• |
ide | kryesore

Rama nuk ngopet/ I “rrëmben” presidentit edhe dekoratat

Të fundit

Qeveria Shqiptare ka në plan të reformojë sistemin e dekoratave në vend, e cila deri më sot ka qenë në masë të gjerë diskrecion i Presidentit të Republikës, duke propozuar një projektligj që parashikon një numër titujsh nderi të dhëna me sasi të kufizuara çdo vit dhe pas një procesi përzgjedhës të realizuar nga një institucion i ri, kancelari i të cilit do të emërohet dhe shkarkohet nga kryeministri Edi Rama.


Projektligji parashikon gjithashtu që Rama të ketë të drejtë të japë një dekoratë ndërsa dekoratat e dhëna nga presidenti do të miratohen paraprakisht nga një këshill, në të cilin zyra e presidentit do të ketë vetëm një anëtar, ndërsa të tjerët do të jenë praktikisht vartës të kryeministrit.


Projektligji “Për Dekoratat në Republikën e Shqipërisë” u publikua për konsultim publik në faqen e konsultimeve publike.

Relacioni shoqërues i propozimit argumenton se projektligji në fjalë përbën një “rikthim te tradita shtetërore shqiptare e periudhës 1914-1944,” një periudhë gjatë së cilës, në fakt Shqipëria ishte në pjesën më të madhe një monarki absolute dhe në një pjesë jo të vogël, nën pushtimin nazi-fashist

23 Comments

 1. Prepare to be tortured: – the price you will pay for dating a narcissist
  by A B Jamieson (Author)

  hani mut aty shqiptare
  ket zgjodhet

 2. kancelari ne te gjithe shtetet qe ka patur nje te tille i ka sherbyer per mire ketu mun te marrim shembull dhe gjermanin qe z.merkel ka patur nje sukses te pa pare si kancelare

 3. fantastike me vjen mire qe do te krijohet nje post kaq i pershtatcem per nje femer pasi te gjitha kancelaret kan qene shume te suksesshme .

 4. Po nga i nxirrni keto lajme ju apo skeni me ca merreni . Zoti Rama eshte njeri shume pozitiv dhe i zoti ne punen e tij

 5. Ky post do te ndikoje vetem per mire ne qeverisjen e vendit keshtu qe me duket shume e arsyeshme si ide kjo qe Rama ka shprehur.

 6. Kancelaret si shembuj boterore kane qene shume te suksesshem dhe jam e sigurt se do te ndodhe keshtu edhe me kete rast.

 7. Mua me duket shume mendim i mire nuk e kutoj pse portalet mundohen te kapen me cdo gje dhe te flasin vetem per keq per Ramen.

 8. Heqja e cdo pushteti Presidentit te Reoubkikes e ben ate nje President kukull. Keshtu kemi nje parlament eunukesh, nje qeveri me ministra kukull dhe tani Presidentin kukull qe ia morren edhe dekorimet dhe e bene noter.

  Pervec Nalt-Nalt-Madhenise Rama qe ben ligje speciale dhe miratohen duke hedhur ne kosh dekretimin nga Presidenti, kemi nje Lali Eri qe jep shtetesine shqiptare si nje simite dhe ne themel nje grusht oligarkesh qe zbrazin buxhetin e shtetit me koncesione e PPP.

  A mund te qahet kush per kete “demokrature”?

 9. Po po skeni ca te shkruani ju cdo gje qe ndodh ne politik nese eshte nje ndryshim fajin rama e ka se ci duhen rames dekoratat e presidentit vetem ju e dini

 10. Rilindas merrini te gjitha kopetencat e mundshme,vetem grate,gocat ,motrat tuaja na i lini ne. Nuk ju ngel hatri besoj,kaq “sakrifice ” per liderin tuaj ju e beni me shume kenaqesi

 11. Duke lënë mënjanë se çfarë lloj fundërrine është ky llum që kemi për kryeministër, përse e quani monarki absolute kohën e qeverisjes së Zogut?!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.