• |
ide | kryesore

Sanksionet ruse, Danimarka thirrje qytetarëve të kursejnë energjinë elektrike

-Instant, Arkiva, Planet
energjia-640x340.jpg

Qeveria daneze u ka bërë thirrje qytetarëve të saj të tregohen të kujdesshëm në përdorimin e energjisë elektrike. Gjithashtu u bën thirrje të që të shkurtojnë kohën e dushit në përpjekje për të kursyer energjinë elektrike.


Danimarka synon të kursejë 3.4 milionë për të reduktuar konsumin e energjisë.


Rekomandohet gjithashtu heqja e prizave nga prizat kur njerëzit shkojnë me pushime verore. Familjet përbëjnë afërsisht 29% të konsumit të gazit në Danimarkë.

“Shpresojmë që me këtë fushatë, danezët do të reduktojnë konsumin e tyre të energjisë, me përfitime për portofolin e tyre, situatën e furnizimit me energji dhe klimën,” tha agjencia.

Vende të tjera evropiane gjithashtu u kanë bërë thirrje qytetarëve që të kursejnë sa më shumë energji të jetë e mundur, për shembull, duke bërë dushe më të shkurtra, duke reduktuar ngrohjen dhe duke përdorur llambat LED më efikase për energji.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *