• |
ide | kryesore

Ndahet nga jeta pronari i Ray-Ban, Leonardo Del Vecchio

-Instant, F1, Paparazzi

Leonardo Del Vecchio, kryetari i prodhuesit të syzeve EssilorLuxottica (ESLOF) dhe një nga figurat më të pasura të biznesit të Italisë, ka vdekur në moshën 87-vjeçare.


“EssilorLuxottica me trishtim njofton sot se kryetari i saj ka ndërruar jetë”, tha grupi në një deklaratë, duke shtuar se bordi do të mblidhet për të “përcaktuar hapat e ardhshëm”.


Del Vecchio u ngrit që nga fëmijëria në një jetimore për të grumbulluar një pasuri prej dhjetëra miliarda euro në një nga tregimet më të famshme të rreckosura në rimëkëmbjen ekonomike të Italisë pas luftës.

“Leonardo Del Vecchio ishte një italian i madh. Historia e tij, nga jetimorja në drejtimin e një perandorie biznesi, duket si një histori nga një kohë tjetër. Por është një shembull për sot dhe nesër. RIP,” tha Komisioneri Evropian i Ekonomisë Paolo Gentiloni në Twitter.

Biznesmeni italian themeloi Luxottica në vitin 1961 dhe krijoi një kompani që zotëronte markën Ray-Ban dhe kombinoi forcat me Essilor të Francës në një bashkim të madh në 2018.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.