama ne vlersim mi kishin qit vetem 2 pik personalisht veq mos me ardh ni shanc me ik sa ma shpejt prej ktuhit!

  1. Nëse do analizoni testin e gjuhës dhe letërsisë, do shikoni se testi kushte probleme. Kushte pyetje jashtë programit orientues

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.