• |
ide | kryesore

Video/ Simulimi qesharak i Martinez: rrotullohet për metra në fushë dhe hedh sytë nga arbitri… që po e vëzhgonte

-Instant, Sport, Video

Ka pasur kaq shumë simulime të tepruara në fushat e futbollit. Por Douglas Martinez, sulmuesi i Sacramento Republic, ka dashur ta ekzagjerojë. Në Shtetet e Bashkuara, në orët e fundit, janë luajtur çerekfinalet e Lamar Hunt U.S. Open Cup, kupa kombëtare e futbollit të Shteteve të Bashkuara. Skuadra e Sacramentos, e cila luan në kategorinë e dytë të kampionatit USL të futbollit, doli në fushë kundër LA Galaxy, një nga klubet më të suksesshme në MLS.


Në Dignity Health Sports Park në Los Angeles, Sacramento Republic kaloi shpejt në epërsi falë golit të Rodrigo Lopez, por pas më pak se 15 minutash vendasit barazuan falë autogolit të Conor Donovan. Formacioni i Paul Buckle në fund, çuditërisht, mundi ekipin e Los Angelos, falë një goli të Luis Felipe Fernandes. Sacramento rrëmbeu skenën amerikane falë fitores ndaj LA Galaxy, por rrëmbeu skenën ndërkombëtare falë lojtarit Douglas Martinez, ose më saktë, simulimit të tij.


Pak minuta pasi Quails kishin kaluar në epërsi, Martinez u nis në një aksion drejt portës së Galaxy dhe kapi mbrojtësin Nick DePuy nga shpina për të arritur topin. Dy lojtarët u rrëzuan, por ndërsa arbitri fishkëlleu atë që dukej si një faull në favor të mikpritësve, Martinez vuri në skenë një simulim të denjë për Oscar.

Papritur, ai vuri duart në fytyrë dhe në mënyrë teatrale u rrotullua në tokë. Ai u rrotullua rreth fushës me metra në përpjekje për të marrë faullin, por kjo nuk është e gjitha. Sapo ndaloi, ngriti sytë fshehurazi për të parë nëse interpretimi i tij kishte prodhuar ndonjë gjë. Ndërkohë, DePuy vëzhgonte i habitur skenën dhe e ftoi të ngrihej.

Megjithatë, aktrimi i sulmuesit nuk ndihmoi edhe sepse arbitri pa gjithçka dhe, kur Martinez ngriti sytë, e gjeti atë përballë. Lojtari më pas u shërua për mrekulli dhe pushoi së vuajturi. Fatkeqësisht për hondurianin, atij nuk iu dha një goditje dënimi për performancën e tij për Oscar, por ai sigurisht duhet të jetë mirënjohës që nuk u ndëshkua për simulim.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.