• |
ide | kryesore

De Ligt, divorci me Juventus fare pranë: Chelsea, City e United përgatisin sulmin

-Instant, Sport

Këto janë orët vendimtare për të ardhmen e Matthijs de Ligt: pakënaqësia e holandezit pas dy sezoneve zhgënjyese, e kombinuar me intolerancën e menaxheres Pimenta gjatë negociatave të rinovimit, paralajmërojnë një ndarje të afërt nga Zonja e Vjetër. Chelsea është në gjurmët e tij: Blues janë në pole position, por deri tani kanë marrë një jo të thatë nga bardhezinjtë pasi kanë paraqitur një ofertë parash + lojtarë në shkëmbim teknik (fillimisht Ëerner, pastaj Pulisic). Në sfond lëviz edhe Manchester City i Pep Guardiolës, i cili sipas Gazzetta dello Sport mund të arrijë në 120 milionët e klauzolës së lirimit falë shitjeve të shkëlqyera.


Në fakt, Citizens sapo kanë shitur Gabriel Jesus te Arsenal për rreth 50 milionë euro dhe gjithashtu synojnë të bëjnë të njëjtën gjë me Raheem Sterling në javët në vijim. Nëse të gjitha të ardhurat nga këto shitje do të përqendrohen për të forcuar digën mbrojtëse, drejtuesit e City mund të arrijnë në 120 milionët e vendosura për klauzolën e zgjidhjes së kontratës për holandezin. Në atë pikë, klubi i Juventusit mund të dorëzohet duke mbledhur një kuotë të madhe parash që ta lejojë të kthehet në merkato.


Citizens, megjithatë, nuk janë e vetmja anë e Mançesterit që është e interesuar për ish-xhevahirin e Ajax: United gjithashtu punon në prapaskenë. Trajneri i ri Ten Hag, i cili tashmë e ka stërvitur holandezin në pankinën e Heshtarëve, shtyn fort për ta rimarrë në skuadër.

Natyrisht, Juventus nuk ia ka mbyllur ende derën mundësisë së rinovimit, por thyerja mes stafit të holandezit dhe drejtuesve të bardhezinjve gjatë negociatave nuk premton për mirë. Pimenta kundërshtoi me forcë një përpjekje për të rritur klauzolën në 140 milionë. Kontrata e De Ligt do të përfundojë në vitin 2024 dhe menaxherja nuk dëshiron të përjashtojë asnjë mundësi transferimi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.