• |
ide | kryesore

R Kelly mund të kaloj dekada në burg

-Instant, Paparazzi, Slider

Këngëtari R. Kelly mund të kalojë dekada në burg! Dënimi pritet të jepet ditën e sotme, nëntë muaj pasi u shpall fajtor për drejtimin e një skeme për abuzim seksual të grave dhe fëmijëve.


Në shtator, ai u dënua për shantazh dhe tetë akuza për trafik seksual.


Këngëtari 55-vjeçar do të kalojë të paktën 10 vite në burg, ndërsa dënimi maksimal i mundshëm mund të jetë i përjetshëm. Prokurorët kanë thënë se ai duhet të kalojë të paktën 25 vjet pas hekurave.

Ekipi i tij ligjor ka argumentuar se ai nuk meriton më shumë se dënimin minimal prej një dekade, sepse ai “nuk është aktualisht një rrezik për publikun”.

Këngëtari – i njohur për këngët hit “I Believe I Can Fly” dhe “Ignition” (Remix) – u zbulua se ishte drejtuesi i një skeme të dhunshme për të joshur gratë dhe fëmijët që ai të abuzonte seksualisht. Ai trafikonte gra midis shteteve të ndryshme të SHBA-së, i ndihmuar nga menaxherët, rojet e sigurisë dhe anëtarët e tjerë të stafit, gjatë dy dekadave.

Prokurorët thanë se ai tregoi një mospërfillje për viktimat e tij dhe nuk tregoi keqardhje.

Po ashtu, Kelly kishte marrë dokumente të paligjshme për t’u martuar me këngëtaren Aaliyah kur ajo ishte 15 vjeçe në vitin 1994, shtatë vjet para se këngëtarja të vdiste në një aksident me avion. Certifikata, e zbuluar në atë kohë, e tregonte moshën e Aaliyah si 18 vjeç. Martesa u anulua muaj më vonë.

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.