• |
ide | kryesore

Ndalimi i qeseve plastike, Rama: Në 1 korrik nisin gjobat

-Instant, Lajme, Të fundit

Nga 1 korriku do të nisë aplikimi i gjobave për qeset plastike. Kryeministri Edi Rama ka njoftuar për këtë vendim në llogarinë e tij në Facebook.


Qeset plastike janë ndaluar të përdoren nga subjektet tregtare në vend që prej 1 qershorit. Sakaq, kreu i qeverisë ka shprehur kënaqësinë që qeset plastike po zëvendësohen me ato të letrës, ndërsa qytetarët, thotë ai, po përdorin trasta për pazar.


“Kënaqësia e qeseve prej letre në pazaret e ditës🛍🛒

Sa mirë të shohësh që përditë e më shumë tregtarë po zëvendësojnë qeset e dëmshme plastike, me qeset e shëndetshme të letrës, ndërsa shumë blerës po marrin trasta për pazar👜👝

Kështu mbrojmë Shqipërinë e fëmijëve tanë nga dëmi i frikshëm i qeseve plastike mbi mjedisin dhe shëndetin🙏

🚯 Në 1 korrik nis aktivizimi i gjobave!”, shkruan Rama.


75 Comments

 1. Ky nuk eshte ne vete.Mire edhe une jam dakord me te qe te mos perdorim qese plastike qe te mbrojme ambjentin, por ne kemi shume probleme tjera shume me madhore qe duhet te zgjidhen. Nuk ka vend ne bote qe nje kryeminister shteti te merret me qeset plastike.Jan instuticione tjera te qeverise qe duhet te merren.Ne mundohemi te kapim boten e qyteteruar me ca gjera te vogla, por per problemet madhore dhe shume me te rendesishme jemi me keq se vendet afrikane.Keto jan efektet qe te jep konsumimi i pluhurit te bardhe, sa qe ben njerezit me halucinacione si puna e ketij rrumpalles tone kryeminister.

  1. shqiptaret shiten shtepite dhe i futen ne firmat piramidale te ngritura nga Berisha asokohe President duke humbur 1.2 miliarde dollare, Sudja doli dhe deklaroi se “parate kane mbaruar, i mori te gjithe kompetenti”.Kari shpellkar bota me gjerat e vogla eshte mare gjithe jeten prandaj jane aty ku jane,ti thua kete gjene e vogel qesen ta lejme sa ta beni ju shpellkaret te madhe atehere te nderhyjme,o rrot kari i ke pare lumejt neper gryke derdhje sa tonelata plastik kalojne ne det

 2. Eleminimi i qeseve plastike eshte gjeja me e mire qe mund te behet! Pse ? Sepse te gjithe ne do eliminojme “ndotjen e mjedisit

  1. Eleminimi i qeseve plastike eshte mrekullia e 7 o tit .
   Te qifsha mendjen kur te kem nge’ o kurve patonazhist .

 3. shmagja e qeseve plastike duhet pasi shume njerez jan te pa pergjegjshem dhe duan patjeter gjoba qe te dergjegjsohen

 4. Nje nga problemet me shqetesuese ka qene ky i qeseve plastike ne fakt, sa mire qe do merren masa per ata qe nuk tregohen te pergjegjshem

 5. O ju qifsha robt e shtepise o patronazhista pa nder dhe dinjitet qe komentoni ketu.

  O moterqira qe rrotulloheni me 55,000 leke rroge dhe keni shitur nder dhe dinjitet.

  O moterqira qe nuk konkuroni dot denjesisht per nje vend pune.

  Ketu ka 500 probleme te tjera qe duhen zgjidhur o hajvaner, o vemje me 2 sy.

  Ka shume Halle te tjera sociale dhe ekonomike.

  Cfare mallkimi te biesh ne dore te nje injoranti me probleme karakteri si ky drogmeni.

  1. po zhdukem qeset plastike do hyjme ne europt …… po ti aq kupton e aq bene , kujton se je me i zgjuar se patronazhistet e partise ?
   haaaahhahahahhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa …………………..
   mos u merr seriozisht me keta tipa qe nderin e kane vene ne bixhoz ……..
   edhe vete partonazhisteve ju vjen turp nga vetja ……… por partia mbi te gjitha

 6. Mjedisi ne rradhe te pare ndotet nga prania kudo e ketij kryepalloshit. Merret kryeministri me qeset. Po shishet plastike? Po bidonat plastike qe kane mbushur rruget e Tiranes (tani perdoren edhe si zenes parkingu, si shishet e qumeshtit dikur). Po betoni dhe inertet qe kane pushtuar qytetet. Po jashteqitjet e qenve qe thahen ne trotuare derisa behen pluhur dhe me pas i thithin njerezit ne mushkeri. Dhe karagjozlliku me i madh eshte loja ngriva shkriva me ligjin, te cilin e perdor si kamxhik qe here e tund ne ajer e here e fut ne cizme. Del sulltani dhe njofton se do aktivizohet apo caktivizohet ligji. “Do riaktivixohet ligji antiduhan”, “do ngrije ligji per gjobat e covidit”, “do fillojne gjobat per energjine”, “do ngrijne per ndertimet pa leje dhe zaptimim e trotuareve e lulishteve”. Per me teper qe edhe kete ligjin kamzhik e kane bere selektiv sipas maliqit, te dobetit i godet fort, te fortet, kriminelet e politikanet as i prek fare

 7. Populli Hebre para 4000 vjetesh e ka shkruar ne gure apo balte papirus….
  Qe si do mblidheshin mbetjet e demshme nga bashkesite primitive te kohes se tyre…
  Mbasi bene hesap nga frynte era ne c’do stine te vitit…
  Plus duke llogaritur rrjellat e ujerave nentokesore…
  Caktuan vendet se ku do dergoheshin ato pake gjera qe ishin te demshme per komunitetin…(ndoshta gjera te ngordhura e mbetje te tjera qe mund te shkaktonin semundje)!!!
  Me gomere e mushka…. Pune e tyre….
  dhe te groposeshin ne nje thellesi te caktuar.
  Plasmaset jane 1000 here me te demshem dhe digjen pa te keq ne oboorret e shtepive shqiptare me krenari partizanesh edhe sot….
  Ky kurva juaj mbas 4000 vjetesh mburret sikur beri ndonje magji mrekulli….
  Megjithate hera e pare qe jam Dakord me kete mbeturine njerezore per dicka.

 8. Qeset plastike jane shume te demshme per te gjithe ne dhe femijet tane. Jam shume dakort qe duhet te eleminohen

 9. Kjo duhet te ishte bere edhe me heret madje sepse gjithe bota po e ben. Qeset plastike jane te demshme per njerzit e kafshet. Shume mire qe po meren masa

 10. O cna keni care trapin o klyshat e shkullakut o ordinera po turp a sju vje sfutet dot njeriu t lexoje nji lajm se dilni ju si buca duke share neper komente

  1. Sa per buçe nuk ka me buçe nga ju mavie,ngado te rrotullohesh buçe sheh,bythlepires dhe servile te pa gdhendur,prandaj duke qene vete i tille mos kerko tjene te tjeret engjej.

 11. Ky e do ambientin po aq sa popullin pershi lecken e quajtur patronazhist…. Po ta donte nuk do i bente incenerator qe vet Eu nuk ja keshilloj si alternativ jo ekologjike Dhe qe nuk punojn. Sidomos na flet per qese letre per te cilat shfrytezohet Druri si lend e pare. Me pusht se ky nuk ben nena

 12. Se ktu njerezit zmundet te zen mend po duhet ti thuash qe do ti vesh gjob qe mo ti perdorin me ah medet medet

 13. Ka mundesi qe keta njerez te tregohen mirkuptues se keto qese jan shum te demshme per mjedisin se treten dhe nxjerrin mikroplastika qe demtojne keq organizimin kur hyjne ne trup permes ujit qe pijme

 14. Bravo te qofte edo po mendon te permiresosh shqiperine ne cdo detaj.Ky vendim do ta ndihmoje shume perkujdesin per shendetin se me te vertete qeset plastike jan shum te demshme.

 15. E niset njehere me t mire para 2 vitesh e nuk i hoqi njeri , kshu eshte kur nuk mer vesh do t behesh i keq me zor

 16. Qeset plastike kane deme te medha si per mjedisin si per shendetin tone dhe zevendesimi i tyre me trasta shumeperdorimshme eshte gjeja e duhur

 17. Vendimi i duhur.Te tjithe duhet ta kuptojme qe me te vertete ato kane qene me praktike ne perdorim por perderisa ndikojne per keq ne shendetin tone atehere thjesht nuk duhet ti perdorim me.

 18. Urrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa …………..
  Tani qe do zhdukim qeset plastike ja hodhem bythes …… urrrrrrrrrrrrrrrrraaaaaaaaaaaaa ………….
  Rrofte palloshi ……….. rrofshin kurvat mavi ……………
  qelbesira , kudo qofshi bashkohuni ——— thenie gjeniale mga mut nano

 19. Nisem fertet e mire per te gjithe ne plastika eshte vertet dicka e demshme dhe duhet ta redukotjm perdorimin e saj sa me shume te mundemi

 20. Nisme sshume e mire. Qeset plastike jan te demshme dhe nuk na nevojiten aq shum kur mund te perdorim ato prej rrobe shume perdorimshe. Keshtu do ndergjegjsohen

 21. Mendoj se kshu do ndergjegjsohen te gjith dhe do jet nje menyre e mire per ti hequr keto qese nga qarkullimi. Keni zgjedhur menyren e duhur. Keshtu nuk do te ndotet me ambienti

  1. USA I ka ne perdorim ne cdo supermarket, me I rende bishti se sqepari o edver o edver na rrofsh per ver se per dimer na ha ka..

  2. Po te kishit ndergjegje ju te pa cipe,nuk do ishim ketu ku jemi.
   Prandaj,behuni burra dhe thojeni hapur po jua mbajti:jemi te detyruar te komentojme pro qeverise.
   Krimba te ndyre,prej jush eshte kjo gjendje,do i lani ne nje menyre ose tjeter,pa merak,ligju vepron pa ndalur.

 22. Nisme shum e mire,qeset plastike jan me verte te demshme per shendetin dhe me vjen mire qe shumica e njerezve po ndergjegjesohen

 23. Edhe sot ne krye te detyres?????!!!!!! Te pakten 1 dite ne jave ta kishit pushim sa per ti bo profilaktike vrimes se sumes se do ta boni telef gjithe javes. Dhe grate te shtepia i keni lone vetem,gjynah duan hyzmet dhe ato se gati jemi ne ” shpellkaret “, sic thote nje karakurve rilindase ketu

 24. Pjesa e venies se gjobave esht nje gje shum e mire sepse jo te gjith njerezit e kuptojne qe qeset plastike jan te demshme.Duhet te perdorim vetem qese qe jane te riciklueshme

 25. Qeset plastike jane zevendesuar me thase plastike, te riciklueshem gjasme!!!

  Qe te duash te besh pazar, ne nje dyqan fruta-perime, 20-30leke ikin vetem per qeset(thase) plastike, qe ky skizofreni i Ripjerdhjes Urbane po i ben qoken ndonje biznesi qe prodhon keta thase idiote!

  Pra ky milet (trim dhe paqedashes), paguan me leke ne dore per cdo qese(thes) plastike plus peshen qe i shtohet produktit qe ble kur peshohet. Pra me pak fjale, sa krahu!

  Shqiperia nje bythe vend ne hale te BE-se, po ndihmon ne ambjentin! Kjo eshte nje arritje e pa pershkrueshme.

  1. Vk ne nuk kemi fabrik riciklimi per qese… as qese te biodegradueshme si jasht shteti…. Qesja vazhdon por me lek per xhepat e rames

 26. Keni harru burgun pas gjobes dhe gjoben tek fatura e ujit… pffffffffffffffffffffffffffffff 🤗
  Mos harro kompensim per njerzit ne nevoj… ikkkkkkk …. pffffffffffffffffffffffffffffff

  1. Po sa shume shqetesohet Paulini per qeset?! A ka ndotje me te madhe se betonimi ekstrem i rilindjes e Lali Erit? Ndotja nga betonimi dhe urinimi ne ane te Lanes eshte miliona here me i larte.
   Arsyejae vertete shte se patronazhistet e letres kaneurdheruar kryepalloshin per te eleminuar qeset plastke.
   Pas cdo veprimi qe ben qeveria eshte interesi i nje patronazhisti, kjo eshte eksperienca ne kete vend.
   Po per pyjet qe do priten per te prodhuar letren!? Kjo nuk eshte ndotje eshte shkaterrim i ambientit.
   Kryepalloshi ben cfare i do trapi se ky popull eshte i mbaruar, truri i eshte paralizuar nga kanabizimi kombetar i rilindjes.

 27. Te gjitheve ju dha mundesia te heqin nga perdorimi qeset plastike, dhe jo te gjithe u binden. Tani ata qe vazhdojne te kryejn shkelje te marrin gjoben qe meritojne

  1. Po ata qe na vjedhin miliarda,nuk kane faj,pse nuk kerkon te denohen moj kuçke e ripjelljes?
   Apo je nga ata qe vjedhin,dhe po ta ndien shume per ndotjen e ambientit.
   Do ju vije shpejt dita o muter te ndyre.

 28. Nisem shume e duhur per uljen e ndotjes se plastikes. Shpresoj qe njerezit te sensibilizohen sa me shpejte dhe te mbajme ambjentin paster.

 29. Nje iniciative shume pozitive qe ndikon shume ne te ardhmen e vendit tone. Me vjen mire per kete nisme qe qeveria morri

 30. Ka me ndotes se ju lepirsa,beni ndonjehere analiza ju se kushedi çsemundje do na sillni,prandaj pastroni trupin dhe shpirtin tuaj njehere,pastaj mendoni per plastikat.
  Qeset thjesht nderruan pronar,nga te vogla dhe te lehta,falas,u bene nga 100-300 leke per cope dhe te trasha,qe te paguajme edhe peshen e tyre bashke me perimet.
  Prandaj mbylleni o ju mbyllte nje here e mire se na e shpifet.

 31. Shum mir e keni me gjobat se ndrryshe nuk i heqin qeset e perseri do jet ndotja dukeni ven gjoba i heqin dhe do ulet shume ndotja

 32. te gjitha produktet me ambalazhe plastike jane, i ka pare ky mdonjehere apo jo? qe nga uji me bidona plastike, kosi qumshti, e te gjitha detergjentet a ku di une se cfare…qesja e paska fajin? ku i paska vajt menja te squtit… hedh nga nje teze cdo jave qe te merret mileti

 33. Ne asnje vend te botes nuk merret kryeministri me qeset.

  Po kur nuk ke permbajtje, do besh zhurme me cikerrima.

  Plehrat qe po demtojne Shqiperine jane Rilindja mavi dhe sekti qe kane krijuar dhe qe vihet re ne komentet e patronazhisteve analfabete.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *