• |
ide | kryesore

“E kam zemrën copë”: Wimbledon pushtohet nga Covid, dridhen edhe Djokovic e Nadal

-Instant, Sport

Wimbledon humbet menjëherë një tjetër protagonist pas italianit Berrettini. Marin Cilic rezultoi pozitiv me koronavirus dhe do të detyrohet të humbasë Grand Slam-in e tretë të sezonit. “Me keqardhje ju njoftoj se dola pozitiv ndaj Covid – shkruan kroati, numri 17 i renditjes ATP, në një postim në rrjetet sociale – u izolova dhe shpresoja të isha gati, por fatkeqësisht ende nuk ndihem mirë. E kam zemrën të thyer nga ideja që po humbas Wimbledon dhe për ta mbyllur sezonin tim në bar në këtë mënyrë. Mezi pres të kthehem vitin e ardhshëm”. Një humbje që shqetëson gjithashtu Novak Djokovic: kampioni në fuqi, i cili fitoi në debutimin e tij dje dhe u stërvit në Wimbledon Central me kroatin më 23 qershor.


Tenisti kroat, i përfshirë në pjesën e poshtme të tabelës të zënë nga Rafael Nadal, është specialist në këto fusha: dy herë, në vitin 2012 dhe 2018, ai mori në shtëpi turneun e rëndësishëm të Queen’s dhe në 2017 arriti në finalen e Slam-it londinez i mundur nga Roger Federer. Cilic po kalonte një moment të shkëlqyer dhe vinte nga gjysmëfinalja në Roland Garros dhe ajo në Queen’s.


Në vend të tij, do të kthehet të luajë portugezi humbësi me fat Nuno Borges, 25 vjeç dhe numri 123 në botë, me katër ndeshje në karrierë (dy fitore dhe dy humbje) në qarkun e madh. Ndeshja e tij debutuese do të jetë me amerikanin Mackenzie McDonald.

Por nga Covid po dridhet edhe Rafa Nadal, i cili në orët e fundit ishte stërvitur me Matteo Berrettinin, i cili më pas doli pozitiv, në fushën qendrore dhe kishte përjetësuar veten në një selfie me italianin. Për momentin gjithçka duket në rregull, por tensioni në Church Road ka filluar të rritet edhe mes super të mëdhenjve.

Vetëm një ditë më parë, edhe Matteo Berrettini ishte i detyruar të largohej nga Wimbledon për shkak të pozitivitetit ndaj Covid-19: “E kam zemrën copë – ishin fjalët e italianit në Instagram -. Kam pasur disa simptoma gripi dhe jam izoluar në ditët e fundit. Edhe pse ishin simptoma të lehta, vendosa se ishte e rëndësishme të bëj një test të mëtejshëm për të mbrojtur shëndetin dhe sigurinë e kundërshtarëve të mi dhe të gjithë të përfshirëve në turne. Nuk kam fjalë ta përshkruaj zhgënjimin tim. Ëndrra ka mbaruar për këtë vit, por unë do të kthehem më i fortë. Faleminderit të gjithëve për mbështetjen”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.