• |
ide | kryesore

Erdogan i vendosur të bllokojë Suedinë dhe Finlandën për anëtarësim në NATO

-Instant, Lajme, Planet

Turqia nuk do të ndryshojë qëndrimin e saj kundër Suedisë dhe Finlandës në samitin e krerëve të NATO-s në Madrid. Kjo deklaratë është bërë nga presidenti turk Recep Tayyip Erdogan. Turqia ka bllokuar Suedinë dhe Finlandën për t’u bashkuar me aleancën ushtarake perëndimore, me akuzën se strehojnë armiqtë e Ankarasë, duke përfshirë anëtarë të grupit militant kurd të ndaluar.


Dy vendet nordike historikisht neutrale aplikuan për t’u bashkuar me NATO-n muajin e kaluar.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.