• |
ide | kryesore

“Nuk mund të blejmë një avion për zjarret”/ Salianji-ministrit: Kryeministri lëviz me charter personal

-Instant, Lajme, Të fundit

Këtë të hënë, ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi ka qenë prezentë në Komisionin e Sigurisë ku është diskutuar lidhur me situatën e zjarreve në vend, duke iu referuar atij të fundit që përfshiu Sazanin për katër ditë. Deputeti demokrat Ferdinand Xhaferraj i kërkoi ministrit një bilanc të kapaciteteve të vendit për shuarjen e zjarrjeve. Përgjigja e ministrit ishte se për momentin gjendja është e qetë dhe se Shqipëria nuk i ka mundësitë të blejë një avion për shuarjen e flakëve, që mund të kushtojë sipas Peleshit 50 milionë euro.


“Zjarrit të Sazanit, ka patur reagim serioz, ka ndërhyrë një anije e forcë detare, kemi çuar 22 trupa në fillim, janë aktivizuar 280 trupa, edhe tokësore edhe detare, shtuar edhe ndihmës që na erdhi nga Greqia. Jemi vend i vogël, s’ia vlen të investojmë për të patur avionët tanë, kushton 50 mln euro, nëse i kemi nuk jemi në atë fazë që të investojmë 50 mln euro për ta përdorur një muaj shtuar pastaj kostot e mirëmbajtjes që janë shumë të madha, s’ka kompani që bëjnë mirëmbajtjen, tregu është shumë i vogël. Ca na ndodh, ne mirëmbajmë flotën tonë ajrore me kontraktim jashtë vendit, kostot tona janë edhe më të mëdha sa një shteti tjetër si Italia, duhet ta çojmë mjetin jashtë, problemet e mirëmbajtje si kanë edhe shtete më të mëdha si ne. Të investojmë qindra miliona euro për të patur një flotë avionësh është ekonomikisht e pamundur. Lajmi i mirë është që nuk përballemi vetëm ne me emergjenca. Të gjithë vendet kanë, kemi bashkëpunim të ngushtë me agjencinë e mbrojtjes civile me Turqinë, Greqinë, Italinë, Kroacisë. Kemi katër helikopterë, një e kemi në dispozicion të shuarjes së zjarreve. Ka një problem me një helikopter në Itali, që prej 2020 që ka bërë një ulje të detyruar në Itali, një kontratë me një kompani franceze që bëri mirëmbajtjen nuk arriti ta sjellë në Shqipëri, kemi një çështje shumë të komplikuat, nëse do kontribuoni me dy cougar të tjerë janë në një procedurë normale të mirëmbajtjes.”, tha Peleshi.


Jo pa ironi ka kaluar kjo përgjigje nga ana e deputetit Salianji i cili sugjeroi që llogaritë të bëhen më mirë, pasi në një kohë kur vendi rrezikon të përballet me vatra të shumta, si rrjedhojë edhe e motit të nxehtë, kryeministri Edi Rama lëviz me chartet personal.

 

36 Comments

 1. Eshte koha me e mire per te mbrojtur kauza opozitare. Muti eshte bere mullar nga keta qeveritar. Fatkeqesia eshte qe duhet te duhet te bashkohesh me ca figura qe lere mos e nga.

 2. Foli ky zgjebsi se mer vesh shum ky edhe kte pritem me na zgjidh hallet. Ik o qyqe andej rri mas saliut ti ate pun bej shtrengoje fort mos te iki

 3. Qeveria po ben ceshte e mundur per ta zgjidhur situaten ne menyren me te mire …e sa me shpejt
  Po vijn kto te PD-se e flasin vetem pallavra

 4. Qeveria e Berishes i ka shitur te gjitha mjetet si helikoptera nendetese e shume gjera te tjera , vec me vjedh e kane pas mendje doni ta shkatronin kete gje

 5. Ti ske ku kapesh o salianj edhe flet per udhetimet zyrtare te kryeministrit po harrove qe helikopteret i ka shitur saliu jot sa erdhi ne pushtet athere dhe i ka ber leket rrush e kumbulla

 6. Ky salianji qe ta merrni vesh ju djali i bujarit eshte kopil se e ka pas te jemen shum te levizur a me kuptoni , po shko mor se kur keni qene ju me pushtet nuk keni lene gje pa vjedhur vidh dhe shit kshu e keni bo

 7. Edi ska len gje te mir pa i ber popullit ju ka rregulluar cdo gje e esht munduar per te miren e popullit po ca ti besh saliut qe nuk la gje pa mar

 8. po kto ne cdo vend do e nxjerrin dicka, inacijt, po kemi ngel pa hilekoptera normale se i ka shit ia non grada juaj

 9. Po kush do levizi Kellici juaj?haha mos akuzoni per gjera absurde te kritikosh kryeministrin qe ka avion te vetin

 10. PD-ja ka bere me te vertete gjera te medha nder vite,gjeja me e madhe qe mund te bejne tani eshte ta mbyllin si parti do ishte fantastike se na e shpifen pak

 11. O salianji o legen burr po a si ke pare te gjithe keto udhetime qe ka bere rama ka qen ne nje avion si gjithe qyetaret e thjesht

 12. Dheme a ion privat po te udhetoj i lumt se punon per vendin tone e ka zhvilluar te gjithn e jo si ju qe sdini gje tjeter vec se te hani m**

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.