• |
ide | kryesore

Kim Kardashian paditet për markën e saj ‘SKKN’

-Instant, Paparazzi, Slider

Kim është paditur për shkelje të markës tregtare mbi markat e saj të reja, SKKN dhe SKKN BY Kim, nga një kompani e quajtur Beauty Concepts, e cila pretendon se zotëron të drejtat për “SKKN+”.


Sipas padisë, të siguruar nga TMZ,  Beauty Concepts thotë se kontaktoi me ekipin e Kim-it pasi ajo dorëzoi dokumente duke u përpjekur të mbyllte të drejtat për “SKKN” … dukei informuar se kishte tashmë markën tregtare për “SKKN+” dhe duke i kërkuar Kimit të mos përdorte markë të ngjashme. Kompania pretendon se ekipi i saj e injoroi kërkesën dhe e shtyu përpara, duke e lëshuar gjithsesi linjën e saj.


Avokati i Kardashian, Michael Rhodes, tha për TMZ … “Kjo padi nuk është ajo që duket. SKKN BY KIM është një markë e re që ndjek gjurmët e linjës së suksesshme të produkteve KKW të zonjës Kardashian. Duke u bazuar në kërkime të pavarura dhe zhvillimi, kompania e saj paraqiti një aplikim për markë tregtare për SKKN BY KIM për të mbrojtur produktet e reja të markës.”

“Ne e përshëndesim zonjën Lunsford që është pronare e një biznesi të vogël dhe ndjek ëndrrat e saj. Por kjo nuk i jep asaj të drejtën të pretendojë gabimisht se kemi bërë diçka të gabuar. Në letrën e saj, Beauty Concepts pretendonte se kishte të drejta në një logo të përbërë nga SKKN+ dhe sapo kishte bërë kërkesë për mbrojtjen e markës tregtare për atë logo. Biznesi ishte një dyqan për një person që ofronte kozmetikë nga një vendndodhje e vetme në Brooklyn. Salloni nuk kishte sinjalistikë dhe ishte vetëm me takime. Sipas njohurive tona, Beauty Concepts nuk shiste asnjë produkt nën emrin SKKN+.

Ai vazhdon, “Beauty Concepts kërkuan të heqim emrin SKKN. Sigurisht, ne thamë jo. Beauty Concepts më pas sfidoi aplikimet për markën tregtare të zonjës Kardashian në USPTO. Nuk është çudi, USPTO hodhi poshtë markën SKKN+ të vetë Beauty Concepts duke thënë se “skkn” thjesht do të thotë “lëkurë”. E pa frikësuar, Beauty Concepts më pas u përpoq ta bënte biznesin e saj të dukej më shumë se sa ishte – mori me qira një vitrinë të re, ndryshoi faqen e saj të internetit, etj. /Lapsi.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.