• |
ide | kryesore

Maturantët protestojnë sot për provimin me zgjedhje/ Kushi: Testi nuk ka asnjë gabim shkencor

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Këtë të hënë kanë dalë rezultatet e lëndës me zgjedhje. Provimit iu nënshtruan 29.775 maturantë, ku 1144 prej tyre kanë ngelur. Ndërkohë, vetëm 128 maturantë kanë arritur të marrin notën 10.00. Teksa maturantët kanë paralajmëruar sot protestë në orën 10 përsa i përket testit të biologjisë dhe lëndëve të tjera me zgjedhje, ka reaguar ministrja e Arsimit Evis Kushi. Kushi thekson se pas vlerësimit të bërë, është konfirmuar që testi nuk ka asnjë gabim shkencor dhe pyetjet janë hartuar sipas niveleve të vështirësisë për të diferencuar secilën notë.


“Ju konfirmoj që testi nuk ka asnjë gabim shkencor dhe pyetjet janë hartuar sipas niveleve të vështirësisë, për të diferencuar secilën notë, e për të mos penalizuar as nxënësit e shkëlqyer, por për të vlerësuar të gjithë sipas punës e meritës. Nisur nga shqetësimet tuaja, kemi punuar ditë e natë me mësuesit vlerësues për të garantuar shpalljen e rezultateve, me cilësi të lartë dhe në kohë sa më të shpejtë.”, është shprehur ministrja.


1 Comment

  1. Peshku qelbet nga koka .shkak interesi jo kembet .dhe e keqa e nisur qe perpara 1 shekulli tashme ka dhen frytin e vet.TANI .PER TE NDRYSHUAR PER MIR LEHTESONI MOS VISHTIRSONI... thotë:

    MOS U TALLNI ME RININ TE ARDHMEN PRESPEKTIVEN QE KEMI NEVOJ TE GJITH.NE FUND TE NJE ANALIZE TE GJAT .PER NJE PERIULL TE GJAT KOHORE ZHVILLIMI SIPAS MENYRES SE SI U ZHVILLUA.ORGANIZIMI SISTEMEVE TE FUNKSIO NIT JETES NJE GJITHA FUSHAT .RENDIMENTI POR VENDIN TON ESHTE NEGATIVITET.SEPSE KESHTU I SHERBEJN POLITIKAVE TE INTERESIT.QE TE JEMI TE VARUR NENSHTRUAR.DHE RENDIMENTIN POZITIV TA GEZOJN TJERET.STOP PADREJTESIS NE KETE VEND PERPARA SE FAKTET E ZHVLLIMIT SAJ SI PERGJEGJSI E JUJA TU KTHEHET NE PERMBYSJE INTERESI DHE PERGJEGJSI DHOGARI NDESHKIM PER JU.SE SI FU NKSIONON ORGANIZIMI FUNKSIONIT ZGJIDHJEVE.KET NA TREGOJ I MADHI ZOT KRIJUESI TYRE….HADITH PROFETIK…FEMIJA EDUKOHET 20 VITE PERPARA SE TE LIND .SKENCETARET E ZBULUAN KODI GJE NETIK SE KUJT DO TI NGJAJ NGA TE AFERMIT.DHE FORMIMI TYRE I MBLEDHUR NDER VITE.I CILI MERR KARAKTER FOR.IMI TE PRE CIZUAR PAS JAVES SE 7 TE SHTATZANIS.FILLON DHE BASHKVEPRON ME ME NDIMET DHE VEPRIMET E SEMESkete e zBULUAN SHKENCETARET.HADITH PROFETIK PER KET FAZ ZHVILLIMI.KESHILLONI GRAT TUAJA SHTATZANA TE LEXOJN KURAN DHE BEJN VEPRA TE MIRA.KETO DY HADITHE TREGOJNE MARRJEN E EDUKATES SE FEMIJES NGJASHMERIT GJENETIKE DHE FORMIMIN PER MIRE NE SAJE TE PERQENRIMIT NENES.SA KA BERE KY SHTET NE MENYRE HYJNORE DHE SHKENCORE PER PERMIRSIMIN E RRACES EDUKATEN FORMIMIN ME KUJDES TE ORIENTUAR DHE ORGANIZUAR ME INVESTIME FAKTE TE DUKESHME.PREKESHME .ASGJE.D.M TH.KUR NUK MERRET EDUKATA PER MIRE NE MENYREN DHE KOHEN E DUHUR NDJESHMERIJA PER MIRE VLERAT.VENDIN E TYRE E ZEN EDUKATA KEQE ANTIVLERAT.PJESA DYT QE KA TE BEJNE ME EDUKIMIN.ESHTE FJALA .KUPTIMIN PER CDO FJAL FILOZOFIN E VEPRIMIT SAJ.SI PER TE MIREN SI PER TE KEQEN.MBASI E MIRA DHE E KEQA JAN KRIJIM HYJ NOR.DHE PERPARA SE TE VEPROHEN .KAN PASQYR TE VERTETEN E TYRE FJLEN TE MENDUARIT ESHTE ME E LEHTA HARXHON VETEM KOHEN KURSE TE VEPRUARIT HARXHON ENERGJITH.SE VIHEN NE LEVIZJE GJYMTYRET..E MIRA DHE E KEQA JAN TE NDRYSHEME.NE MENDIME FJAL VEPRA..NESE NJERIU MENDON TI BEJ KEQ DIKUJT NDJEHET I STRESUAR.NESE FLET KEQ PARA TJEREVE E KUNDERSHTOJN ..URREJ N .JA MBYLLIN GOJEN ME FAKTE .NESE E VEPRON NDESHKOHET E KUNDERT ESHTE E MIRA NE TRE GJENDJET E ANGAZHIMIT.CFAR NDOLL NESE FEMIJA MERR EDUKATEN ( NDJESHMERIN PER MIR QE NE BARKUN E SEMES.I MESOHET FILOZOFIJA FJALES SI KUPTIM KUR FILLON TE FLAS .POR TE MBLILLEN KETO EMERUES PJESA PARE EDUKAT OSE NDJESHMERI PER MIR .FJAL QE FLET KA NGJASHMERI ME KUPTIMIN E KOMUNIKIMIT SI GJUH MBASI SHPADHJA HYJNORE ESHTE UNIVERSI NE FORME TE SHKRUAJTUR SI SHPREHJE PER MENDJEN DHE PO MORI DY PJESET SI DUHET NE KOHEN DHE MENYREN E DUHUR TE TRETEN E KA ME TE LEHTE PER TA VEPRUAR MBASI KA BA,ZEN THE.ELET NDJESHMERIN KUPTIMIN DHE KLON DISA SHKLL VEPRIMI SHPEJT LEHT CILSORE KUPTIMIN VLERSIMIN KALON NE ANGAZHIM DHE BREZA TE TILLE QUHEN SHKENCETARE CILESORE ME KULTUR PRAKTIK ME LERA VIRTYT SEPSE NESE NE MOMENTIN QE FLASIN ZGJELLIN FJALEN ME TE BUKUR PERSHTATESHME .NESE ESHTE PUNa per te punuAR A HULUMTUAR ARRITUR SUKSESE.. NE ZHVILLIM KONKURENC KETO DHOGARISIN CILESI FUNKSION KOSTO NEVOJ.PO TI MBLELLIM TRE ELEMETET E KETI DHOJ FORMIMI.ME KAPITUJ PERSHTATSHME.CILESI NEVOJ KOSTO..KETO JAN CILESI VIRTYTI PER SUKSES KU DOBIT JAN ME TE MEDHA SE DEMI PER TE GJITH.NE KET PERMBLEDHJE SI FAZ ZHVILLIMI NE SHPREHJE U PERDOR METODA GRUPIMIT PER CDO FUSH NGA TE NJEJTAT MERREN KARAKTERET ME TE MIRA NE INTERES TE NEVOJES DHE SJLL LIDHJE LIENTEL KONKURENCE.KETO JAN PRINCIPE ZHVILLIMI QE VIN NGA STA NDARTET VLERAT )CFAR NDOLL KUR NE NJE POPULL PADREJTESIJA BEHET SISTEM JETE.ME DHUN IMPONIM GJENOCID PRESION .SHANTAZH..PER TA M BAJTUR TE NENSHTRUAR RRASKAPITUR .KJO KA TJETER SPJEGIM ADEKUAT.AI QE ME MADHESHTI NA KRIJOJ E KRIJOJ GJITHCKA ME MAS .PER ATO QE LOZIN ME MASEN TEJKALOJN ATE JUA BERI TEJKALIMIN SHAH MAT KUNDER TYRE.NDESHKIM PER TO ME FAKTE.ME KRIJIM DHE UDHEZIM .DHE PER RESPEKTUESIT E MASES E BERI QE TE VIJNE FURRNIZIM PA MAS SI SHPERBLIM PREJ TIJE.KRIJOJ GJITHCKA .DHE PER MENDJEN TON SOLLI UDHEZIM .PER GJITHCKA KRIJOJ ,PER GJITHCKA KEMI NEVOJ.POR GJITHCKA E KRIJOJ ,ZOTI BOTNAVE ASKUSH SMUND TA SFIDOJNE NGA NJERZIT ATE LIGJET E TIJE SEPSE I VENDOSI NE SISTEMIN E FUNKSIONIT TE GJALLERIS SE CDO GJLLESE NE ANGAZHIMIN E VET.PERMES INSINKTIT MASES FORMES IMUNITETITLOGJIKES ETJ .LOGJIKA ESHTE PIKA ME E LARTE E STANDARTIT TE FIKSIMIT.TE GJITHCKAJE NE MENYRE TE NJEJTE NGA KRIJESAT .SI MUNDESI PAVARSISHT KENDVESHTRIMIT TE ANGAZHIMIT PER MIR OSE PER KEQ MBASI KETU QENDRON NDERGJEGJA .POR PERCAKTIMI I TE VERTETES ESHTE I NJEJTE PER TE GJITH.NATYRALITETIN E KEMI TE NJEJTE DUAM TE DREJTEN HAKUN DHE SPRA NOJME PADREJTESI TE NA BEHET NDRYSHOJM TEK ANGAZHIMI DIKUSH PER MIR DHE DIKUSH PER KEQ.DHE KETU ESHTE PIKA E KONLIKTIT.PER ZHVLLIMET QE JAN NISUR FAKTET I ANALIZOJN DHE VLERSOJN DALLOJN TE GJITH BINDEN PASTERT NE PERGJEGJSI PASOJA DHE DHOGARI KUJT I PERKET..POR KJO NUK I ZGJILL PROBLEMET TONA.SE LLOGARIJA KUR HAPET ESHTE E MBUSHUR ME SHUM PERGJEGJSI KOSTO ANTIVLERA..NE NA INTERESON TE MOS PROJEKTOJM ARMIQ POR DALIM NGA ARMIQSIT.KY ESHTE PROCES KUPTIMI VLERSIMI DHE A NGAZHIMI MESAZHI PER TE GJITH.KU KUJDESI DHE ANGA,ZHIMI I TE GJITHEVE NE MENDIME FJAL VEPRA ME ME NDIM RENDIMENTI N DOBIN ME TE MADHE SE DEMIN I SHERBEN ME SHUM ASAJ QE NA BASHKON E ARDHMJA SE ASAJ QE NA NDAN E KALUARA..KY KOMENT BEHET QE KUSHDO QE KA GJAK SHQIPTARI.NESE VERTET DON TA DUAJ VETEN .VETJA DUHET DUKE DASHUR DHE KUJDESUR PER TJERET ASHTU SI PER VETEN SEPSE KRIJIMI DHE UDHEZIMI JAN SISTEM FUNKSIONI ZINXHIR .SI UNITET DHE NE SI KRIJESA NUK .MU ND TI CMANGEMI ATIJE NUK KA ZGJILLJE PA KUPTUAR DHE RESPEKTUAR KET UNITET LE TE MENDOJME LASIM DHE VEPROJME SI TE DUAM POR PO DOLI MENDJa fjla dhe angazhiMI YNE KUNDER KETI FUNKSIO NI RREGULLI DHE ZGJILLJE.QE BRENDA KA DREJTEN HAKUN MASEN TE DOBISHEMEN MIREN SUKSESESHME N NE KURR NUK ARRIM ATE QE DESHIROJM POR DO NA NDJEK AJO QE VEPROJM .E KEQA DHE GJITHNJE ME E KEQA SE ESHTE KRIJUAR ME VEPRA DHE FJAL QE ATE QE M BJELL DHE I SHER BEN ATE RENDIMENT DO MARRIM SI PER MIR SI PER KEQ.PIKA QE TE HABIT NE .ADHESHTIN E KRIJIMIT DHE MESHIRES SE ZOTIT NDAJ NESH NE KET JET SPROV ESHTESE NESE VEPROHET NE KOHEN DHE MENYREN E DUHUR PER GJITHCKA KA EFEKTE TE DOBISHME SHUM HER ME TEPER SE PAS KOHE ME SHUM KOSTO LLIMBJE.SE KUR NJERIU NUK MERR EDUKATEN PER MIRE NDJESHERIN PER MIRE .BEHET MEKATAR MERR NDJESH.ERI PER KEQ BEHET DEMTUS I VETES DHE NJEREZVE.I VDES ZEMRA NGA MEKATET EDHE PSE JETON.DHE NDJESHMERIJA PER MIR I VJEN ZEMRA GJALLEROHET I DO BISHEM BEHETVETEM NESE NJERIU PENDOHET JU KTHEN HAKU N DHE KERKON NDJES NJERZVE QE I KA DEMTU SIPANGAZHIMIT QE KA PASUR.MENDON FLET DHE VEPRON SI THOT I MADHI ZOT NE LIDHJE ME MENDIMET FJLET DHE VEPRAT E MIRA NDAJ GJITHCKAJE.HAKUN PRA I MADHI ZOT KRIJOJ SISTEMIN E FUNKßIONIT ZGJILLJEVE SPROVES ORGANIZIMIT JETES EKULIBRAVE DOBIVE DUKE NA LENE ME TE LEHTEN VETEM VEPROJME SI THOT AI DHE NDJEHEMI MIRE.NESE NE PA DITUR ASGJE NGA UDHZIMI HYJ NOR DERI SA TE ANGAZHOHEMI PER TU NJOHUR ME TE SIKUR NE MENDIME FJAL VEPRA TE PERCAKTOHEMI ME ANGAZHIM MENDIM TE MIRE NEVE JEMI NE RRUGEN E DUHUR NESE LEXOJM DHE PRAKTIKOJM ULLZIMIN HYJNOR ATEHERE DO SHOHIM PREKIM SHIJOJME .ME MESHIREN E ZOTIT MADHERISHEM AQ SA ANGAZHOHEMI MIRESIT E TIJE.PERSE BEHET KOMENT.PER TE GJITH SI ORIENTIM .QE KA DOBIN ME TE MADHE SE DEMIN PER TE GJITH SI NJE RRUG QE E NDJEJM. DHE DUAM TE GJITH.QE ESHTE DOMOSDOSHMERI PER TU KUPTUAR DHE ANGA,ZHUAR TE GJITH NE MENYR TE NDERSJELLT PER NJE VET Pastrim individuAL DHE UNIK.SE VETEM KESHTU INDIVIDUALISHT PLOTSOHEMI .ME ZGJILLJEN E NEVOJAVE QE KEMI.PERGJIGJA E PYETJES A BEHET SHQIPERIJA PO AJO BEHET ZOTI NA I DHA GJITHA MUNDESIT .NA MUNGON VETEM A NGAZHIMI SEJCILI SIPAS NIVELIT MUNDESIS TE JAP NDIKIMI N E VET.RESPEKT PER TE GJITH

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.