• |
ide | kryesore

Amnesty International: Sulmi në teatrin e Mariupolit është krim lufte

-Instant, Lajme, Planet

Sipas Amnesty International, sulmi në teatrin e Mariupol ku mbetën të vrarë 600 civilë është krim lufte.


“Deri më tani, ne po flisnim për një krim lufte të supozuar. Këto shpërthime u shkaktuan nga dy bomba të lëshuara nga një avion, duke hedhur poshtë pretendimet ruse se teatri u godit në një sulm me flamur të rremë nga mbrojtësit ukrainas të qytetit.


Ekipi i Amnesty-së intervistoi 52 të mbijetuar dhe dëshmitarë rreth gjysma e të cilëve ishin ose në teatër ose pranë.

1 Comment

  1. Ashtu sikurse sulmi rus mbi Teatrin e Mariupolit eshte krim lufte per Amnisty International, per shqiptaret sulmi i qeverise ndaj Teatri Kombetar ne Tirane eshte krim paqeje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.