• |
ide | kryesore

Udhëheqësit botërorë dënojnë vendimin e SHBA-së për abortin

-Instant, Arkiva, F1, Planet

Përfundimi i mbrojtjes kushtetuese për abortet në Shtetet e Bashkuara është përshkruar si një lëvizje “prapa” nga liderët botërorë dhe organizatat shëndetësore, ndërsa u jep një shtysë të madhe grupeve kundër abortit në mbarë botën.


Kryeministri kanadez, Justin Trudeau, presidenti francez, Emmanuel Macron dhe kryeministri britanik, Boris Johnson, të gjithë dënuan anulimin e vendimit historik Roe kundër Wade nga gjykata supreme, ndërsa kryeministrja e Zelandës së Re, Jacinda Ardern, tha vendimin ishte “jashtëzakonisht shqetësues”. 


“Të shikosh heqjen e të drejtës themelore të një gruaje për të marrë vendime mbi trupin e tyre është tepër shqetësuese,” tha ajo.

“Këtu në Zelandën e Re kohët e fundit ne ligjësuam për të dekriminalizuar abortin dhe për ta trajtuar atë si një çështje shëndetësore dhe jo si çështje penale.

Ky ndryshim bazohej në besimin themelor se është e drejta e një gruaje për të zgjedhur. Njerëzit kanë absolutisht të drejtë të kenë bindje të thella për këtë çështje. Por këto besime personale nuk duhet të privojnë kurrë një tjetër nga marrja e vendimeve të tyre.

Të shohësh atë parim të humbur tani në Shtetet e Bashkuara ndihet si një humbje për gratë kudo. Kur ka kaq shumë çështje për të trajtuar, kaq shumë sfida me të cilat përballen gratë dhe vajzat, ne kemi nevojë për përparim, jo ​​për të luftuar të njëjtat beteja dhe për të ecur mbrapa.”

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson e përshkroi vendimin e gjykatës si një “hap të madh prapa” dhe qindra persona dolën në rrugët e Londrës dhe Edinburgut për të demonstruar kundër vendimit.

Nicola Sturgeon, udhëheqëse e partisë nacionaliste skoceze, partia e tretë më e madhe në parlamentin e Mbretërisë së Bashkuar, tha se ishte “një nga ditët më të zeza për të drejtat e grave në jetën time … kjo do të inkurajojë forcat kundër abortit dhe kundër grave në të tjera edhe vendet”. 

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau tha se “asnjë qeveri, politikan apo burrë nuk duhet t’i thotë një gruaje se çfarë mund dhe nuk mund të bëjë me trupin e saj”, duke shtuar se ai “nuk mund ta imagjinojë frikën dhe zemërimin” që gratë në SHBA duhet të jenë duke përjetuar pas vendimit.

Ministria e Jashtme franceze u kërkoi autoriteteve federale amerikane “të bëjnë gjithçka që është e mundur” për të siguruar që gratë amerikane të kenë akses të vazhdueshëm në aborte, duke e quajtur atë një “çështje të shëndetit dhe mbijetesës”. Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shtoi në një postim në Twitter se “aborti është një e drejtë themelore e të gjitha grave”. 

Ish-kryeministrja australiane Julia Gillard u bëri thirrje grave që të vazhdojnë të luftojnë për të drejtat e tyre dhe ripërsëriti deklaratën e Michelle Obama, në të cilën ish-zonja e parë e SHBA tha se ishte “zemërthyer” për vendimin.

Tedros Adhanom Ghebreyesus, kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, tha në Twitter se ai ishte “i shqetësuar dhe i zhgënjyer” nga vendimi, dhe se ai uli si “të drejtat e grave dhe aksesin në kujdesin shëndetësor”. 

Agjencia e OKB-së që merret me shëndetin seksual dhe riprodhues tha se pavarësisht nëse aborti ishte i ligjshëm apo jo, “ndodh shumë shpesh” dhe të dhënat globale treguan se kufizimi i aksesit e bën abortin më vdekjeprurës.

Fondi i Popullsisë i Kombeve të Bashkuara lëshoi ​​një deklaratë pas vendimit të gjykatës supreme duke vënë në dukje se raporti i tij i vitit 2022 thoshte se gati gjysma e të gjitha shtatzënive në mbarë botën ishin të paqëllimshme dhe mbi 60% e këtyre shtatzënive mund të përfundonin me abort.

“45% e të gjitha aborteve në mbarë botën janë të pasigurta, duke e bërë këtë një shkak kryesor të vdekjes së nënës,” tha agjencia.

Ai tha se pothuajse të gjitha abortet e pasigurta ndodhën në vendet në zhvillim dhe kishte frikë se “më shumë aborte të pasigurta do të ndodhin në mbarë botën nëse aksesi në abort bëhet më i kufizuar”. 

south-carolina-low-income-abortion-ban-1.jpg

Përmbysja nga gjykata e vendimit historik Roe kundër Wade (për të drejtën e abortit) “tregon se këto lloj të drejtash janë gjithmonë në rrezik për t’u shkelur”, tha Ruth Zurbriggen, një aktiviste argjentinase dhe anëtare e Rrjetit Companion të Amerikës Latine dhe Karaibeve, një grup që favorizon abortin.

Megjithatë, aktivistët kundër abortit brohoritën vendimin, me ligjvënësen Amalia Granata duke postuar në Twitter: “Ka përsëri drejtësi në botë. Këtë do ta arrijmë edhe në Argjentinë!!” 

Në El Salvador, aktivistja kundër abortit Sara Larín shprehu shpresën se vendimi do të forconte fushatat kundër procedurës në mbarë globin.

Larín, president i Fundación Vida SV, tha: “Unë besoj se me këtë vendim do të jetë e mundur të anulohet aborti në Shtetet e Bashkuara dhe në mbarë botën.” 

/The Guardian, përshtati në shqip ©LAPSI.AL 

2 Comments

  1. Kriminelet boterore se udheheqes asnje nga ata plehra nuk eshte. Shkoni qihuni e qani si buce se fjala juaj ska asnje vlere🖕

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.