• |
ide | kryesore

E ardhmja e De Ligt larg Torinos, Juventus fikson çmimin: Chelsea e United të interesuar

-Instant, Sport

Ndërsa pret mbërritjen e Paul Pogba në Continassa, Juventusi po përpiqet të kuptojë çfarë do të ndodhë me Matthijs De Ligt. Drejtori menaxhues Maurizio Arrivabene dhe drejtori i zonës teknike, Federico Cherubini u takuan në Forte dei Marmi për një takim merkato, ku u diskutua edhe për keqardhjen e shprehur nga mbrojtësi holandez përmes menaxheres Pimenta. Pas shqetësimit të De Ligt qëndron presioni i Chelsea, që ka aktivizuar Juventusin, që ka vendosur për një strategji: mbrojtësi do të largohet vetëm për një ofertë parash në dorë dhe duke iu përgjigjur klauzolës së lirimit.


E përkthyer në shifra: kush do De Ligt do të duhet të paraqitet në selinë e Juventusit me një ofertë prej 115 milionë eurosh dhe nëse do të ketë lojtarë në shkëmbim bardhezinjtë do të zgjedhin. Lojtari e sigurtë nuk do të jetë Timo Werner, siç u propozua nga Chelsea në qasjen e parë të negociatave.


Mbrojtësi holandez shkon në skadencë kontrate në vitin 2024 dhe bisedimet për rinovimin nuk kanë çuar në asnjë pikë takimi, madje as informale. Edhe për këtë arsye De Ligt ka bërë të ditur se është gati të ndryshojë ajër dhe vetë Juventusi, i cili priste një hap nga lojtari, ka filluar të shqyrtojë mundësinë e lënies së lojtarit. Megjithatë jo në të gjitha kushtet e kërkuar prej tij.

Ka dy perspektiva të merkatos larg Torinos: Chelsea i Tuchel dhe mentori i tij te Manchester United, Erik ten Hag. Blutë duhet të rindërtojnë mbrojtjen pas lamtumirës së Christensen dhe Rudiger, por bardhezinjtë e dinë këtë dhe mund të presin një rritje të rëndësishme të ofertës me lojtarë të rëndësishëm në shkëmbim për një vlerësim të drejtë.

Nga ana tjetër, United mund të hyjë në një lojë, duke e bërë Juventusin të buzëqeshë, duke rritur çmimin. Kjo lëvizje, me një ofertë zyrtare prej rreth 80-90 milionë euro në përgjithësi, do të ndryshonte skenarin dhe jo pak.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.